Olen nyt tässä pikkuhiljaa perustamassa yritystä, joka myy koirille kaulapantoja ja hihnoja. Haluan ottaa huomioon asiakkaiden toiveet, joten tässä olisi teille pientä tuotekyselyä. Koirattomat voi jättää vastaamatta muihin kysymyksiin, mutta viimeiseen toivoisin mahdollisimman monen vastaavan, sillä siinä haetaan nimiehdotuksia kun itsellä lyö pää vaan ihan tyhjää. Kiitos kaikista vastauksista jo etukäteen.
https://fi.surveymonkey.com/s/FCD8BXB
Tuotekyselyä koirien kaulapannoista ja hihnoista
2
186
Vastaukset
- Helena.Johanna
Käykää ihmeessä vielä vastailemassa. Lisää vastauksia tarvitaan vielä reippaasti.
- Pro koirat
Pari ehdotusta omasta vinkkelistä hyville tuotteile:
1) Kaulapannan sisäpinta ei saa olla liukas, eikä siinä oleva lukko/jatkopala liian raskas, koska pannan kiinnitysosa kääntyy herkästi lyhytkarvaisen liukasturkkisen koirani kaulan alle, ja sitten on talutin jaloissa. Riittävän leveä panta, jossa sisäpinta on karhea, ja sisäpinta on materiaalia joka ei myöskään heti siliä liukkaaksi, toimisi itselläni. Valjaita käytän normaalisti, mutta mantteleiden kanssa laitan sitten pannan. Flexin kanssa valahtamisongelmaa ei varmaan olisi, mutta käytän talutinta (itse tehtyä, normaalia pidempää)
2) Heijastinpinta-alaa ei voi olla koskaan tarpeeksi pannassa. Leveään pantaan mahtuu helpommin kunnon heijastimetkin.
3) Lähes standardi 1.8m talutin on liian lyhyt. Kun koira haluaa mennä ojan pohjalle/leveän tien penkereen toiselle puolelle haistelemaan ilm. flexiulkoilutettavien koirien jättämiä hajuja, normin taluttimen pituus ei yksinkertaisesti riitä. Kapean ojan/penkereen kohdalla riittää. Samoin pidempi talutin yltää vähän paremmin kun koira esim. pompii tien vieressä lumessa. Olisi siis hyvä jos taluttimia saisi useita kokoja, siis myös yli 2m, tai pituuden saisi jopa valita tilatessa itse. Materiaalina itse suosin kevyimpiä mahdollisia, kestävät ihan hyvin, mutta yhtä siistinä kuin nahkahihna, ne eivät säily (minulle merkityksetöntä miltä talutin näyttää), eivätkä välttämättä ole yhtä "ikuisia"
4) kunnon heijastimet myös talutinosaan!
5) itse solmin kakkapussin muutamalla solmulla kiinni taluttimeen. Taluttimessa voisi olla yläosassa pieni lenkki, johon saisi vaikka halutessa kiinni kakkapussikotelon, tai sitten solmia siihen kakkapussin, eikä se pussi valahtaisi alas.
6) taluttimessa voisi olla alapäässä kiinni jokin pieni lenkki, tmv. johon saisi kiinni koiran huomio-/vilkkuvalon. Nyt sen joutuu laittamaan esim. valjaisiin kiinni, ja toisin kuin taluttimeen kiinnitettäessä, se ei silloin näy joka puolelle, riippuen miten tuon kiinni valjaisiin tai pantaan kiinni saa. Pitkäkarvaisilla koirilla valo hukkuu karviihin, joten koiran yläpuolella taluttimessa on paras paikka valoille, sieltä siistaatusti "ilmassa roikkuessaan" näkyy parhaiten.
7) voisit myös myydä taluttimia, joissa on jo valmiinakin kakkapussi/vilkkuvalo?
Tsemppiä kovasti yrittämiseen! Älä unohda google adwordsiä mainoskanavana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3510519Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12410099- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776304Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304862- 544669
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1144021Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1233381- 623097
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2173016