FoamLattia?

vanhaan taloon

Katsoiko kukaan Arin ja Kirsin kotiremppaa, kun Ari oli Rossin uusimmassa missä laitettiin foamelementtiä lattianiskoihin mutta se jäi harmittaa kun en saanut selkoo kustannuksista:(.
Entäs mikäs systeemi oli seinän ja lattiakannakkeen välissä, joku katko?

3

1416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Foami
      • rossipohja.

        Tuollaista elementtiä:) kyllähän noilla hintaa tulee, mutta millanen mahtaa olla talvella ei taida olla veto..

        Tuo lattianiska vähän jäi myös hämärän peittoon, eli kuin vahvaa se oli..


      • Jämpti
        rossipohja. kirjoitti:

        Tuollaista elementtiä:) kyllähän noilla hintaa tulee, mutta millanen mahtaa olla talvella ei taida olla veto..

        Tuo lattianiska vähän jäi myös hämärän peittoon, eli kuin vahvaa se oli..

        Lattianiska mitoitetaan jännevälin mukaan eli miten tiheään se on alta tuettu, usein eristevahvuus sanelee korkeamman poikkileikkauksen.

        Mutta, tuollainen rossipohja jos esim. 50x200 mm on laskelmien mukaan riittävä esim. 3 metrin välille niin kannattaa se kuitenkin tukea esim. 1,5 metrin välein niin ei tule ainakaan sellaista lattiaa mikä joustaa kävellessä.

        Juu ei tuo ilmaista ole, mutta jos vertaa esim. selluvillalla eristettyyn lattiaan johon tarvitaan lisäksi tuulensuojalevy ja ilmansulkupaperi ja jos tuon eristeen päälle valetaan ohut betoni jossa lattialämmitys niin selluvilla lattiaan tarvitaan vielä joku vaneri tms. ennen valua, kun taas tuon Finnfoam-eristeen päälle voi valaa lattian suoraan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      91
      3528
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1779
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1572
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      29
      1351
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      53
      936
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      872
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      872
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      777
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      774
    Aihe