Marsun kanssa nukkuminen

marsuttaja

Pystyykö marsujen (2 olisin tietenkin hankkimassa) nukkua samassa huoneessa niiden ääntelystä huolimatta. Jossain luin, että naaraat olisivat hiljaisempia öisin, onko tämä totta?

19

3130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaarsuu

      Meillä on pari marsua.Ne ei paljoo mekasta jos ruokaa piisaa.Häkin puhtaanapito ettei tuu pissahajuhaittaa voi olla semmonen työläämpi.No,hajussa kasvaa...

      • tehokastaRainbow

        Laita häkkiin paakkuuntuvaa kissanhiekkaa,vie hajun kokonaan pois.


      • jotainnnn

        Häkkiin ei saa laittaa kkissan hiekkaa koska marsun jalka pohjatt ei tykkää


      • Sedä
        tehokastaRainbow kirjoitti:

        Laita häkkiin paakkuuntuvaa kissanhiekkaa,vie hajun kokonaan pois.

        Paakkuuntuva hiekka on etenkin vaarallista, koska se saattaa paakkuuntua marsun sisällä, jos Se kokeilee syödä sitä!

        Toa lätt -paperipelletyi toimii hajunpoistossa hyvin, mutta saattaa olla tassuille myös vähän kovaa.


    • marsuäiti

      Tyttärellä ollut pari tyttömarsua nyt 4 kuukautta ja vaihtelevasti yöllä mekastavat. Varsinkin jos hankit puisen pesätalon, niin sitä tykkäävät jyystää yöllä, mutta pääsääntöisesti eivät kovin paljon muuten ääntä pidä esim. vikistele.

    • marsut on ihanii :)

      Meillä ei ole ongelmaa ääntelyiden suhteen. On sopeutunut hyvin meidän rytmiin ja yöt ilmeisesti nukkuvat kun ei ääniä kuulu :). Tunnistaa meidät ja meidän äänetkin vieraista, jääkaapin oven avaus aiheuttaa hurjaa uikutusta. Meillä on lastenhuoneessa häkki ja häkin ovi on aina päivät auki, saa mennä ja tulla miten tykkää. Vaikka ois lastenhuoneen ovi auki, ei sieltä ole ikinä tullut pois. Tosin jälkien siivoaminen on joka päiväistä hommaa.

    • zzzzzzzzz

      Jotkut ovat joutuneet nukkumaan yöt mursun kanssa. Se kuorsaa kovasti ja haisee.
      Ne ei ole ihanii...

      • blonditonhuoria

        Jotkut ovat joutuneet nukkumaan yöt mursun kanssa. Se kuorsaa kovasti ja haisee.
        Ne ei ole ihanii...

        joku juoppo blondihuoraämmäkin lisäksi.....


    • Otaniemi

      Marsujen kanssa nukkuminen onnistuu kunhan muistaa käyttää reilusti leveää teippiä.

    • DFs

      Kyllä pitäisi olla ongelmatonta ainakin siinä vaiheessa, kun niiden ääntelyyn tottuu. Ja voihan pitää vaikka korvatulppia.

    • vihervasuri.

      Onnistuu mutta menethän naimisiin niiden kanssa no kohtahan sekin on mahdollista.

    • Jylsijä9565

      Tottakai pystyy nukkumaan marsun kanssa samassa huoneessa. Ne ääntelyt ja kolinat mitä satunnaisesti niistä lähtee,niihin tottuu kyllä.Omassa huoneessa marsut on aina olleet.Kaikki 5 marsusukupolvea.Nyt on vuorossa hamsterit ja ne on häkistä riippuen kyseenalaisempi juttu :D.Kun niiden lempi harrastus näyttää olevan häkistä ulos porautuminen mitä marsuilla ei ainankaan meillä ole esiintynyt.:D :D

    • Mersumies2

      Itelläkin on mersu. Kyl aina harmittaa jättää se pihaan yöks.
      Aina ennen nukkumaanmenoa varmistan että varashälytin on päällä.
      Jaksamisia sinne.

    • kaksi marsua

      Minulla ny reilun vuoden ikäisiä poikamarsuja 2kpl.

      Kun lelut muistaa takavarikoida asuinmökkien päälle, eikä anna ruokaa liiaan myöhään, niin samalla rytmillä nukkuvat kuin minäkin. :)

      Ja vastaavasti heräilevät samaan aikaan aamulla, ja sitten alkaa se "komentaminen" jossei ruokaa ala sopivassa ajassa näkymään häkkiin.

      Yöllä saattavat käydä juomassa, ja jaloittelemassa, mutta uikutusta ei yöllä tule, ja näihin pieniin ääniin kyllä tottuu ajan kanssa.
      Poikkeuksena joskus hyvin harvoin, jos jotakin "reviiri"kahnistelua, niin sitten hampaiden kalistelua kuuluu häkistä aina hetken aikaa, mutta kun asiasta taas ovat samaa mieltä, niin pari uikautusta ja hiljaisuus.

    • wott

      Ei marsuista lähde sanottavasti ääntä. Tai ainakaan omani eivät yöllä kukkuneet tai ainakaan melunneet. Hiljaisia olivat. Hamsterit kait ne niitä yö kukkujia ovat.. Kumpiakin ollut ja samassa huoneessa olleet, eivätkä ole häirinny

    • äh aina näitä

      Otapa porsas, sen ääniin tottuu nopeammin. Marras-joulukuulla sen tosin joutuu lahtaamaan.

    • zzzzzzzzzzzzzzzzzz

      Kommentti: Otapa porsas, sen ääniin tottuu nopeammin. Marras-joulukuulla sen tosin joutuu lahtaamaan.

      Vastaus: Siitähän joutuu linnaan!

    • Tästä jokaiselle 5 euroa ilmaiseksi:
      https://www.comeon.com/raf/Federation

      Liittymällä 5€ ilmaisveto ilman talletusvaatimusta.

      Ei tarvi ollenkaan omaa rahaa ja voi pelata casinolla tai urheiluvedonlyöhtiä oikealla rahalla ilman oman rahan tallettamista :) Suomalainen sivusto, joka on toiminut alalla jo pitkään. Kannattaa kokeilla!

    • Anonyymi

      Ääniin tottuu nopeasti!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17243
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      5062
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      301
      2813
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      154
      2137
    5. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      32
      1806
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1668
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      22
      1664
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      409
      1597
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1407
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      12
      1347
    Aihe