Loudness sekä ekvalisaattori?

Vahvistimen osto

1. Miksi nykyisissä vahvistimissa ei ole loudness-kytkintä? Vanhassa vahvistimessani on, se tuo selvän eron bassoäänin eli korostaa niitä ja tuo mielestäni paremman äänen ja pidänkin sitä aina päällä. Uskallanko ostaa viritinvahvistimen, jossa ei ole loudness-kytkintä? Toistavatko nykyiset vahvistimet bassoäänet niin hyvin, ettei loudness-kytkintä enää tarvita?

Olen ostamassa seuraavaa viritinvahvistinta. Onko kokemuksia? Muita laatumerkkejä edullisempi hinta laittaa miettimään, mitä seuraavassa on vähemmän kuin muissa viritinvahvistimissa.

Onkyo TX-8020, hinta vain n. 270 euroa:
http://www.eu.onkyo.com/en/products/tx-8020-93713.html

2. Miksi nykyään ei enää myydä ekvalisaattoreita? Kun kuuuntelen tietokoneella musiikkia jollakin media playerilla, niissä kaikissa on ekvalisaattiori ja myös tarvitsen sitä, jotta voin säätää etenkin basson, mutta myös keskiäänten ja korkeiden äänten tasoa. Miten on mahdolista, että jos kuuntelen hifi-laitteilla musiikkia, niin laitevalmistajien mielestä en enää tarvitsekaan ekvalisaattoria? Myydäänkö ekvalisaattoreita enää ollenkaan ja jos myydään, niin missä?

2

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vahvistimen osto
    • codebanker

      Korvaako riittävän laadukas äänikortti pöytäkoneeseen noi entisaikojen stereoyhdistelmät? Eikö siihen kannattaisi ennemmin satsata?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      261
      9813
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      179
      5557
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5159
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4828
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2399
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2249
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      303
      1880
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1531
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1133
    Aihe