Turkua ja Naantalia dekkarimaailman taivaalle vuosikymmeniä kirjoittanut Arhippa on päässyt seittemänkymmenen puoliväliin. Ei iässä, vaan kirjojen määrässä. Pitkään on sankarin virassa päivystänyt komisario Varpu Ahava, ikäihminen jo itekkin. Arhippaa lukeneet muistavat komisarion henkilökohtaiset perhetragediat, joita nytkin jaksetaan sivuta. Samoin kuin taannoisen ryypyn päälle juttumisen, joista hän lie selvinnyt kuiville.
Nyt tapahtuma- ja murhapaikkana on läheinen Merigolf, jonka toisen omistajaperheen poika löytyy vesiesteeltä henki pois ja kallo murskana. Kun Varpu kollega Tiian kanssa ryhtyy penkomaan osakasperheiden taustoja kuva suositusta ja menestyvästä poikavainaasta saa karunsynkkiä piirteitä. Aihetta olisi useammallakin petetyllä tai loukatulla tarttua puuvitoseen ja antaa mailalle kyytiä. Kun vielä golfkeskuksen kesätyttö, nenäkäs ja utelias Lilli löytyy hengettömänä on poliiseilla pulmia kerrakseen.
Arhipan tyyliin on tarttunut outipakkasmaisia piirteitä. Väliin ujutetaan ajankohtaiskommentteja niin maahanmuutto- ja kaupunkipolitiikasta kuin televisioviihteestä. Toki rakentavassa hengessä, ei "ennen oli kaikki paremmin"- asenteella. Arkipäiväinen jaarittelu on Arhipan pysyvä ominaisuus. Valitettavasti. Hiustenpesuja, kenkienvaihtoja, teenkeittoa, sisustuesittelyjä. Välillä komisario kohtaa edellisenedellisen kirjan hahmoja ja kuulumisia vaihdetaan sivukaupalla viemättä tarinaa tai tutkintaa eteenpäin mitenkään. Kollega Tiiakin haikailee välillä pitkään muille maille lennähtänyttä tyttöystäväänsä ja Varpullekin pitäs löytää edes pätkäpoikaystävä. Jos nämä turhahkot elementit karsisi tarina mahtuisi sataan sivuun. Eikä se olisi kovin näyttävä paketti kirjakaupan tiskillä. No, kyllähän ne murhatkin lopulta selviävät vaikkei loppuratkaisua oikein uskottavana voi pitää.
Harmitonta mummoviihdettä, äkkiä luettu (210 s ) ja äkkiä unohdettu.
Pirkko Arhippa : Tii taa Taneli
peksu.makela
1
143
Vastaukset
- Luen ja kirjoitan
Voisi Arhippa jo lopettaa, ei sitä enää jaksoa lukea tämmöinen mummoikäinenkään (tosin suomi24:ssä mummoiän alaraja on melko alhainen, olisiko 41 vee). Minä taidan jo olla arkkukamaa.
Muistelen, että Arhippa olisi vielä joskus kymmenisen vuotta sitten kirjoittanut suht lukukelpoista tekstiä.
Taitaa Mäkelä-kustantamolla olla toistuvasti julkasevat kirjailijat harvassa, niistä vähistä on pidettävä kiinni. Ja ovat ehkä lopettaneet kustannustoimittajan vakanssit kokonaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673468- 152136
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701251- 441221
- 371131
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471004
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411000