Ford Escort pätkii

ekkeristi

Itsellä Ford escort 96 vuosimallia ja 16 venttiilinen zetec ja ongelma on että välillä auto kiihtyy hyvin eikä mitään ongelmaa, mutta sit välillä nykii eikä kiihdy vaan röpeltää ja tyhjäkäynnillä kaasuu polkiessa sillon kun röpellystä esiintyy niin iskee hiukan mustaa savua. Mikä voisi olla vikana? Ettei olisi venttiilit kärähtäny? 2 vaihteella kun kiihdyttää niin välillä normaalisti mutta välillä taas huonosti kiihtyy ja hirmunen röpellys samalla. Vai olisiko tulpista? Voiko olla mahdollista että venttiilivika ja mitä muita oireita on jos venttiilit/venttiili palaa?

2

2277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venttiilivika

      minkälaisia öljyjä olet autossasi käyttänyt?Zetec koneet ovat tarkkoja öljylaadusta ja itse laitoin Aina Mondeooni vm -95 2 litranen automaatti niin foordin omia 5W30 laadun öljyt.

      Sukulaisellani oli aikoinaan vm -95 escortti 1.6 zetecci nyki ja pätki ajossa niin että leegot meinas lentää suusta pihalle ja syyksi paljastui venttiilivika.Oireet korjaantu joksikin aikaa tulpat ja tulpan johdot vaihtamalla mutta loppujen lopuksi merkkiliikkeeseen ja venttiilit uusiksi.ja syyksi tähän venttiilien palamiseen paljastui väärien öljyjen käyttö.

    • ekkeristi

      Ite oon kans käyttäny noita fordin omia 5w30 öljyjä kun olen kuullut ton saman homman. Nyt taas kun oon venäjän bensoilla ajanu niin on asettunu tuo pätkiminen ja nykiminen. Kun testasin kiihdyttää niin 4000 kierroksien kohdalla tiputti kierrokset 3500 kauheen röpötyksen kanssa, mutta välillä taas ihan normaalisti kiihtyy ilman ongelmia ja tuota röpötystä esiintyy enemmän lämpimällä koneella, välillä tulee normaalissakin kiihdytyksessä. Ja sit mikä hassuinta niin venäläisellä bensalla on vähemmän tuota nykimistä ollut. Liekkö sit joku venttiili kärähtänyt tai jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe