Heippa kaikille minunkin puolesta ja oikein runsasta & rakkaudellista uuttavuotta!
Näin vuodenvaihteessa monet summaa elämiää ja niin tein minäkin.
Huomasin, että olin taas unohtanut yhden tärkeän ja hyödyllinen tavan ja päätin muistuttaa siitä itseni lisäksi myös Teitä Rakkaat Ystäväni.
Esitän vuodenvaihteen haasteen, toivotaan, että mahdollisimman moni äityy osallistumaan!
Etsi kotoasi tyhjä vihko tai hanki sellainen paperikaupasta.
Istu alas, hengitä syvään ja kirjoita KAIKKI asiat joista olet kiitollinen juuri nyt....
esim. mun kädet toimii, mun jalat toimii, mä näen, oon terve, mulla on läheisiä, ruokaa, ystäviä, olen kaunis (kaikki me olemme), olen löytänyt rauhaa jo, tänään paistoi aurinko, kaunis biisi soi päässäni yms.
Nyt perustelen miksi.
Kun meidän ajatukset ohjaa meidän toimintaa ja luo tätä unta jota kutsumme elämäksi, se mitä meidän mielessä on - se kasvaa jatkuvasti
tällä tavalla voi TIETOISESTI ohjata omia kokemuksiaan
ja kasvattaa niitä kokemuksia joista on kiitollinen.
Kun tekee säännöllisesti, ei kulu aikaakaan kun on luonut itselleen, omaan kokemukseen niin paljon asiota joista kiittää, että meinaa pakahtua!
Olin taas itsekkin unohtanut tämän, mutta tein uudenvuuodenlupauksen, että alan tehdä taas kun tiedän, miten hyvin se toimii.
Kokeile, et meneä mitään.
Voi hyvin
Haaste IOKlaisille!
2
141
Vastaukset
- haastetta on
Ihan riittävästi on haastetta tuossa IOK-kirjan lukemisessakin...
- 1+8
"Kun meidän ajatukset ohjaa meidän toimintaa ja luo tätä unta jota kutsumme elämäksi, se mitä meidän mielessä on - se kasvaa jatkuvasti
tällä tavalla voi TIETOISESTI ohjata omia kokemuksiaan
ja kasvattaa niitä kokemuksia joista on kiitollinen."
Positiivisuudesta on varmasti hyötyä siinä mielessä, että huomaamme enemmän myönteisiä asioita ja onnellisuus lisääntyy sitä kautta.
Mutta emme kovinkaan paljon saa muutettua elämämme asioita ja tapahtumia pelkällä positiivisuudella, koska kaikki heijastuu kokonaan mielen tiedostamattomasta osasta, toiselta tasolta käsin. Siksi vetovoiman laki-kaltainen ajattelu ei yleensä toimi, koska jokaista elämää kohden on jo olemassa käsikirjoitus valmiina. Jos se näyttää toimivan, johtuu se siitä, että nuo ajatukset ja asiat ovat kuuluneet käsikirjoitukseen jo ennakolta.
Gary Renardin Rakkaus ei ole unohtanut ketään -kirjassa mainitaan kuitenkin, että ikäänkuin dvd-elokuvissa, joissa katsoja voi valita erilaisia loppuratkaisuja, voi elämässäkin eri valintoja tekemällä saada erilaisen lopputuloksen aikaan, mutta nuokin "äänitykset" on jo tehty valmiiksi.
Joskus vaikkapa todellisen anteeksiannon seurauksena voi olla, että koemme miellyttävämmän nauhoituksen, koska alitajuinen syyllisyys vähenee.
Pyhän Hengen anteeksiantosuunnitelman tarkoituksena onkin ensimmäiseksi lopettaa kaikki elämään liittyvä kärsimys mielen tasolla. Jos muutoksia näyttää tapahtuvan fyysisellä tasolla, tätä tulisi pitää vain lisäetuna. Jos yritämme antaa anteeksi sillä varjolla, että haluamme asioiden muuttuvan fyysisellä eli seurauksen tasolla, asioilla on yhä valta satuttaa meitä.
Mutta miksei tuollaista kiitollisuus-listaa voisi tehdä, hyvähän se on välillä muistuttaa itseä siitä, että yleensä elämässä on paljon kiitollisuudenaiheitakin, vaikka mieli usein takertuu niihin negatiivisiin asioihin. Ehkäpä silloin anteeksiantokin onnistuu helpommin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 194689
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831702Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871566Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741524Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2451395Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341130Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651033