Can you please help me?

Hei !
Osaako kukaan auttaa? Miten kirjoitan espanjaksi :

"Terveisiä Suomesta ja hauskaa joulun odotusta (teille)! rakkaudella: XXXX "
81141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Recuerdos/Saludos de Finlandia y que tengais un feliz esperanza de Navidad! Besos y abrazos!(suukkoja ja haleja):XXX

Tosta vois lähteä. Espanjalaisten ja suomalaisten ns valmiit fraasit on joskus hyvinkin erilaisia ja välttämättä eivät edes aina ymmärrä mitä milloinkin halutaan sanoa.Pääasiahan on että yrittää jotain sanoa heidän omalla kielellään se on jo plussaa. Kyllähän suomalainenkin melkoista vinkuintiaanin mongerrusta ymmärtää jos vain haluaa. Lycka till!

Äänestä
  • Esperanza on feminiini joten korjataan hieman: que tengais una feliz esperanza de Navidad! Mitä enemmän tuota funtsaa sen vaikeammalta koko käänöslause alkaa tuntua. Niinhän se aina on.

    Äänestä

  • kiitos sinulle!

    Äänestä

  • kapa kirjoitti:

    Esperanza on feminiini joten korjataan hieman: que tengais una feliz esperanza de Navidad! Mitä enemmän tuota funtsaa sen vaikeammalta koko käänöslause alkaa tuntua. Niinhän se aina on.

    Esperanza on toive.
    Espera on odotus.

    Äänestä

  • Joku 2. kirjoitti:

    Esperanza on toive.
    Espera on odotus.

    Niinpä olikin, luotin liikaa ekaan intuitioon.

    Äänestä

Hmmm....

Kyseessä siis tuttavallinen toivotus?
Jollekin perheelle?
Et kertonut, onko kysymyksessä espanjaiset/-nen vai esim. joku lattarimaa... Niissä hiukan eroja...mutta...

Itse ehkä kirjoittaisin jotakin tällaista (käyttäen teitittelyä, usea henkilö):

"Les saludo desde Finlandia y les deseo la feliz espera de la fiesta de Navidad. Con cariño, XX "

Äänestä
  • niin kuubalaiset mies ja nainen... aika läheisiä niinkun silleen...

    Äänestä

  • tosiaan kuubalaiset puhuu hiukan eritavalla kuin Euroopan espanjalaiset. Kiitos sinullekin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitollinen kirjoitti:

Hei !
Osaako kukaan auttaa? Miten kirjoitan espanjaksi :

"Terveisiä Suomesta ja hauskaa joulun odotusta (teille)! rakkaudella: XXXX "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu