Mitä eroja näillä merkin ja hinnan lisäksi
Sigma NAF 105mm f/2.8 EX DG OS HSM MACRO
Nikkor AF-S 105mm f/2.8G VR Micro
?
makrolaseista kysymys
6
235
Vastaukset
- kfhefhwegrg
Periaatteessa ei mitään.
Nikon kuitenkin toimii varmasti Nokonissa, mutta Sigmaa voi joutua säätämään.
Tämän mukaan Sigma näyttäisi karvanverran paremmalta, se tosin on testattu Canonilla, eikä siten täysin vertailukelpoinen Nikoniin.
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=645&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=790&CameraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0 Omalla kohdallani siten, että repussani on tuo Nikkorin versio.
Käytännössä ei kaiketi ole suurtakaan eroa Sigman ja Nikkorin 105 mm makroilla muualla kuin hinnassa. Varmaa on, että kummallakin pärjää.- makro65
Sigman tiputettua tuon lasin hintaa tuohon 399€:n, en edes miettisi noiden välillä, koska sigmalla on myös tuon nikonin hintainen pidempi 150/2.8 makro.
Vaihtoehdot olisivat siis sigma105 vs sigma150. Näissä on jo eroakin:
-Hinta
-polttoväli
-työskentelyetäisyys
-paino- Nikon D90
Jos kuvaat makrolla jököttäjiä kuten pienet kukat tai sammaleet tai vastaavat jotka eivät liiku niin pituus ei suuria ratkaise mutta ötökät, perhoset ja koppakuoriaiset jäävät helpommin saaliiksi pidemmällä polttovälillä kosta ei tarvitse mennä niin lähelle.
Tuohon tulokseen minut on johdatellut käytännön tilanteet. - lwjetuwh
Nikon D90 kirjoitti:
Jos kuvaat makrolla jököttäjiä kuten pienet kukat tai sammaleet tai vastaavat jotka eivät liiku niin pituus ei suuria ratkaise mutta ötökät, perhoset ja koppakuoriaiset jäävät helpommin saaliiksi pidemmällä polttovälillä kosta ei tarvitse mennä niin lähelle.
Tuohon tulokseen minut on johdatellut käytännön tilanteet.Valitettavasti nykyiset objektiivit ei anna niin pitkää kuvausetäisyyttä, kuin vanhat.
100 millisten kuvausetäisyys filmitasolta mitaten lyhentyi 10 cm sisäiseen tarkennukseen siirryttäessä. 32 vs 45 cm filmitasolta mitaten. - Nikon D90
lwjetuwh kirjoitti:
Valitettavasti nykyiset objektiivit ei anna niin pitkää kuvausetäisyyttä, kuin vanhat.
100 millisten kuvausetäisyys filmitasolta mitaten lyhentyi 10 cm sisäiseen tarkennukseen siirryttäessä. 32 vs 45 cm filmitasolta mitaten.En tiedä miten ennen oli mutta nyt Sigman macroissa etäisyys kuvattaessa 1:1 kuvia ilman vastavalosuojaa kohteesta optiikkaan on noin, 50mm macrolla 5 cm, 105 mm macrolla 15 cm ja 150 mm macrolla 20 cm. Arkoihin kohteisiin siis 150 mm ainakin.
Tuossa on otettu huomioon likiarvoja kameran kennotaso - optiikan kiinnitys noin 2 cm optiikan pituus.
Mitat olen ottanut Sigman jakamasta infosta heidän sivuiltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510