Aattelin laittaa tän tänne, enneko ruppeette kyselemmään. Saat haettua IE kirjanmerkkisi(suosikkit) Operaan seuraavalla tavalla.
tiedosto-> tuo-> internet explorelin suosikit
Rosmo
tiedosto-> tuo-> internet explorelin suosikit
Rosmo
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitä merkitystä on sillä, esiintyykö opera verkossa ie6:na vai operana tai jonakin muuna. Kun tuollainen on mahdollista asetuksista valita?? Mikä kannattaa valita ja miksi??
Suurin osa selaimista voidaan asettaa esittäytymään joksikin muuksi kuin itse on. Hyöty on siinä että annat koneestasi väärää tietoa, mahdolliselle murtautujalle. Parhaat ohjelmat kyllä pystyy onkimaan, sen totuudenkin. Idea on siis siinä, että hyökkääjä kolkuttelee IE aukkoa turhaan, koska sitä ei ole, kun käytät Operaa.
Se onko tällä oikeesti merkitystä, en tiedä! Mutta ei siitä tietääkseni haittaakaan ole!
Rosmo
että nämä IE:nä esittäytyvät selaimet lasketaan mukaan IE:n markkinaosuuteen...
eli jos oikein kiero haluaa olla niin muuttaa sen operan vaikka esittäytymään mozillana
Ei kannata esiintyä asiantuntijana, kun ei sitä ole. Minäkään en ole asiantuntija, mutta eiköhän todellinen tarkoitus tuolla vääränä selaimena esiintymisellä ole se, että jotkut sivut tehty niin etteivät ne aukea, jos huomaavat,että selain on joku muu kuin se, mille sivut on optimoitu. Ennen tuollaisia sivuja oli melko paljonkin, mutta nykyisin ovat onneksi vähentyneet.
Jos sinun väitteesi pitäisi paikkansa, niin voisitko kertoa, mitä helvetin hyötyä on siitä, että hyökkääjä käy kolkuttelemassa IE-aukkoa turhaan.
Eiköhän se IE markkinaosuus lasketa windowsin päivitys sivuston perusteella, joka ei toimi muulla kun IE:lla. Maailma on pullollaan asioita jotka vääristää markkinaosuuksia, ja niitähän M$ osaa käyttää hyväkseen.
Itse asiaan.
En väitä vastaan!!! et todellakaan ole asiantuntija!
Mistä johtuu ettei kaikki sivut aukea kun IE:llä?? johtusko siitä että M$ rikkoo standardeja joita on sovittu eri asioista? Standardeja rikkomalla saadaan ohjelmiin "näyttävyyttä" kermaa, karkkia pintaan! siis suomeksi jonninjoutavaa paskaa!!!
No miksi sivut optimoidaan IE:lle? siksi että se on pakkosyötetty windowsin mukana ja sillä saatu suurin osa mailman käyttäjistä käyttämään IE selainta! Nämä käyttäjät on pääasiallisesti niin tietämättömiä, että luulevat IE:n olevan muita selaimia "parempi" kun siinä toimii tämä paljon palvottu "kerma" Ja tosiasia on että M$:n on pakko lisätä tätä paskaa ohjelmiinsa, ettei totuus matopurkista tule ilmi!!!
< mitä helvetin hyötyä on siitä, että hyökkääjä käy kolkuttelemassa IE-aukkoa turhaan.>
Jos murtaudut taloon jonka takaoven luulet olevan helposti murrettavissa, ja keskityt siihen. Voi olla että et huomaa, ettei etuovi ole lukossa ollenkaan.
en usko että 100% järkevää syytä muuna selaimena esiintymiselle on, kun ei toiminto ole täysin "vedenpitävä" joka on kyllä tullut ilmi aikasemminkin!
Pyysit rosmolta selvitystä kysymykseen. Minä puolestani haluaisin sinulta selityksen seuraavaan.
Miten voi standardeja rikkova toiminto sivuilla toimia, selaimella joka ei riko standardeja. Vaikka tämä väittäisi olevansa standardeja rikkova selain???
Muuttuuko tuumakierteinen pultti millikierteiseksi, vain väittämällä olevansa millikierteinen? Enpä usko, mutta odotan mielenkiinnolla vastaustasi ja hyviä perustelujasi!!
Haluan kertoa että olen windows käyttäjä! tosin vasten tahtoani, kun ei rahat riitä vaihtamaan firman satoja koneita.
Kunnioitan nettisivuja jotka on tehty vanhan kaavan mukaan! Joilla nopea tiedon haku on se tärkeä asia!!
Jonninjoutavaan paskaan kyllästynyt, ja sen takia alaa vaihtanut exkoodaaja.