Oma palsta

Vinkkinä Luotsille, jos hänellä on riittävästi valtuuksia, niin Hän voisi perustaa näille
täällä Ammattimiesten palstalla lervoileville rekisteröitymättömille patruunoille ja riistäjille oman hiekkalaatikon, jossa he voisivat opetella asiallista kielenkäyttöä.

Palstan nimeksi ehdottaisin " Rekka "pilttien puuhanurkka, tai hiekkalaatikko, niin muutkin kuin oikeasti alalla olevat pystyisi erottamaan tosi ammattilaisista.

Nämä ehkä ammatissa toimivat aloitteliat ei oikein sovi tänne ammattimiesten joukkoon, jotka suhtautuvat alaansa vakavasti, ymmärtävät vastuunsa ja että ollaan oikeasti asiakaspalvelussa ja että meistä koostuu koko Suomen selkäranka.
Näitä sivuja varmasti lukee moni " siviilikin ", joka ei välttämättä ymmärrä näitä sisäpiirin Lue ( ulkopuolisten ) asiattomia höpötyksiä ja aivopieruja.

Tällä perustettavalla uudella palstalla piltit voisivat opetella asiallista kannanottoa oikeisiin ammattimiesten asioihin.
En suosittele tekstien poistoa täältäkään, näiltä asia sivuilta, vaan siirtämistä hiekkalaatikolle.

Kuljetusala oli ennen Herrasmies laji, oikeat Kuorma - automiehet morjesti toisiaan
päivällä reippaasti " lapapystyssä " pimeänaikaan vilkulla, " laassa " kyseltiin kuulumisia, jos nähtiin että kaveri on pulassa, jelpattiin, nykyisin tämä kaikki on poissa.

Näitä sivuja seuraa varmasti meidän asiakkaat, varmaan täällä keskustelisi monta Bosborin salmen ylittäjääkin, joilla varmasti olisi annettavaa alalleaikovalle ja jo alalla olevalle ammattimaisuuteen tähtäävälle nuorelle kuljettajalle, jos aloitusviestin jälkeen ei olisi joku lervo kommentti, moni voisi ihan oikeastikkin saada jotain enemmän.

8

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rompoolia Ari

      Luotsi ei pysty tekemään mitään eri palstoja, ne tekee ylläpito. Olet hieman ymmärtänyt väärin tämän ja muut Suomi24 keskustelupalstat. Tämä ja muutkaan eivät todellakaan ole vakavan ja vain asiaåpitoisten keskustelujen foorumi, vaan kuten ohjeissakin kerrotaan, täällä SANA ON VAPAA.
      Näillä palstoilla keskustellaan vapaaseen ja huumoripitoiseen tyyliin jatkossakin.

    • trukeri

      Lervo on ollut täällä jo yli kymmenen vuotta. Lervo kuuluu tänne palstoille kuin nenä päähän.

    • 111 nakkikoppi

      sillon kun lervon oikia käsi vispaa kanja fullerista isompaa sisään, niin klopit pitää nokkasa kii. se on jämpti niin. kuormien aju vaan on sevverran raakaa puuhaa että heikot sortuu, mutta lervo porskuttaa kolmennaulan kanjalla .

    • trukeri

      Näin se on jämpti.

      "Se mikä viheltäen tulee niin ujeltaen menee" -tokaisi Lervo kiljupöhnissään kun kaljahessun Ls140 ajoi ohi mäessä.

      • pikku sonnijulli

        Toinen ikivihriä hokema vanhempien rahtisonnien piireisstä on vielä tänäkin päivänä monesti kuultu: Kun sompalla kanjan suuntaa kääntää, sitä kovemmin kanjan kasi vääntää. Toi on sitten niin niin niin loppuunkulunu hokema, mutta eilenkin sen kuulin kymmenisen kertaa äl aa puhelimen kaijuttimesta, kun ajoin alas.


      • Rubberduck
        pikku sonnijulli kirjoitti:

        Toinen ikivihriä hokema vanhempien rahtisonnien piireisstä on vielä tänäkin päivänä monesti kuultu: Kun sompalla kanjan suuntaa kääntää, sitä kovemmin kanjan kasi vääntää. Toi on sitten niin niin niin loppuunkulunu hokema, mutta eilenkin sen kuulin kymmenisen kertaa äl aa puhelimen kaijuttimesta, kun ajoin alas.

        Pudottelikko mällit päällä norrat punasena ja piukeena?


    • Tarkemmin ajateltuna, eihän meidän vuosikymmeniä allalla olleiden, oikeiden
      " ajukonnien " , meidän aitojen Herrasmiesrahdikuljettajien mieltä hetkauta nulikoiden haastelu.

      Meidän oikeitten ammattilaisten vasemmanjalan karvapuukenkäkin huomaa kenen kirjoituksissa on edes pienintä ymmärtämystä oikeesta rahdinajosta, tai kaanijan fullerin lootasta, ne on teille vain pelkkiä legendoja, joita pappanne on teille kännissä hörissy, ei muuten pappanne ole ajannu metriäkään, ollu finnoilinkessoililla ja sattunut kuulemaan pilsu hönössä kun naapuripöydässä ammattiveljet juttelee ja sekottanu asioita kännispäitten ja luonu oman tarinan, jota te " asiaatuntevasti " jauhatte täällä, edes itse ymmärtämättänne mistä on kysymys.

      Kakarat hiekkalaatikolle.

    • Ajukonna

      Mutta kuka ajaa paluukurmat ja mällit?Missä välissä tankataan kun mennään norrat pinkeänä ja pakoputki punasena?Kyllä kai fullerkanjaakin täytyy tankata vaikka olis kolme naulaa 88.n hytin kyljessä 6mm ruuveilla kiinni?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      86
      1484
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1375
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      37
      1156
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      27
      1075
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      913
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      898
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      846
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      705
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      697
    Aihe