Kiitos Risto Hakolalle,että teatteritoiminta jatkuu Jämsässä.Paikka on mukava ja helpon matkan päässä tulla näin naapurikunnistakin,saatikka kun tarjolla ammattitason esiintyjät/esitykset.
Kiitos
pikkubussillinen
22266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kukahan sinne Sähkökosken saunalle menevän hiekkatien kunnossapitoa kaupungilta nyt jaksaa vaatia, kun Aulis on poissa? Karhu-Aulis tuli aina Teknisen palvelukeskuksen ruokahuoneeseen kahvitunnilla paikallisen Mister Enduron kanssa ja toimenpiteiden vaatiminen tien kunnon suhteen alkoi välittömästi. Hoikka kaupungininsinöörikin sanoi huoneessa ollessaan, että tekisi mieli häipyä aina pöydän alle näkymättömiin, kun näki noiden kahden tulevan kerjuureissulle.
Ei muuta kuin uutta pyyntiä sisään vaan Jämsän kaupungin suuntaan. Kyllä Jämsän kaupunki voi (ja pitää) sponssata hyvää teatteriharrastusta sen verran, että ajaa muutaman kymmenen kuormaa uutta sepeliä sähkökoskenkadun loppuosuudelle. Siitä se ei ainakaan jää kiinni, etteikö koneita ja joutilaita miehiä olisi sepeliä tielle levittämään ja tasaamaan. Kaupungin tiekarhukin seisoo kesäiseen aikaan lähes koko ajan käyttämättömänä, vaikka sillekin olisi töitä vaikka jokaiselle työpäivälle, jos vaan halua olisi ihan oikeasti laittaa Jämsän alueen hiekkateitä kuntoon.
Ei pidä! Marginaaliporukan harrastus tuollainen amatööriteatteri on, ja niin pitää ollakkin. Ei sellaiseen pidä köyhän kunnan rahaa laittaa. Jos ei oma perse kestä omaa harrastusta kustantaa, täytyy sellainen harrastus lopettaa. Talkoilla tuommoiset tiet ja harrastukset hoidetaan.
Milloinkas sinä pidät omalla tielläsi tai kadullasi talkoita, että halukkaat voivat tulla sinne lapioimaan?
Mulla on 1,5km omaa tietä jonka ylläpidon maksan omasta pussistani ja silloin tällöin talkoilla peruskunnostamme sitä. Silloinkin konehommat ja sorat maksan minä.
Vaan onko siellä sinun tien päässä korkeatasoisia teatteriesityksiä suurelle yleisölle?
Luojan kiitos, ei ole. Joskus siellä kyllä kuulee musiikkiesityksiä ammattimuusikoiden toimesta, mutta ei siellä pääsymaksuja kerätä, eikä kunnalta avustuksia kerjätä. Onko sinun mielestä oikeasti amatöörien tekemä kesäteatteri korkeatasoista, ja mille suureelle yleisölle? Taidatkin olla oikea huumorimies.
Milläs eväillä se sorakauppias teatterin tasoa arvioi, kun ei ole tainnut ikinä teatterissa käydäkään? Ja eikös sorakeisarin intresseissä ole, että sitä soraa menee kaupaksi kaikenlaisille teille?
sinne on saatava koska sinne tulee yleisötulva ensi kesän esityksiin.
Luulempa että aika moni tulee tosiaan teatteriin,sillä nyt puitteet ovat oikeat.
Mikäs niissä aikaisemmissa puitteissa oli vikana?
"Luulempa että aika moni tulee tosiaan teatteriin,sillä nyt puitteet ovat oikeat."
Niin että kyhjöttäminen kaatosateessa lankkupenkillä on sinun mielestäsi oikeat puitteet nykypäivänä.
Mukaan hallin lentokentälle laskeutuu perjantaina 17.07.2015 kaksi Qatar Airways Airbus a350 konetta ja niistä purkautuu MILJONÄÄREJÄ melkein tuhat (1000) ja kaikki on ilmoittanut tulevansa Sähkökosken kesäteatteriin lauantain näytökseen....... Kaippa teillä on joku esitelmä siellä ettei turhaan tule?
Kaupungilta saa kyllä nätisti pyytämällä yhteisen hyvän nimissä ilmaisia sepelikuormia Sähkökoskenkadun loppupään kunnostukseen. Ja suuri parkkipaikka pitää rakentaa kaupungin sponssaamana myös! Siinähän se tulee samalla tehtyä sekin. Työkonekuskien lojuminen varikolla verovaroilla pitää nyt kertakaikkiaan loppua ja äijät reippaasti koneiden kanssa sepeliä levittämään Sähkökoskenkadulle. Kaupunki voi avustaa teatteritoimintaa myös antamalla ilmaiset näyttelijät teatteriin, mikäli alatte esittää Majakkaa ja Perävaunua.
Rakentakaa omalla rahalla. Kaupungin koneet säilyvät hyvin varikolla kunnossa kun työmiehet niitä rasvaavat ja huoltavat. Myöskin uusimistarve harvenee kun ne eivät käytössö kulu. Eikös himoksessa ole kesäteatteri? Ei näin pieni kylä montaa tarvi, yksi riittää.
Kyllä koneet ja työmiehet on kaupungilla työntekoa, eikä seisomista varten. Hoikkatyttö kaupungininsinööri nyt äkkiä tutustumaan Sähkökoskenkadun loppupään heikkoon kuntoon ja sitten reilusti sepeliä, koneita ja miehiä laittamaan Sähkökosken kulttuuriympäristöön menevä tie arvoiseensa kuntoon.
"Mikäs niissä aikaisemmissa puitteissa oli vikana?"
Liian suuret. Esitykset pyörivät tappiolla. Tosin siihen saattoi olla syynä myös väärät ohjelmistovalinnat.
Tuskinpa täällä kenenkään asiantuntemus riittää niitä puitteita ja "tappioita" arvioimaan?
Ei yhtään kaupungin rahaa näihin. maksakoon ne jotka haluaa, tosin ne on näitä vasemmistolaisia ja virheitä jolla ei ole rahaa ja jotka ovat kokoajan käsi toisen taskulla!
Tuskinpa sinun taskuusi kenenkään kannattaa kättään työntää, kun et sieltä itsekään mitään löydä.
Arvoisa vosjs. Olen täysin samaa mieltä kanssasi maksakoon ne ketä teatteri mahtaa kiinnostaa. Ne kyllä kellä se käsi on eniten toisten taskulla on kyllä KOKKAREITA, ja niille ei edes riitä se vaan otetaan vaikka se tikkari lapsen suusta jos on tilaisuus. Kokkareet ei ole pienen, keskisuuren yrityksen asialla puhumattakaan tavallisesta tallaajasta, ainoastaan ison pääoman etuja ajaa. Raha rahan luokse, niinsanotusti.
"Tuskinpa täällä kenenkään asiantuntemus riittää niitä puitteita ja "tappioita" arvioimaan?"
Niistä on muistaakseni uutisoitu Jämsän Seudussa.