Moi.
Uutisissa puhuttiin että Internet Explorer pitää panna kotikoneissakin jäähylle. Jos käytän vaikka Googlea, mistä teidän mitä kautta se hakee. Kuinka TUMPELO-meikämanne osaa vahtia, mitä kautta kone hakee internet-yhteydet. Selitä mulle kuin peruskoululapselle, pliis!!!!
Uutisissa puhuttiin että Internet Explorer pitää panna kotikoneissakin jäähylle. Jos käytän vaikka Googlea, mistä teidän mitä kautta se hakee. Kuinka TUMPELO-meikämanne osaa vahtia, mitä kautta kone hakee internet-yhteydet. Selitä mulle kuin peruskoululapselle, pliis!!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vastais kun ymmärttäis kysymyksen!
Siis mitä mitä kautta hakee?
Siis asennat vaan toisen selaimen ja käytät
sitä niinkuin ennen IE:tä.
Google toimii niinkuin ennenkin.
Tarkoittaa sitä, että jos koneessasi on vain Internet Explorer -selain (tunnuksena se sininen e-kirjain), niin suosituksen mukaan sun ei kannattaisi käyttää nettiä ollenkaan vähään aikaan. Jos kuitenkin haluat (ja todennäköisesti haluatkin) käyttää internettiä ennen kuin korjattu versio tulee, hae Operan tai Mozillan selain, linkit löytyvät täältä jostain näistä viesteistä (olen laiska, en jaksa hakea niitä tähän).
Tässä web-palvelinten toimintaperiaate, jos se jotain selventäisi:
http://computer.howstuffworks.com/web-server.htm
Eli, se tieto mikä palvelimilta tulee, tulee samaa reittiä riippumatta selaimesta (ellei asetuksiin ole määritelty jotain välityspalvelimia).
Latasin juuri koneelle Mozillan ja hyvin toimii, vähintään yhtä helppo käyttää kuin ie.
Tässä osoite: www.mozilla-europe.org/fi/
Ilmainen ja suomenkielinen.
Määrittelet sitten sen Mozillan tai muun oletusselaimeksi ja vielä poistat koko IE:n (Ohjauspaneelin Lisää ja poista sovelluksia toiminnolla), niin johan ongelmat vähenee. Tuntuu tämä selailu olevan paljon nopeampaa tällä Mozillalla.
ihminen poista sitä IE:tä, muuten ei päivitykset onnistu.
Näin valisti viisaampi, ettei sitä pois oikein saa normaaleilla toimilla ja tarviihan sitä.
lisää/poista sovellus poistaa kyllä IE:n pikakuvakkeet käynnistä-valikosta ja työpöydältä (kuten sen kuvaus taitaa näyttääkin).
Ei sillä ole mitään merkitystä (ainakaan tässä asiassa) mitä kautta tieto haetaan.
Merkitystä on sillä että millä selaimella haet tietoa.
Selaimen jota käytät näkyy näytön yläreunassa sinisessä palkissa.
Jos sulla ei ole muuta selainta asennettu koneelle kuin Explorer niin asenna vaikka toi Firefox 1.0(se on hyvä selain ja saat sen tuosta linkistä valmiiksi suomenkielisenä).
http://www.mozillakirja.com/firefox-asennusohje.htm
Unohda toi Sadun ohje joka koski Explorerin poistoa.
kiitos tiedoista.
että ei tarvi laittaa Exploreria jäähylle jos on Windows XP-käyttöjärjestelmä ja siinä äskettäin julkaistu SP2-päivitys.