Laillisesti vanhoja ohjelmia?

Haluaisin ostaa ihan virallisesti vanhoja ohjelmia, koska uudet maksaa niin sikamaisesti esim. PhotoShop, FreeHand, Golive, PageMaker, Premier etc.
Onko olemassa yrityksiä, jotka myyvät vanhoja ohjelmia?
4489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

yritykset pahemmin myydä vanhoja ohjelmia, mutta kannattaa kurkata esim Huutonetin tai Keltaisen pörssin sivuille...

Äänestä

Kun tarpeeksi kauan koluat kirpputoreja ja osto- ja myyntiliikkeitä niin jotain voi löytyäkin. Parempi kuitenkin kysellä tutuilta tai käytää vaikka tämän foorumin osto- ja myyntipalstalla. Sillä tavalla puutelistalla olevat ohjelmat löytyvät.

Isommilla paikkakunnilla kannattaa myös ottaa selville mitä lähitienoon yritykset vanhoille tietokoneilleen tekevät. Jos ne myydään pois halvalla ihan kenelle tahansa, niiden mukana voi saada pilkkahintaan hyvinkin vaikuttavan ohjelmistopaketin.

Yksi keino on tietenkin käydä freewaret tarkkaan läpi. Niiden joukosta löytyy nykyisin hienojakin ohjelmia, kuten Openoffice, Mozilla-tuotteet ja hieman vanhentunutta Photaria vastaava Gimp. En ihmettelisi vaikka löytyisi teksitintaitto-ohjelmiakin.

Äänestä
  • Suomalaisiakin käytettyjen ohjelmien nettikauppoja on. Niitä pitää vain hieman metsästää. Käytä Googlea ja erilaisia hakusanayhdistelmiä kuten "käytetty ohjelmisto" "käytettyjä lisenssejä" tms. Joillakin tuon tapaisilla itse löysin pari asiallistakin kauppaa, mutta en nyt muista niiden nimiä tai www-sivuja kun en ole pahemmin niitä tarvinnut. :P

    Äänestä

  • Liner kirjoitti:

    Suomalaisiakin käytettyjen ohjelmien nettikauppoja on. Niitä pitää vain hieman metsästää. Käytä Googlea ja erilaisia hakusanayhdistelmiä kuten "käytetty ohjelmisto" "käytettyjä lisenssejä" tms. Joillakin tuon tapaisilla itse löysin pari asiallistakin kauppaa, mutta en nyt muista niiden nimiä tai www-sivuja kun en ole pahemmin niitä tarvinnut. :P

    Kiitos Liner!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siiri kirjoitti:

Haluaisin ostaa ihan virallisesti vanhoja ohjelmia, koska uudet maksaa niin sikamaisesti esim. PhotoShop, FreeHand, Golive, PageMaker, Premier etc.
Onko olemassa yrityksiä, jotka myyvät vanhoja ohjelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu