1. Miksi nykyisissä vahvistimissa ei ole loudness-kytkintä? Vanhassa vahvistimessani on, se tuo selvän eron bassoäänin eli korostaa niitä ja tuo mielestäni paremman äänen ja pidänkin sitä aina päällä. Uskallanko ostaa viritinvahvistimen, jossa ei ole loudness-kytkintä? Toistavatko nykyiset vahvistimet bassoäänet niin hyvin, ettei loudness-kytkintä enää tarvita?
Olen ostamassa seuraavaa viritinvahvistinta. Onko kokemuksia? Muita laatumerkkejä edullisempi hinta laittaa miettimään, mitä seuraavassa on vähemmän kuin muissa viritinvahvistimissa.
Onkyo TX-8020, hinta vain n. 270 euroa:
http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-8020-93713.html
2. Miksi nykyään ei enää myydä ekvalisaattoreita? Kun kuuuntelen tietokoneella musiikkia jollakin media playerilla, niissä kaikissa on ekvalisaattiori ja myös tarvitsen sitä, jotta voin säätää etenkin basson, mutta myös keskiäänten ja korkeiden äänten tasoa. Miten on mahdolista, että jos kuuntelen hifi-laitteilla musiikkia, niin laitevalmistajien mielestä en enää tarvitsekaan ekvalisaattoria? Myydäänkö ekvalisaattoreita enää ollenkaan ja jos myydään, niin missä?
Loudness sekä ekvalisaattori?
Vahvistimen osto
2
543
Vastaukset
- Vahvistimen osto
Sen olen huomannut, että nykyään halvimmissa vahvistimissa ei ole liitäntää vinyylilevysoittimelle, jonka tarvitsen, mutta eikö Phono-liitäntä tarkoitakin liitäntää vinyylilevysoittimelle? Onkyo TX-8020:ssa on Phono-liitäntä, kuten seuraavasta kuvasta näkyy.
http://www.eu.onkyo.com/assets/2/5/2/8/9/TX-8020__S__Rear_R976x488.png - codebanker
Korvaako riittävän laadukas äänikortti pöytäkoneeseen noi entisaikojen stereoyhdistelmät? Eikö siihen kannattaisi ennemmin satsata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1536376Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto735274Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213310Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1262540Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712296Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191476- 811228