Vihreä hämähäkki

ja KUVA!!!

Itseänkin ja monta muuta täällä näköjään pelotelleesta iljetyksestä löytyikin (helpottavaa) tietoa:

Viherhämähäkki (Micrommata virescens)
Eteläsuomalaiseen eläimistöön kuuluu helposti tunnettava viherhämähäkki, joka on huomiota herättävän kaunisvärinen. Vihreästä kasvillisuudesta sitä on vaikea havaita, mutta syksyisin monet yksilöt tulevat sisätiloihin ja herättävät löydettäessä huomiota. Viherhämähäkki onkin yksi tavallisimmista yleisön Eläinmuseolle tuomista näytteistä. "Onko kyse ´etelänmatkan tuliaisesta´?" "Onko otus myrkyllinen?" "Mihin varotoimiin sen suhteen pitäisi ryhtyä?", ovat löytäjää askarruttavia kysymyksiä.

Viherhämähäkki on heimonsa (Heteropodidae) yli 900 lajista ainoa, jota tavataan Euroopassa. Sillä on myrkkyleuat, mutta se ei pysty puremaan ihmisen ihon läpi. Se ei myöskään levitä tauteja eikä lisäänny sisätiloissa. Raajojen kärjessä sijaitsevat sukastupsut auttavat viherhämähäkkiä kiipeilyssä, vaivatta otus liikkuu pystysuoralla lasipinnallakin. Saalishyönteiset se sieppaa pyyntiverkkoa kutomatta. Sisältä löytyneestä viherhämähäkistä pääsee helpoimmin eroon kun siirtää sen takaisin ulos luontoon.

Kuvan siitä löytää oheiselta sivulta:

http://www.fmnh.helsinki.fi/elainmuseo/selkarangattomat/tietoa/viherhamahakki.htm

11

12515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Listijä

      Löysin nimittäin äsken ehkä juuri tuommoisen keittiöni seinästä ja pakokauhussa tarjosin välittömästi sille monoa joten lituskaks meni :oI Mieleen tuli juuri joku etelän myrkyllinen otus joka ehkä kaupan ostoksien mukana tullut.

      • araknofobia

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..


      • suihkussa kävijä
        araknofobia kirjoitti:

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..

        Tapasin kyseisen hämähäkin suihkussa ollessani suihkuverhosta. Aika kammottava ja säikäyttävä näky. Kokosin itseni ja otin kuvan siitä ;)

        Helpotuksekseni löysin tämän threadin jossa kerrottiin että se ei pesi sisällä. Asun Pohjois-Karjalassa, eli eivät ne ihan Etelä-Suomen asukkeja ole. Jossain viestissä kerrottiin että oli tavattu vessassa. Kyseinen elukka taitaa viihtyä kosteissa paikoissa.


      • Anonyymi
        araknofobia kirjoitti:

        Hämähäkkikammoisena pahin painajainen on löytää sisätiloista noita iljettäviä otuksia. Kertokaapas missä päin Suomea noita vihreitä iljetyksiä on tavattu, toivottavasti esiintyvät vain etelä-Suomessa..

        Niit o raumal just eile tuli vastaa olkkaris


    • Juuri löysin

      Löysin juuri kyseisen hämiksen vessasta (klo 03.30 yöllä!) ja melkein paniikissa tarkistin koko talon ettei ole lisää ja sitten tulin nettiin katsomaan jos löytyisi infoa kyseisestä hämähäkistä ja kiitos että teit tämän threadin kerrankin näistä on apua!

    • Anonyymi

      Näin kerran vessan seinässä vihreän hämähäkin ja ihmettelin, että voiko Suomessa olla tuon värisiä hämähäkkejä. Jätin sen siihen ja sitten se hävisi jonnekin. En ole toista kertaa sellaista nähnyt ja harmittaa kun en ottanut siitä kuvaa! Jos näen sisällä hämähäkin, niin se saa mun puolestani olla. Eihän niistä haittaa ole.

      • Anonyymi

        Mäkin näin kerran vessan seinässä vihreän hämähäkin ja ihmettelin että onko Suomessa tuon värisiä. Mulla ei silloin ollut puhelimessa kameraa, muuten olisin ottanut kuvan! Jälkeen päin googlasin ja se on viherhämähäkki.


    • Anonyymi

      Olen nähnyt monta isoa vihreää hämähäkkiä kosteassa alavassa metsämaastossa

    • Anonyymi

      Itsekin tänään aamulla näin tommosen ja säikähdin ihan hitosti ku käveli mun huoneen seinällä ni otin sit lähemmän esineen (tabletin ja tapoin sen)

    • Anonyymi

      Wikipediasta löysin heti tuon ällötyksen kun vessassa huomasin kipittävän. Yök.

    • Anonyymi

      Ehkä nuo hämähäkit pitää teitä iljetyksinä,

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      202
      3865
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2096
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      84
      2055
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1996
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      94
      1947
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      63
      1664
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      143
      1102
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      283
      1010
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      71
      924
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      846
    Aihe