Christel Liljeström vie propagandan uudelle tasolle:
http://jaska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/184101-christel-liljestrom-vie-propagandan-uudelle-tasolle
Raaseporin mallia Sipooseen haluava RKP:n Christel Liljeström vie propagandan uudelle tasolle: hänen puheessaan tiukennettu kielipakottaminen muuttuu ihanuudeksi ja piittaamattomuus kansan eriävistä mielipiteistä muuttuu demokratiaksi.
Christel Liljeström vie propagandan uudelle tasolle
5
200
Vastaukset
- Pertti79
Miksi asut kaksikielisessä kunnassa jossa RKP:llä on selvästi suurin kannatus? Muuta metsäsuomeen jos et halua ruotsia kuunnella.
- vikinglinenpakolaisiksi
Eiköhän roottalaisten, ja sellaisksi itsensä halavien, tulisi muuttaa takaisin valoittajan maahansa.
Pertti79, en asu Sipoossa. Olen käsitellyt useiden kuntien kielipoliittisia hankkeita.
- Uusiaika2015
Eikö Sipoo ole jo suomenkielinen kunta enemmistöltään ?
Kauan sitä vedätettiinkin kun laskennassa vierailtiin kaikkien "kaksikielisten" kotona ja yhteisäänet tulivat ruotsinkielisille. Hienoa demokratiaa, mies päätti perheessä... jos oli ruotsinkielinen.
Ihan mahtavaa tuo Helsingin mukaantulo ja teidän surkeat perustelut miksi näin ei voi tehdä.
Ja loppujen lopuksi itsekkin hyväksytte muutoksen. Palvelu paranee ! - graniittitie9020
Christel Liljeström on sipoon huonoin vitsi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757