Mitä eroja näillä merkin ja hinnan lisäksi
Sigma NAF 105mm f/2.8 EX DG OS HSM MACRO
Nikkor AF-S 105mm f/2.8G VR Micro
?
makrolaseista kysymys
6
251
Vastaukset
- kfhefhwegrg
Periaatteessa ei mitään.
Nikon kuitenkin toimii varmasti Nokonissa, mutta Sigmaa voi joutua säätämään.
Tämän mukaan Sigma näyttäisi karvanverran paremmalta, se tosin on testattu Canonilla, eikä siten täysin vertailukelpoinen Nikoniin.
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=645&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=790&CameraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0 Omalla kohdallani siten, että repussani on tuo Nikkorin versio.
Käytännössä ei kaiketi ole suurtakaan eroa Sigman ja Nikkorin 105 mm makroilla muualla kuin hinnassa. Varmaa on, että kummallakin pärjää.- makro65
Sigman tiputettua tuon lasin hintaa tuohon 399€:n, en edes miettisi noiden välillä, koska sigmalla on myös tuon nikonin hintainen pidempi 150/2.8 makro.
Vaihtoehdot olisivat siis sigma105 vs sigma150. Näissä on jo eroakin:
-Hinta
-polttoväli
-työskentelyetäisyys
-paino- Nikon D90
Jos kuvaat makrolla jököttäjiä kuten pienet kukat tai sammaleet tai vastaavat jotka eivät liiku niin pituus ei suuria ratkaise mutta ötökät, perhoset ja koppakuoriaiset jäävät helpommin saaliiksi pidemmällä polttovälillä kosta ei tarvitse mennä niin lähelle.
Tuohon tulokseen minut on johdatellut käytännön tilanteet. - lwjetuwh
Nikon D90 kirjoitti:
Jos kuvaat makrolla jököttäjiä kuten pienet kukat tai sammaleet tai vastaavat jotka eivät liiku niin pituus ei suuria ratkaise mutta ötökät, perhoset ja koppakuoriaiset jäävät helpommin saaliiksi pidemmällä polttovälillä kosta ei tarvitse mennä niin lähelle.
Tuohon tulokseen minut on johdatellut käytännön tilanteet.Valitettavasti nykyiset objektiivit ei anna niin pitkää kuvausetäisyyttä, kuin vanhat.
100 millisten kuvausetäisyys filmitasolta mitaten lyhentyi 10 cm sisäiseen tarkennukseen siirryttäessä. 32 vs 45 cm filmitasolta mitaten. - Nikon D90
lwjetuwh kirjoitti:
Valitettavasti nykyiset objektiivit ei anna niin pitkää kuvausetäisyyttä, kuin vanhat.
100 millisten kuvausetäisyys filmitasolta mitaten lyhentyi 10 cm sisäiseen tarkennukseen siirryttäessä. 32 vs 45 cm filmitasolta mitaten.En tiedä miten ennen oli mutta nyt Sigman macroissa etäisyys kuvattaessa 1:1 kuvia ilman vastavalosuojaa kohteesta optiikkaan on noin, 50mm macrolla 5 cm, 105 mm macrolla 15 cm ja 150 mm macrolla 20 cm. Arkoihin kohteisiin siis 150 mm ainakin.
Tuossa on otettu huomioon likiarvoja kameran kennotaso - optiikan kiinnitys noin 2 cm optiikan pituus.
Mitat olen ottanut Sigman jakamasta infosta heidän sivuiltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3452811SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401532
- 691129
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800