Syyrialaiset

Tietääkö kukaan kenen aloitteesta Lappeenrantaan päätettiin ottaa syyrialaisia pakolaisia ja ketkä kannattaivat hanketta?

Vaalit tulossa joten kaikki info on tervetullutta.
12197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Syyrialaisten tilalle kannattaisi ottaa Somaleja. Pleikkareitten lisäksi kaupunki kustantaisi kirveet jokaisella tulijalle. Kirveen varteen voisi lisätä hopealaatan jossa teksti "Lappeerannan kaupungin lahja uussuomalaiselle" plus järjestysnumero ja vuosiluku.

Johan alkaisi työllisyys paranemaan.

Äänestä

Laitetaanko syyrialaiset kaukaalle töihin ?- vai kaupungintalolle ? vai johonkin ?
- mikä on suunnitelma ? luovuttaako päättäjät omat työnsä, jotta tulijat aidosti työllistyy ?

Äänestä

Ei syyrialaisia ole tänne haalittu töitä tekemään. He ovat täällä kaupungin päättäjien tahdosta kantaa vastuuta. Päättäjät näyttävät tällä eleellä kuinka suvaitsavaisia he ovat. Lpr:n veronmaksajat kärsivät tästä huonontuneina palveluina, niin lapset, työssä käyvät kuin vanhuksetkin.

Lappeenrannassa ei ole yhtään politiikkoa jolla olisi selkärankaa kertoa kuinka paljon tämä suvaitsevaisuus maksaa.

Jarvakin on hiljaa kuin kusisukassa. Syyrialaisista tulee vuosien mittaan suuremmat kulut kuin Ikean menetyksestä.

Äänestä
  • Jospa ne palkataan kotoutumaan reippaasti kolmivuorotyöhön upm vaneritehtaalle kaukaan viereen, jos ei mahdu sinne itse kaukaalle yt-hommiin.
    Ja kaupungintalolla jokainen virkamies voi puolittaa palkkansa ja jakaa sen pakolaiselle. Samoin päättäjät, nyt päättäjät talkoisiin. palakat jakoon.

    Äänestä

  • talkoisiin heti kirjoitti:

    Jospa ne palkataan kotoutumaan reippaasti kolmivuorotyöhön upm vaneritehtaalle kaukaan viereen, jos ei mahdu sinne itse kaukaalle yt-hommiin.
    Ja kaupungintalolla jokainen virkamies voi puolittaa palkkansa ja jakaa sen pakolaiselle. Samoin päättäjät, nyt päättäjät talkoisiin. palakat jakoon.

    Kysy USAn lähettiläältä, hän tietää kaiken mitä suomessa on tekeillään . Sitten kun sota alkaa niin kaikki ulkomaalaiset vannotetaan siniristilipun alla kansalaiseksi ,ja heti eturintamalle .

    Äänestä

Onko "talkoisiin heti" imbesilli? On, koska:

1 - Kaukalla ei ole ollut vaneritehdasta vuosiin.
2 - Palkan puolittamiseen ei löydy poliittista tahtoa.
3 - Syyrialaiset eivät ole tulleet tänne tekemään töitä.

Äänestä
  • Kun työvoimaa halutaan polttavan kuumeisesti lisää, niin ilmeisesti päättäjät tietää, että on olemassa joku "vaneritehdas, tms", joka työllistää !!??
    Kun vaikea on uskoa, että ihmisiä tänne halutaan turhaan seisomaan kokoomus- leipäjonoihin suomalaisten työttömien massojen jatkoksi ?( leipäjonot jo nyt pitkiä... ), vai ? Mikä on visio ja suunnitelma ???
    Ja Milloin ne ulkomaalaisia suurin joukoin työllistävät tehtaat ja työpaikat perustetaan tänne ??
    - Vai pelkästään verovaroinko aiotaan kansainvälisyys unelmaa ylläpitää, vai ???

    Äänestä

  • Missä työpaikat ??? kirjoitti:

    Kun työvoimaa halutaan polttavan kuumeisesti lisää, niin ilmeisesti päättäjät tietää, että on olemassa joku "vaneritehdas, tms", joka työllistää !!??
    Kun vaikea on uskoa, että ihmisiä tänne halutaan turhaan seisomaan kokoomus- leipäjonoihin suomalaisten työttömien massojen jatkoksi ?( leipäjonot jo nyt pitkiä... ), vai ? Mikä on visio ja suunnitelma ???
    Ja Milloin ne ulkomaalaisia suurin joukoin työllistävät tehtaat ja työpaikat perustetaan tänne ??
    - Vai pelkästään verovaroinko aiotaan kansainvälisyys unelmaa ylläpitää, vai ???

    Älä tuollaisia kysele .Kultuuria rikastetaan ,monikulttuuriseksi ihannemaaksi ,sitten siihen eivät enää isot AAAAAAAAAAAAt edes riitä .Mamuthan rikastuttavat jokaista maata mistä kulkevat läpi . Ransaka ja Belgia hyötyivät muslimeista heti .Nyt niillä mailla menee oikein hyvin ,aseistetut turvajoukot joka nurkassa ,miksikä eivät tuota huomanneet ennemmin ?

    Äänestä

kannost titoo minaa puuko suria mannussii panaa akka somessa leikka kurkkaulukaul soome man rahan money minalla saadannet valtonni somen

Äänestä

Loistoidea tämä syyrialaisten elättäminen.

Turkkilaisia poikia haetaan aamulla taksilla kouluun ja illalla tuodaan takaisin. Pari vuotta sitten pojat ajelivat polkupyörällä pihalla mutta nykyisin heitä näkee vain kun taksi hakee ja tuo. Kirja sitoo.

Takseille taas on tulossa hyvät tienestit kun syyrialaisia kuskataan ympäri kaupunkia kouluun, päivähoitoon ja vanhempia pankkiin ja kelaan. Kaupunkilaiset maksavat tämänkin SDP:n ja vihreitten vastuunkannon.

Jarvakin ilmeisesti etsii kuumeisesti muita hommia koska kaupunki on enemmän kuin kusessa taloudellisesti. Pitäisi päästä tästä paskasta eroon. Toivottavasti tärpää mahdollisimman pian vaikka hutejakin on taitanut tulla. Ei käy kateeksi ja sitten vielä se Ikea.

Äänestä

vakava ongelma on tämä tyhjänpäälle RAKENNETTU naivismi politiikka, KANSAINVÄLISYYS....ja suomen TALOUS EI TOIMI, EI OLE TYÖPAIKOJA.. RAHHA EI OLE...PAKOLAISLEIREILLE JOTUU JO KANTASUOMALAISET... POLITIKOT EI TUNNE KÖYHYYTTÄ JA TODLLLISUUTTA..massa-.työttömyys-leipäjonot......

Äänestä
  • Kantasuomen mettäläistä on vaikeampi ohjailla ,mutta tarpeen tullen
    alaspainettuja arabeja on helpompi määrätä .Kuka voi mennä takaamaan ettei uusissa pakolaisissa ole ISIS agentteja punomassa
    kantasuomalaisten pään menoa .Minä en heitä kelpuuttaisi edes naapurikaupunkiin .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tesia kirjoitti:

Tietääkö kukaan kenen aloitteesta Lappeenrantaan päätettiin ottaa syyrialaisia pakolaisia ja ketkä kannattaivat hanketta?

Vaalit tulossa joten kaikki info on tervetullutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu