Hei! Olen tässä ainakin vuoden verran haaveillut hamsterista ja nyt alkaa olemaan sellaisen pienen kaverin hankkimisen ajankohta käsillä. Joten muutama kysymys, otsikossa onkin se, mitä eniten olen miettinyt: oman ruokasekoituksen tekeminen hamsterille. Kuinka suurissa % osissa viljaa, siemeniä, pähkinöitä ja eläinproteiinia? :)
Kuinka paljon tuoreita kasviksia/hedelmiä/marjoja? Luin jostakin, että liialla tuoreruuan syöttämisellä hamsterille saattaa tulla märkähäntä. Entä jos kasvikset on kuivattuja?
Voiko hamsterille laittaa heinää sellaiseen häkin kattoon ripustettavaan "metallipalloon" vai onko vaarana että hamsteri jää kiinni sen pallon pinnojen väliin?
Kiitos vastauksista etukäteen. :)
Oma ruokasekoitus hamsterille? :)
3
322
Vastaukset
- Loveya
Tuosta ruoasta en nyt osaa vastata. Jos syöttää liikaa tuoretta, niin ei siitä mitään sairautta voi tulla. Eli liiallisella tuorenruoan syöttämisellä voi kyllä hamsterille tulla ripuli, mutta ei märkähäntä.
Märkähäntä on sairaus. Ja älä miuluiten hanki sitä metallipalloa jos on pienikin riski, että hamsterisi juuttuu kiinni. Hanki turvallinen systeemi eläinkaupasta.
Onnea hamsterin etsintään! :)
P.S Ostathan hamsterin kasvattajalta? - Hamsuttaja
Kannattaa lukea huolellisesti tämä, ja kaikki muutkin täältä löytyvät ruokinta-artikkelit, ennen kuin lähdet itse sekoittelemaan siemenseosta. Hyvillä pohjatiedoilla itse tekeminen onnistuu kyllä.
http://hamsterit.net/johdatus-hamsterin-ruokintaan/
P.S. Minulla on kyllä niitä metallisia salaattipalloja, eikä kukaan ole koskaan niihin kiinni jäänyt. Ne on periaatteessa suunniteltu pienjyrsijöillekin turvallisiksi. - Anonyymi
Siemen sekoituksessa pitäisi olla proteiinia 17-22% kuitua 8-10% rasvaa4-15%
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20411863- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586266Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725194- 514948
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai484500Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164408- 1183890
- 813383
- 511907