Junalla Pariisista muihin lähikaupunkeihin?

FilleParis

Hei!

Onko kokemuksia junalla matkustamisesta, etenkin CDG-kentältä Pariisin ulkopuolelle? Helppoa? Halpaa? Pääseekö lentokentältä suoraan junalla muihin kaupunkeihin, vai meneekö kaikki junat Pariisin keskustan kautta?

Olen lähdössä Ranskaan ja tarkoituksena on mennä junalla kaupunkiin nimeltä Chartres ja viettää siellä muutama päivä ja sen jälkeen palata Pariisiin.

Olen itse tutkinut että RER-junat kulkevat kentältä jne, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia ja jos on jotakin tärkeää tietää. :)

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

3

1817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Je suis Charlie

      Pääseekö lentokentältä suoraan junalla muihin kaupunkeihin? Kyllä, suoraan tai kaupungista riippuen vaihdolla. Esim Chartres, junalla ensin Le Mans, sieltä vaihdolla Chartres; matka kestää 4h. Vertaa, lentokenttä -) Montparnassen asema 1h Montparnasse -) Chartres 1h.

    • Je suis Charlie2

      Itse olen matkustanut CDG-kentältä ensin RER-junalla Gare du Nordille ja sitten metrolla sille rautatieasemalle, mihin ilmansuuntaan Ranskaa olen menossa.

      Pariisissahan on monta rautatieasemaa. Niistä lentokentältä tuleva RER-juna pysähtyy vain Gare du Nordin rautatieasemalla. Muille asemille on jatkettava metrolla. Gare du Nordista on junayhteydet pohjoiseen kuten aseman nimikin sanoo: Boulognen ja Calaisin satamiin sekä Hollantiin, Belgiaan, Saksaan ja Pohjoismaihin (Amsterdam, Bonn, Bryssel, Frankfurt, Köln, Kööpenhamina).

      Gare de l'Est'in asemalta lähtee junia Sveitsin, Saksan ja Itävallan suuntaan (Nancy, Basel, Luxemburg, Wien).

      Gare de Lyon'in asemalta on nimensä mukaan yhteydet Lyoniin ja edelleen Etelä-Ranskaan ja Alpeille (Geneve, Lyon, Marseille, Nizza). Huippunopealla TGV-junalla pidempi matka taittuu nopeasti. Sieltä pääsee myös lähiöjunalla (Banlieue) Pariisin Disneylandiin ja vaikka kaunista Fontainebleaun linnaa katsomaan.

      Gare St-Lazaren asemalta junat ajavat Normandian rannikolle (Cherbourg, Caen, Le Havre, Dieppe).

      Gare Montparnasselta Seinen vasemmalta rannalta junat kulkevat Atlantin rannikolle Bretagnen satamiin (Bordeaux, Nantes).

      Kun kauan sitten matkustin Lounais-Ranskaan, oli vasemmalla rannalla sijaitseva Gare d'Austerlich'in asema Bordeaux'iin, Lounais-Ranskaan (ja Espanjaan) menevien junien lähtöpaikka. En ole tarkistanut tietojani tältä osin, enkä tiedä onko asema enää toiminnassa.

    • Charlie3

      Perinteinen ja vanha Gare du Austerlich on parhaillaan isossa remontissa, jonka pitäisi valmistua vuonna 2020. Asemalle rakennetaan lisää laitureita, raiteet uusitaan ja sinne tulee lähtölaituri kahdelle huippunopealle TGV-junalle. Tarkoitus on siirtää sinne osa TGV-junaliikenteestä Gare du Lyonin ja Gare du Montparnassen ruuhkaisilta asemilta. Koko aseman kapasiteetti kasvaa huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe