nuorimies vpk:hon?

apuaaad

elikkä kiinnostusta olis mutta nettivisuilta oikein kunnon kuvaa saa.
osaisko joku kertoa mitä tämmönen hieman yli 20v mies siellä tekee?
että ei kai ne laita tekemään jotai samaa hommaa joidenkin 10v lapsien kanssa?
onko jotai koulutuksia alkuun (mitä?) ja onko siellä mun ikäsiä.

sitten jostai hälytysosastosta jotain luin. miten semmoiseen pääsee (pääseekö jonkun pitkän alkukoulutuksen jälkeen vai?). sitten ollaanko enemmän siellä asemalla vai ihan kotonako vai? sillä luin jostakin keskustelusta kuinka joku ihmetteli että miten pääsee hälytyksiin jos ei omista esim autoa ja matka on kotoa pitkä. vai ollaanko tuolla asemalla niinku 8-16 ja yhdessä lähdetään jos jokin hälytys tulee?

7

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rohkeasti kyselemään

      Nuorilla ja aikuisilla on eri ohjelmat, nuorilla ja lapsilla enemmän "leikkimielisiä" helppoja harjoituksia ja aikuisilla vaativampia harjoituksia. Mukana on useissa VPK:issa ikäisiäsi, joissain on pulaa ja ikäisiäsi kaivattaisi lisää.

      Hälytysosasto on se jolle hälytykset tulevat, mukaan lähtevät ne jotka pääsevät kyseisenä ajankohtana. Mukaan pääsee peruskoulutuksen jälkeen (helpohko koulutus jossa opetetaan välttämättömimmät perusteet).

      Hälytyksiin lähdetään sieltä missä satutaan olemaan, ensin asemalle ja sieltä tapahtumapaikalle. Joissaintapauksissa voidaan sopia että muut tuovat varusteesi ja menet suoraan tapahtumapaikan lähistölle josta menet kyytiin (jos esim. asut tapahtumapaikan vieressä) mutta tuo riippuu VPK:sta. Tuo kulkeminen voi olla ongelma joillekin.

      Asemalla ei normaalisti olla kuin harjoituksien aikaan (esim. säännölliset viikkoharjoitukset) tai jos hälytyksenä tulee "asemapäivystys" jolloin mennään asemalle valmiiksi odottamaan mahdollista lähtöä, tulee joskus suuremmissa tulipaloissa yms. jolloin varmistetaan tuolla lisäporukaan nopeampi tulo jos sitä tarvitaan.

      Kannattaa mennä rohkeasti asemalle juttelemaan ja kyselemään, paikallisen VPK:n nettisivuilta luultavasti löytyy viikottaiset harjoitusajat tai vastaavat jolloin paikalla on porukkaa.

      • apuaad

        kiitos vastauksesta.

        entäs mitä noissa hälytyksissä yleensä tehdään? että mennäänkö sinne vaan ja pällistellään kuinka ne oikeat palomiehet hoitaa homman vai mitä?


      • Rohkeasti kyselemään
        apuaad kirjoitti:

        kiitos vastauksesta.

        entäs mitä noissa hälytyksissä yleensä tehdään? että mennäänkö sinne vaan ja pällistellään kuinka ne oikeat palomiehet hoitaa homman vai mitä?

        Melkolailla samoja tehtäviä kuin ne "oikeat" palomiehet, tietysti oman osaamisen mukaan eli esim. savusukeltamaan pääsee vasta kun on saanut koulutuksen siihen ja osoittanut osaavansa homman riittävän hyvin. Aika pian perusasioiden oppimisen jälkeen pääsee tekemään monipuolisesti eri hommia, tosin paikkakunnasta riippuen hälytysten määrä vuodessa voi olla aika pienikin. Pienemmillä paikkakunnilla se lähin paloasema on monesti VPK jolloin koko homma on alkuvaiheessa usein VPK:n vastuulla ja tilanteesta (palon suuruudesta yms.) riippuen vakinainen palokunta tulee myöhemmin jos sitä tarvitaan.

        Ne paikallisen VPK:n kaverit osaavat paremmin kertoa mikä tilanne on sillä kyseisellä asemalla.


    • Elämän koulu

      Päivän lehdessä oli just yhteystietoja .... Olikos se Kärkkäisen lehti vai etelähämeen lehti ..... Mee phpela.fi sivulle ja kattele sieltä yhteyshenkilölista palokuntatoiminnasta kiinnostuneille.

      Ei pääse. Sinun pitää käydä palo- ja pelastuskursseja ja suorittaa jatkuvia kuntotestejä ollaksesi toiminnassa mukana. Todennäköisesti joku lääkärilausuntokin tarvitaan, hälytysajoneuvon kuljettajan koulutus .... Koulutus on todennäkösesti tuettua..

      Peset paloautoja enintään ilman koulutusta. Vakiopalokunnat päivystää asemalla vuorotyönä, sinne on kovimmat vaatimukset, vpk taas tarjoo lähinnä palkkion tai pizzat hälytyksestä. Kukaan ei hae sinua kotoa mukaan.

      Oot kasvanu kyllä vähä liian kauan vanhempien peräkamarissa jos et tota enempää ymmärrä - aika itsenäistyä. Käy armeija ensin niin tiedät jotain hälytystoiminnan periaatteista. Elämä on kova, ei tuu taksi hakemaan. Mitä nopeemmin tajuut sen, sitä valmiimpi olet aikuistumaan ja itsenäistymään.

      • Turha kiukutella

        Tulihan taas asenteellista puutaheinää henkilöltä joka ei tiedä asiasta yhtään mitään.


    • Anonyymi

      Pääseekö 10vuotias vpk

      • Anonyymi

        Tehtäville jos pääsee


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2589
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2517
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1423
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1138
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1052
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      835
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe