Saapiko mainostaa??

Heipparallaa!!

Elikkä saako täällä mainostaa vai ei?
Pyytäisin ystävällisesti selvää tietoa tähän asiaan, koska mainoksia on ihan selvästi.

Pelisääntöjä, olkaa hyvä.

Ystävällisin terveisin:
Tasapuolisuutta Sheriffit, OK?
6517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kai sä sen olet jo huomannut?

Äänestä
  • Niin, denan lisäksi ainakin saunalahtea, telefinlandia, tele2:ta, kolumbusta ja cubiota saa mainostaa. Soneraa ilmeisesti ei...;-)

    Äänestä

Tämä on mainosrahoilla pyörivä yhteisö. Mutta saako Yle mainostaa jutuissaan ja sivuillaan? Muissa maissa ei saa Public service-yritykset mainostaa . Heidän rahoituksensa perustuu verovaroihin ja silloin ei saa pitää ketään millään muotoa eriarvoisena.Muissa maissa joutuvat peittämään hyvin paljon erilaisia tuotemerkkejä ohjelmissaan. Myös yksityisten ihmisten rekisterikyltit. Kun siitä yksityisyydestä huudetaan niin kovaan ääneen niin monessa muussa asiassa niin miksi se ei toimi tässä yhteydessä? Olen esittänyt kysymyksen mainostamisesta Ylelle mutta heillä ei tunnu olevan tapana vastata oikeastaan mihinkään.

Äänestä
  • Kyllä YLEäkin mainonnan suhteen valvotaan.

    esimerkki:

    Lottoarvonta pyöri vuosia YLEn TV -kanavalla, kunnes moinen toiminta todettiin laittomaksi, minkä jälkeen Veikkaus siirsi lottoarvonnan MTV3 -kanavalle.

    Vaihtoehto olisi ollut se, ettei lottoarvontaa enää TV:ssä näy.

    Jos vielä YLE:llä on lainvastaista mainontaa, niin mille viranomaiselle siitä pitää tehdä kantelu?

    Veikkaisin itse Traficomia, mutta ongelmana on se, että jos iso tekijä (kuten YLE tai teleoperaattorit) tekevät jotain luvatonta niin Traficom on tyypillisesti haluton tekemään asialle yhtään mitään.

    Traficom pitäisi lopettaa kokonaan, ja sen tehtävät pitäisi todeta tarpeettomiksi.
    Traficomin lakkauttaminen säästäisi verorahoja huomattavan summan vuosittain.

    Äänestä

?? jaa, hei vaan sullekin...

Äänestä

Ei saa, spämmääjät helvettiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neiti Z kirjoitti:

Heipparallaa!!

Elikkä saako täällä mainostaa vai ei?
Pyytäisin ystävällisesti selvää tietoa tähän asiaan, koska mainoksia on ihan selvästi.

Pelisääntöjä, olkaa hyvä.

Ystävällisin terveisin:
Tasapuolisuutta Sheriffit, OK?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu