Vihreä hämähäkki

ja KUVA!!!

Itseänkin ja monta muuta täällä näköjään pelotelleesta iljetyksestä löytyikin (helpottavaa) tietoa:

Viherhämähäkki (Micrommata virescens)
Eteläsuomalaiseen eläimistöön kuuluu helposti tunnettava viherhämähäkki, joka on huomiota herättävän kaunisvärinen. Vihreästä kasvillisuudesta sitä on vaikea havaita, mutta syksyisin monet yksilöt tulevat sisätiloihin ja herättävät löydettäessä huomiota. Viherhämähäkki onkin yksi tavallisimmista yleisön Eläinmuseolle tuomista näytteistä. "Onko kyse ´etelänmatkan tuliaisesta´?" "Onko otus myrkyllinen?" "Mihin varotoimiin sen suhteen pitäisi ryhtyä?", ovat löytäjää askarruttavia kysymyksiä.

Viherhämähäkki on heimonsa (Heteropodidae) yli 900 lajista ainoa, jota tavataan Euroopassa. Sillä on myrkkyleuat, mutta se ei pysty puremaan ihmisen ihon läpi. Se ei myöskään levitä tauteja eikä lisäänny sisätiloissa. Raajojen kärjessä sijaitsevat sukastupsut auttavat viherhämähäkkiä kiipeilyssä, vaivatta otus liikkuu pystysuoralla lasipinnallakin. Saalishyönteiset se sieppaa pyyntiverkkoa kutomatta. Sisältä löytyneestä viherhämähäkistä pääsee helpoimmin eroon kun siirtää sen takaisin ulos luontoon.

Kuvan siitä löytää oheiselta sivulta:

http://www.fmnh.helsinki.fi/elainmuseo/selkarangattomat/tietoa/viherhamahakki.htm

11

12529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Listijä

      Löysin nimittäin äsken ehkä juuri tuommoisen keittiöni seinästä ja pakokauhussa tarjosin välittömästi sille monoa joten lituskaks meni :oI Mieleen tuli juuri joku etelän myrkyllinen otus joka ehkä kaupan ostoksien mukana tullut.

      • araknofobia

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..


      • suihkussa kävijä
        araknofobia kirjoitti:

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..

        Tapasin kyseisen hämähäkin suihkussa ollessani suihkuverhosta. Aika kammottava ja säikäyttävä näky. Kokosin itseni ja otin kuvan siitä ;)

        Helpotuksekseni löysin tämän threadin jossa kerrottiin että se ei pesi sisällä. Asun Pohjois-Karjalassa, eli eivät ne ihan Etelä-Suomen asukkeja ole. Jossain viestissä kerrottiin että oli tavattu vessassa. Kyseinen elukka taitaa viihtyä kosteissa paikoissa.


      • Anonyymi
        araknofobia kirjoitti:

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..

        Niit o raumal just eile tuli vastaa olkkaris


    • Juuri löysin

      Löysin juuri kyseisen hämiksen vessasta (klo 03.30 yöllä!) ja melkein paniikissa tarkistin koko talon ettei ole lisää ja sitten tulin nettiin katsomaan jos löytyisi infoa kyseisestä hämähäkistä ja kiitos että teit tämän threadin kerrankin näistä on apua!

    • Anonyymi

      Näin kerran vessan seinässä vihreän hämähäkin ja ihmettelin, että voiko Suomessa olla tuon värisiä hämähäkkejä. Jätin sen siihen ja sitten se hävisi jonnekin. En ole toista kertaa sellaista nähnyt ja harmittaa kun en ottanut siitä kuvaa! Jos näen sisällä hämähäkin, niin se saa mun puolestani olla. Eihän niistä haittaa ole.

      • Anonyymi

        Mäkin näin kerran vessan seinässä vihreän hämähäkin ja ihmettelin että onko Suomessa tuon värisiä. Mulla ei silloin ollut puhelimessa kameraa, muuten olisin ottanut kuvan! Jälkeen päin googlasin ja se on viherhämähäkki.


    • Anonyymi

      Olen nähnyt monta isoa vihreää hämähäkkiä kosteassa alavassa metsämaastossa

    • Anonyymi

      Itsekin tänään aamulla näin tommosen ja säikähdin ihan hitosti ku käveli mun huoneen seinällä ni otin sit lähemmän esineen (tabletin ja tapoin sen)

    • Anonyymi

      Wikipediasta löysin heti tuon ällötyksen kun vessassa huomasin kipittävän. Yök.

    • Anonyymi

      Ehkä nuo hämähäkit pitää teitä iljetyksinä,

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      254
      5856
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3852
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3231
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3119
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      166
      2958
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      40
      2770
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      92
      2757
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      75
      2434
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2047
    Aihe