Miten olette parsan tarjoilleet marsuillenne? Keitettynä? Raakana? Pelkkä kukinto vaiko varretkin mukana?
Miten parsa?
8
3230
Vastaukset
- Kertomus
Tarkoittaako tämä vastaamattomuus ettei kukaan anna marsulleen parsaa? Kertokaahan nyt ihmiset annanko "kimpusta" suoraan pestynä vai keitänkö ensin ja varret mukaan vai pelkkä kukinto?
- Mari
Moi!
Olen muistaakseni joskus kokeillut antaa marsulle parsaa. Taisin antaa pelkän kukinnon huolellisesti huuhdottuna.
En tosiaan ihan varmasti muista, edellisestä marsusta on niin kauan aikaa. Tänään hain uuden marsuni kotiin, täytyy kokeilla sille parsaa jossakin vaiheessa!- Mari
Moi!
Tarkistin marsun hoito-ohjeesta, että parsakaalia saa antaa. Mutta anna vain vähän kerrallaan eikä joka päivä, kaikki kaalit kun keräävät ilmaa vatsaan liiallisesti syötyinä (myös ihmisillä, tiedäthän!).
Anna tuoreena ja hyvin pestynä, mun mielestä mitään marsujen ruokia ei keitetä. - Kertomus
Mari kirjoitti:
Moi!
Tarkistin marsun hoito-ohjeesta, että parsakaalia saa antaa. Mutta anna vain vähän kerrallaan eikä joka päivä, kaikki kaalit kun keräävät ilmaa vatsaan liiallisesti syötyinä (myös ihmisillä, tiedäthän!).
Anna tuoreena ja hyvin pestynä, mun mielestä mitään marsujen ruokia ei keitetä.Annoin tänään noille vähän parsaa, myös vartta oli mukana ja kaiken nuo söivät. Tiedän tuon ettei kaaleja saa antaa paljoa juuri tuon ilmankertymisen takia ja marsut eivät pysty mitenkään poistamaan sitä. Kunhan vaan vaihteluksi halusin antaa.
- Susanne
En tiedä tarkoitettiinko viestissä parsaa vai parsakaalia, mutta parsaa ei ainakaan ole hyvä antaa marsuille. Parsakaalia voi antaa pienissä määrin, sekä varsia että kukintoja. MITÄÄN KASVIKSIA EI SAA KEITTÄÄ MARSULLE!!!!
- Kertomus
Varsinaista tankoparsaa en käytä missään eikä ole edes mieleen tullut antaa sitä marsuille, joten parsalla tarkoitin ihan tavallista parsakaalia. Enkä ole keittämässäkään, kunhan varmistin asian että saa antaa ihan raakana eikä tarvitse käsitellä millään muulla tavalla kuin pesemällä.
- silver_fox
Parsakaali on erittäin hyvä marsulle, sisältää rusaasti c-vitamiinia (joskin ei yksin turvaa c.n saantia vaan tarjoilkaamme marsuillemme c-rakeita.. tämän sanon siksi ettei tule taas kymmeniä viestejä siitä miten on tyhmää luulla marsun saavan ravinnosta tarpeellisen c.n)
Mutta luulisi parsakaalinkin sisältävän runsaasti kaliumia että myös liika syöttö voi tiettäen aiheuttaa virtsakiviä, asiaa ei ole tutkittu mutta liika viherruoka on epäilyksen alisena.- Kertomus
Emme kuitenkaan kaikki tarjoile c-rakeita vaan myös askorbiinihappo on oiva valmiste lisättäväksi veden joukkoon.
Mut juu, en oo antanutkaan noille joka päivä tuoretta, kolmena-neljänä päivänä viikosta ehkä. Noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723053
- 552705
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322315- 792178
- 951996
- 521875
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301370Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291339