Åke Edwardson : Menneisyyden viesti

peksu.makela

Göteborgin miljöötä hyödyntävä Åke on päässyt komisario Winterin kanssa yhtä matkaa täyteen tusinaan. Sarjaa seuranneet tietävät Winterin olevan kompleksinen hahmo. Elitistinen tausta, josta kollegat jaksavat muistutella, mieltymys laadukkaisiin viskeihin, jatkuva soiminen korvissa ja vaimon muutto kera tyttärien Espanjaan, siinäpä tärkeimmät syyt psyyken järkkymiseen. Tajunnan pohjalta nousevat vielä omat varhaislapsuuden haudatut muistikuvat. Yritä siinä sitten johtaa sarjamurhaajatutkintaa loogisesti ja luovasti.

Murhasarjaan liittyy selvä viesti jostain aiemmin tapahtuneesta. Päivän välein löytyy häväistyjä ruumiita, jotka on merkitty eri kirjaimilla. Winterin tiimiltä kuluu aikaa ja juomia ennen kuin uhrien yhteys löytyy. Tyypillinen dekkarimoraliteetti tietennii roikkuu taustalla. Onko murhaaja uhri ja uhrit syyllisiä vai sittenkin toisinpäin. Välillä pitää komisarion lennähtää Espanjaan perhettä tapaamaan, ajattelemaan ja ryyppäämään.

Edwardsonin tyyliin kuuluu nuiva huumori. Repliikit lyhyitä ja tarkasti luettavia. Hieman kuin lukisi Kaurismäen käsikirjoitusta tai Tuuri-Antin näytelmää. Musiikki ja potkupallo ovat lähellä tekijän sydäntä ja koko kirjan peruskuvio lähtee jalkapalloleirin tapahtumista. Musiikissa Winter sortuu pahaan tyylimokaan siirryttyään jazzin kuuntelusta Michael Bolton-faniksi. Mielen järkkymistä epäilevät vaimon lisäksi työkaverit. Ilmankos Edwardson ilmoitti viimeksi tavatessamme pistävänsä Winterin jäähylle ja kirjoittavansa välillä jotain muuta. Onhan komisario jo viisvitonen, eli yrityspomojen eläköitymisvaiheessa.

Winterin työryhmä on kaikkien poliisisarjojen kliseiden summa . Porukassa on tummaihoinen mamunainen, vanhempi luotettu kokenut mentorimies, agressiivisuuteen taipuva urheiluhullu ja yksi ihan tervejärkinen nainen. Liki kaikkien perheasiat rempallaan, tietenkii. Mitä me muuten tiedämme komisario Palmun avio-ongelmista? Tuntuu, jotta tämä kuvio on nähty monesti.

Toiminnallisuuttakin toki löytyy kylliksi ja potkupallo saa ansaitsemansa glorian loppukohtaksessa. Rohkenen suositella Winterin tuntijoille, vaikkei sarjaa tästä tällä erää viiimeisestä kannata alottaa. Sen verran viittauksia menneisiin, että uuslukijalla lyö tyhjää kotvan. Samoin kuin lukuisien kääntämättömien espanjan gastronomiherkkujen kohdalla. Vai pitääkö dekkaria lukea sanakirja ja keittokirja toisessa kädessä?

1

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Danipaasikivi1

      Kuka oli murhaaja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3966
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2032
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      846
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      764
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      728
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      712
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    9. 35
      664
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe