Ford Escort pätkii

ekkeristi

Itsellä Ford escort 96 vuosimallia ja 16 venttiilinen zetec ja ongelma on että välillä auto kiihtyy hyvin eikä mitään ongelmaa, mutta sit välillä nykii eikä kiihdy vaan röpeltää ja tyhjäkäynnillä kaasuu polkiessa sillon kun röpellystä esiintyy niin iskee hiukan mustaa savua. Mikä voisi olla vikana? Ettei olisi venttiilit kärähtäny? 2 vaihteella kun kiihdyttää niin välillä normaalisti mutta välillä taas huonosti kiihtyy ja hirmunen röpellys samalla. Vai olisiko tulpista? Voiko olla mahdollista että venttiilivika ja mitä muita oireita on jos venttiilit/venttiili palaa?

2

2285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venttiilivika

      minkälaisia öljyjä olet autossasi käyttänyt?Zetec koneet ovat tarkkoja öljylaadusta ja itse laitoin Aina Mondeooni vm -95 2 litranen automaatti niin foordin omia 5W30 laadun öljyt.

      Sukulaisellani oli aikoinaan vm -95 escortti 1.6 zetecci nyki ja pätki ajossa niin että leegot meinas lentää suusta pihalle ja syyksi paljastui venttiilivika.Oireet korjaantu joksikin aikaa tulpat ja tulpan johdot vaihtamalla mutta loppujen lopuksi merkkiliikkeeseen ja venttiilit uusiksi.ja syyksi tähän venttiilien palamiseen paljastui väärien öljyjen käyttö.

    • ekkeristi

      Ite oon kans käyttäny noita fordin omia 5w30 öljyjä kun olen kuullut ton saman homman. Nyt taas kun oon venäjän bensoilla ajanu niin on asettunu tuo pätkiminen ja nykiminen. Kun testasin kiihdyttää niin 4000 kierroksien kohdalla tiputti kierrokset 3500 kauheen röpötyksen kanssa, mutta välillä taas ihan normaalisti kiihtyy ilman ongelmia ja tuota röpötystä esiintyy enemmän lämpimällä koneella, välillä tulee normaalissakin kiihdytyksessä. Ja sit mikä hassuinta niin venäläisellä bensalla on vähemmän tuota nykimistä ollut. Liekkö sit joku venttiili kärähtänyt tai jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      74
      832
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe