SAVONLINNAN lennot alkavat uudestaan

gulashia

Liikennevirasto, Savonlinnan kaupunki ja Budapest Aircraft Service Ltd. ovat allekirjoittaneet sopimuksen Helsingin ja Savonlinnan välisen lentoliikenteen operoinnista.

Sopimus kattaa Helsingin ja Savonlinnan välisen säännöllisen lentoliikenteen hoitamisen 2.2. - 19.12.2015. Ostoliikennesopimuksen mukaisesti Helsingin ja Savonlinnan välillä lennetään kaksi edestakaista lentoa arkisin.

Lentoliikenneyhteyden käynnistyminen uudelleen on tärkeää Savonlinnan seudun vientiyrityksille. Valtio ja Savonlinnan kaupunki vastaavat reitin operointikustannuksista puoliksi, kumpikin noin miljoonalla eurolla.

Hankinnan taustalla on Helsingin ja Savonlinnan väliselle säännölliselle lentoliikenteelle asetettu julkisen palvelun velvoite. Julkisesti tuetut lentoliikenteen ostot siirtyivät liikenne- ja viestintäministeriöstä Liikennevirastolle syksyllä 2014.

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        110
        5182
      2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

        Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
        Maailman menoa
        267
        2140
      3. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        91
        1736
      4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

        Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
        Kaste
        240
        1210
      5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

        Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
        Maailman menoa
        341
        1187
      6. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        105
        1110
      7. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        50
        1109
      8. Nojatuoli !

        Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
        80 plus
        152
        1101
      9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

        Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
        Ikävä
        111
        1059
      10. Milloin ymmärsit

        Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
        Ikävä
        85
        994
      Aihe