Vihreä hämähäkki

ja KUVA!!!

Itseänkin ja monta muuta täällä näköjään pelotelleesta iljetyksestä löytyikin (helpottavaa) tietoa:

Viherhämähäkki (Micrommata virescens)
Eteläsuomalaiseen eläimistöön kuuluu helposti tunnettava viherhämähäkki, joka on huomiota herättävän kaunisvärinen. Vihreästä kasvillisuudesta sitä on vaikea havaita, mutta syksyisin monet yksilöt tulevat sisätiloihin ja herättävät löydettäessä huomiota. Viherhämähäkki onkin yksi tavallisimmista yleisön Eläinmuseolle tuomista näytteistä. "Onko kyse ´etelänmatkan tuliaisesta´?" "Onko otus myrkyllinen?" "Mihin varotoimiin sen suhteen pitäisi ryhtyä?", ovat löytäjää askarruttavia kysymyksiä.

Viherhämähäkki on heimonsa (Heteropodidae) yli 900 lajista ainoa, jota tavataan Euroopassa. Sillä on myrkkyleuat, mutta se ei pysty puremaan ihmisen ihon läpi. Se ei myöskään levitä tauteja eikä lisäänny sisätiloissa. Raajojen kärjessä sijaitsevat sukastupsut auttavat viherhämähäkkiä kiipeilyssä, vaivatta otus liikkuu pystysuoralla lasipinnallakin. Saalishyönteiset se sieppaa pyyntiverkkoa kutomatta. Sisältä löytyneestä viherhämähäkistä pääsee helpoimmin eroon kun siirtää sen takaisin ulos luontoon.

Kuvan siitä löytää oheiselta sivulta:

http://www.fmnh.helsinki.fi/elainmuseo/selkarangattomat/tietoa/viherhamahakki.htm

11

12648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Listijä

      Löysin nimittäin äsken ehkä juuri tuommoisen keittiöni seinästä ja pakokauhussa tarjosin välittömästi sille monoa joten lituskaks meni :oI Mieleen tuli juuri joku etelän myrkyllinen otus joka ehkä kaupan ostoksien mukana tullut.

      • araknofobia

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..


      • suihkussa kävijä
        araknofobia kirjoitti:

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..

        Tapasin kyseisen hämähäkin suihkussa ollessani suihkuverhosta. Aika kammottava ja säikäyttävä näky. Kokosin itseni ja otin kuvan siitä ;)

        Helpotuksekseni löysin tämän threadin jossa kerrottiin että se ei pesi sisällä. Asun Pohjois-Karjalassa, eli eivät ne ihan Etelä-Suomen asukkeja ole. Jossain viestissä kerrottiin että oli tavattu vessassa. Kyseinen elukka taitaa viihtyä kosteissa paikoissa.


      • Anonyymi
        araknofobia kirjoitti:

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..

        Niit o raumal just eile tuli vastaa olkkaris


    • Juuri löysin

      Löysin juuri kyseisen hämiksen vessasta (klo 03.30 yöllä!) ja melkein paniikissa tarkistin koko talon ettei ole lisää ja sitten tulin nettiin katsomaan jos löytyisi infoa kyseisestä hämähäkistä ja kiitos että teit tämän threadin kerrankin näistä on apua!

    • Anonyymi

      Näin kerran vessan seinässä vihreän hämähäkin ja ihmettelin, että voiko Suomessa olla tuon värisiä hämähäkkejä. Jätin sen siihen ja sitten se hävisi jonnekin. En ole toista kertaa sellaista nähnyt ja harmittaa kun en ottanut siitä kuvaa! Jos näen sisällä hämähäkin, niin se saa mun puolestani olla. Eihän niistä haittaa ole.

      • Anonyymi

        Mäkin näin kerran vessan seinässä vihreän hämähäkin ja ihmettelin että onko Suomessa tuon värisiä. Mulla ei silloin ollut puhelimessa kameraa, muuten olisin ottanut kuvan! Jälkeen päin googlasin ja se on viherhämähäkki.


    • Anonyymi

      Olen nähnyt monta isoa vihreää hämähäkkiä kosteassa alavassa metsämaastossa

    • Anonyymi

      Itsekin tänään aamulla näin tommosen ja säikähdin ihan hitosti ku käveli mun huoneen seinällä ni otin sit lähemmän esineen (tabletin ja tapoin sen)

    • Anonyymi

      Wikipediasta löysin heti tuon ällötyksen kun vessassa huomasin kipittävän. Yök.

    • Anonyymi

      Ehkä nuo hämähäkit pitää teitä iljetyksinä,

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      127
      3744
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      34
      2441
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      960
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      881
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      845
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      840
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      770
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      96
      750
    Aihe