Seksin suojaikäraja liian korkea pohjoismaissa/Suomessa?

Sinse vm-83

Viitaten siihen, kuinka viranomaiset suhtautuvat asiaan meidän maassamme.

Onko suojaikäraja liian korkea?

Kyllähän kehitysmaissa ja arabivaltioissa voi aloittaa seksielämän jo 9-vuotiaana.
Usein se ensimmäinen sukupuolikummpani on se 10-15 vuotta vanhempi serkku.

Pystyykö 12-vuotias naisenalku nauttimaan seksistä? (pojilta turha asiasta kysellä, miehen haluthan ja sukupuolifunktiot ovat niin kovin erilaiset.)

Keski-Euroopassahan on todettu ettei aikaiset sukupuolikontaktit aiheuta mitään traumoja kenellekkään vaan elämästä kuuluu nauttia mahdollisimman varhain. Eri asia että ovatko sukupuolielimet tarpeeksi kypsät vai ei.

No, voihan pojankin perseeseen raiskata.


Onko suomalinen seksuaalikuttuuri liian ahdasmielinen?
Yleinen konsensus näyttää nimittäin olevan että nuoria naisia himoavat miehet ovat ällöttäviä pedofiileja. Mutta 9-vuotias nättiin kukkamekkoon puettu pikkutyttö, joka kauniisti räpsyttelee ripsiään- Kutsuu selvästi miehiä luokseen.

Monesti naisethan kerjäävät huomiota ja pukeutuvat seksikkäästi ja sitten ihmettelevät että miksi käydään kiinni kuin sika limppuun.

Minulla on kokemusta perheistä, joissa vanhemmat rakastelevat lastensa nähden, puhuvat tästä avoimesti ja lapsetkin nylkyttävät toisiaan ja katsovat jo 5-vuotiaina pornofilmejä.

Minusta tällainen, avoin suhtautuminen seksuaalisuuteen on tervettä. Sitten ehkä se 9-vuotiaskin ymmärtää antaa sitä reikäänsä.

8

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pinde 87

      Mielestäni tarpeeksi varhainen raiskaus ensimmäisenä seksikokemuksena vartaa mieltä ja kasvattaa aikuisesti hyvin tehokkaasti.

      Ensimmäiset yhdynnät kuuluu kaikkien aloittaa siinä 9v että varhaisintaan 12-vuotiaana on valmis jo ryhmäseksiin.

      Lapsille kuuluu opettaa että sitä täytyy antaa ja että suuhunkin voi laueta.

      Tämä ensimmäinen raiskaus voisi myös olla oman veljen toimesta tapahtuva ihana kliimaksi.

      • arvaaKuka??

        Tunnen erään 13-vuotiaana 4 pojan toimesta raiskatun tytön.
        Ihan normaalia elämää nykyisin viettävä, viehättävä 30-vuotias työssäkäyvä nainen.

        Lapsia ei tosin ole koskaan halunnut .

        Kasvoi todella nopeasti aikuiseksi tuon mahtavan panon jälkeen.


    • lakimies3

      Huono trolli. Suurimmassa osassa Eurooppaa suojaikäraja on 14 v.

      Tällä ei ole mitään tekemistä 9-vuotiaiden kanssa.

    • eewerewrwer

      Suojaikäraja on kulttuurisidonnainen käsite.

      Se pitäisi osata perustella ilman satiiria.

      Miksi se on juuri 16 Suomessa ja 14-15 muualla Euroopassa? Nämä ovat juridisia kysymyksiä eikä tähän tarvitse mitään nylkytysjuttuja tuoda mukaan.

    • pohdiskeleva324

      Miksi ei ole addresseja Ruotsin suojaikärajan (15v) nostamisesta? Olemme molemmat pohjois- ja EU-maita. Myös Tanskan (15v), Itävallan (14v), Viron (14v), ja Saksan (14v) suojaikärajat ovat liian alhaisia. Ja Espanjassa naurettava 13v!

      Eivätkö muut EU-maat ymmärrä lasten parasta?

      • siiderivalasasdffgsd

        eivät ymmärrä. maat boikottiin!


      • muutoksenaika

        Hehän juuri ymmärtävät että lapsenkin tulee saada sextata jotenka sopivin ikäraja olisi kaikkiin eu maihin tuo 13v


    • tasaarvomissä

      No tuntuu välillä siltä, kun katsoo tuomioita jotta alaikä kantasuomalaisille on 16 vuotta mutta jos Pakolainen tekee niin alaikää ei olekkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4639
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4395
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1769
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1119
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      354
      1116
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      58
      984
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe