Kuinka moni teistä on pyytänyt hoitoapua vauvan koliikin aikana?
Kuinka
2
439
Vastaukset
- Nepukka
meillä koliikkia ollut päivät ja illat, yöt nukuttu. Mutta hermot menee kun päivällä vain itkee, joten äitini on ollut auttamassa minua että on voinut käydä välillä yksin kaupoilla tms. latautumassa.
- Tuore Äippä
Meillä koliikkia pahana iästä 2vk ikään 2kk. KAIKKI apu otettiin vastaan mitä annettiin ja usein pyydettiinkin. Joku kantamaan vauvaa toiseen päähän taloa, itelle korvatulpat ja nukkumaan, yksin lenkille kun vauva vaan huutaa taas, imuroida sai, tiskata, siivota muutenkin sekä tehdä ruokaa meillä käydessä.
Parasta hoitoa kaikille oli mummula, jossa äiti nukkui tulpat päässä, vauva käytettiin vaan tissillä ja sai mennä valmiiseen ruokapöytään sekä saunaan relaamaan jne. :) ONNEKSI on mummuja, pappoja, setiä, tätejä, kavereita.... Jos muille syntyy koliikkivauvoja, minä olen kyllä ensimmäisenä menossa komentamaan vanhemmat nukkumaan, koppaan toukan kainaloon ja alan tiskata oli se niin hienoa kun toiset autto.
En olis muuten jaksanut montaa päivää ellei apua olisi ollut saatavilla, välillä en päässyt suihkuun, en ehtinyt syödä enkä varsinkaan nukkua. (Mies paljon töissä ja opiskelee) Teki kyllä välillä helvetin pahaa välillä antaa vauva pois kun se huusi ja huusi ja sillä selvästi sattui mahaan, meillä kun johtui puhtaasti mahavaivoista koko helvetti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433623- 362264
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321885- 171639
- 171615
- 231568
- 241417
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai831315- 151293
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881232