Arkipyhä korvaus???

laskapakk

Olen raksalla töissä, firmassa missä on suurin osa virolaisia... En saanut joulupyhistä korvausta, pomo vain sanoi että arkipyhät maksetaan pekkasissa, kun tulee 7,7% palkanlisäksi niin se korvaa arkipyhät... Ei kai se nyt noin mene ainakaan tessin mukaan???

6

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lfkyf

      Kyllä se menee. Puolet tuosta on pekkasia ja toinen puoli arkipyhiä. Arjelle sattuva itsenäisyypäivä maksetaan. Mutta www.rakennusliitto.fi ja siellä tarkemmin.

      • laskapakk

        No niinhän se olikin nyt kun tarkemmin karsoin...


    • qery

      Et kai oikeasti kuvitellut että se 7,7% tulee taivaasta?

      • laskapak

        No juu mutta olen tehnyt putkihommia monta vuotta ja niissä hommissa maksetaan kaikki arkipyhät kta:n mukaan ja vielä 5,5% työajan lyhennystä... Notta kyllä on raksa tessi huono ja tunti palkat muutenkin huonoja. Taijan mennä takas putkariks..


      • laskapak

        En kuvitellut että tulee taivaasta, vaan työajan lyhennyksestä...


      • humppilan duunissa
        laskapak kirjoitti:

        En kuvitellut että tulee taivaasta, vaan työajan lyhennyksestä...

        Pitää katsoa kenelle tekee, äärimmäisen kriittinen kannatta olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      114
      8123
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      413
      7332
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4594
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4349
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      6
      3314
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2739
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      112
      2540
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2505
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      22
      2165
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      2037
    Aihe