lumiaura jyrrää akkunan alla ja lippu tanko heiluu tuulen mukana. Linnutkin ovat menneet pesäkoloihinsa piiloon.
https://www.youtube.com/watch?v=_uCC-venMtU
https://www.youtube.com/watch?v=_uCC-venMtU
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Puut ovat ihan hiljaa, liekö tyyntä myrskyn edellä.
Hyvältä ulkoiluilmalta näyttää.
Pikkupoika jäi traktorin alle Helsingissä...
Niin ja isä ja poika traktorilla jäihin.
Sellaista haipakkaa nuo auraustraktorit menevät, että aina vähän adrenaalitaso nousee ja pakoreittiä pikaisesti suunnittelen, kun sellainen lähestyy.
Erityisen huolissani olen lapsista, ja tavan takaa muistuttelen että kuski ei välttämättä näe teitä ja aina on parempi varmuuden vuoksi väistää jo hyvissä ajoin, ja vaikka ojan pohjalle jos näyttää että päälle tulee. Heijastimista huolimatta.
Ymmärrän, että auraa työnnettäessä on aika vauhdikkaasti ajettava, ei kai se lumi muuten lennä. Lapsenlasten kouluun johtavat kävelytiet aurataan hyvin aikaisin aamulla ja se on hyvä asia lasten kannalta ajatellen.
Tämä traktorikuski oli humalassa.
Kaikilta alle 50 ja yli 60 vuotiailta pitäisi ottaa traktorit pois.
Se huoltoyhtiäö ei jatkane aurauksia.
Kuski todennäköisesti virolainen alihankinta yrityksestä.
Täällä 90km kehäkolmosen ulkopuolella ei tule hiutalettakaan lunta.
Ei tullunna myrskyä, eikä lisää luntakaan.
Ne on nuo ilmat nykyään äkkinäisiä käänteissään.
Ei niillä meteorologeillakaan helppoa ole.
Aamupäivästä asti syytänyt lunta vaakatasoossa tuiskuttaen ja aina vaan jatkuu. Kyllä villahousut saa hakea esiin naftaliinista.
Eilen oli kiva aurinkoinen tuulinen päivä. Yön aikana satanut lunta. Aura-auto kävi aamuyöstä.
Lunta sataa laariin.
Nyt on niin likuasta kun on kevyt lumi jään päällä. saa olla varovainen liikkuessa.
Niinpä sataa kosteaa lunta eikä ihme tähän aikaan, oikeest hyvä ei ole liukasta kuntoradalla tai jäällä, jäälläkin on ollu niin liukasta ettei pystyssä pysy.
Pitää laittaa nastat kengän pohjiin ja ottaa kepit tai potkuri tueksi.
Vähän on kuin tomusokeria heitetty kerros maahan....lähtee varmaan nopeasti pois... Eilinen päivä meni kotosalla... aivan kamala nuha ja aivastus alkoi aamulla ....lehteä lukiessa...jatkui iltaan asti... Pitää lopettaa lehdenluku varmaan....sanomalehdestä olen ennenkin saanut oireita...mutta se meni taas ohi ja nyt normaali olotila.
Tuore muste voi olla aika ärtsyä.
Parasta siirtyä taas nettilehtiin....
Satelee edelleen ja lunta satanut sen verran että pupun jäljet näkyvät uudessa lumessa pihalla. Valkoinen on maisema.
Yöllä pieni lumikerroksen häive oli tullut.
Nyt sataa vettä, suli pois öinen lumi.
Auton käytin pesussa eilen, nyt en halua sen likaantuvan, on niin kauniin kiiltävä,
tummansininen. Kohta lähden kuntosalille, hiljaa ajan ja auta armias jos joku
roiskii, saattaa päästä"senkin sika"
Ilma on sikamainen.
Onko sinulla pitkä matka kuntosalille? Muutenhan siinä saa valmiiksi alkukuntoilua, jos menee reippaasti kävellen.
Kyllä joskus kävelen mutta se on vähän liikaa, edestakaisin, kuntosali on uimahallilla ja käyn uimassa sitten kuntoilun jälkeen.