Onko kokemuksia 2.0 Mondeon jakohihnan pettämisestä? Tuliko isokin remontti? Maksoiko maltaita?
Jakohihna
Mondeo
123525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Riippuu varmaan siitä mahtuuko venttiili olemaan auki, kun mäntä on ylhäällä.
Jos ei niin varaosahausta löytyi tällänen
FORD MONDEO 97-01
Moottori/moott.osat / moottori bensiini
Huom.1: SIISTI KONE 2.0
Laatuluokka: A1
Vuosimalli: 1998
Mittari/tkm: 124000
Varastonumero: S51683
Moottori: 2.0 16V ZETEC
Käytetyn osan hinta: 1550 Euro
Totta kai työt
Aina jotkut venttiilit ovat auki ja männät yltävät niihin, joten remppaa tulee.
Kannattaisiko vaihtaa ajoissa se remmi???
Niinpä niin muttaa kyseessä olikin voorti joten hihna petti 15tkm ennen vaihtoa.
Mulla petti 3tkm vaihdon jälkeen ooppelissa, eli reippaasti ennen seuraavaa vaihtoa, venat meni solmulle ja kansi höyläykseen. En ole kuullut että voorteista ois ennen aikojaan mennyt, mutta jos mittaria ruuvattu tai huoltokirja väärennetty, kaikki on mahdollista.
Mistä löytyy ajoitus merkit zetexkin 2.0 koneeseen,ajoitus pilessä
Olipa hassu juttu tuossa minun tapauksessani ei se ollutkaan jakohihna se vian syy. Ei tullut kansi remonttia puristusten puttuuminen johtui siitä, että jostain syystä öljy oli jäykistynyt sen verran, että hydrauliset venttiilinostajat jumittivat. Ja ei sitten tarvi vinoilla öljyn vaihdosta niillä öljyillä ei olisi pitänyt olla vaihto vielä lähelläkään.
Tuntuu olevan öljyissä aikalailla eroja venttiilinnostimien ääntä kuunnellessa. Parhaaksi havainnut elf:in öljyt.
Minulla on nyt Mobil 1 5w 40 ja ei mitään ääniä kuulu venttiileistä.
Vika ei todennäkoisesti johdu öljystä. Kannessa on sellainen venttiili öljykanavassa ja jos, se jumittaa, niin pakovenat jää auki, eikä kone käynnisty.
Mobil 1:stä ei suositella. Mobil Fe kuuluu zeteciin.
Fordilla on myös oma öljy. Ei naksuttele venttiilit.
Venttiilt vääntyy. Yleensä kaikki pakoventtiilit ja selvästi. Imuventtiilit jää ehjiksi mutta ne täytyy kuitenkin tarkastaa varmuuden vuoksi.
Menikö muuten hihna poikki vai pettikö kiristin?