Usein kuulakärkikynässä on vielä paljon mustetta jäljellä kun musteen tulo alkaa pätkiä. Onko mitään keinoa saada kuulakärkikynä elvytettyä ja muste toimimaan taas normaalisti.
Vastaukset 5
- sulkakynä.
keskustelua aiheesta:
http://www.tiede.fi/keskustelu/54859/ketju/arkinen_kysymys_kuulakynista/sivu/1 - 20+19
kärki hetkeksi kuumaan veteen ja sitten vain kuivaus ja hankaus paperiin
- satrsa
otin uuden kuulakärkikynän ja se ei kirjoittanut. Sain netistä neuvon, että säiliön tulppa pois ja puhallettava. Ei lähtenyt. Meni vain syvemmälle. Kokeilin silti puhaltaa. Ei auttanut. Kokeilin vielä painaa tai purra säiliötä lopusta, missä ei ole mustetta, jotta ilmat menisi sieltä eteenpäin.
Nyt tulee väriä. - Helena35
Löysin ihan vaan hakusanalla "kuivamustekynän kuivuminen" seuraavan venäläisen video-ohjeen:
Pidä kynän terää sytyttimen liekissä pieni hetki (laskin itse että alle 5 sek ) ja heti taas toimii ja kirjoittaa. Ei saa antaa kynän kärjen sulaa, siis vain muutama hetki esim viiteen hitaasti laskien. - wanhakonsti
jos kuulakärki on kuivunut, sitä voi yrittää saada pyörimään hankaamalla sitä kumisaappaan tms. varteen (siis ikäänkuin yrittää kirjoittaa kumin pintaan)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656