Phu Quoc 2015

NeitiKevät

Moi,

Lähdössä helmikuussa Phi Quocille. Muutama kysymys heräsi vielä.
- eikös Saigonissa lentokentällä ulkomaanterminaalin vieressä ole kotimaanterminali mistälähtee lennot myös Phu Quocille? joten välimatkaa ei siellä ole.
- Onko joku tehnyt reissuja sademetsään omatoimisesti? tai onko vinkkejä hyvistä retksitä sinne oppaan kanssa?
- Onko vinkkejä parhaista mestoisa snorklailla? Rannaltakin (long beach) tämä onnistunee ok?
- Onko joku noihin aikoihin matkannut törmännyt meduusoihin? niitä kai siellä on? niitä vaarallisia tarkoitan. riippuu ilmesiseti viratuksista ja/ tai vuodenajastakin?
- Reissu ajoittuu uuden vuoden aikaan joten onko joku ollut uv aikana ja onko Phu Quocilla silloin moni paikka kiinni? virastot kai lähinnä? mutta miten yömarkkinat? kiinni-auki?-kuinka monta päivää noin kiinni?vähän ristiriitaista infoa löytyy ja kai myös nk kohdekohtaista.

Mahtavaa jos saisi infoa, kiitos:)

9

801

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samasuunnitteilla

      Laitappa infoo noista jahka palailet:):)

    • ram79
      • Diskoveri

        Kiitos vinkistä ram79!!!!!Meinattiin varata hotla pääkaupungista, onneksi ei varattu. Oltiin 8 päivää. Samoissa paikoissa :)


    • niceMatkaaja
    • JoXX

      Tulin sieltä maanantaina, tässä vastauksia:

      Lähdössä helmikuussa Phi Quocille. Muutama kysymys heräsi vielä.

      - eikös Saigonissa lentokentällä ulkomaanterminaalin vieressä ole kotimaanterminali mistälähtee lennot myös Phu Quocille? joten välimatkaa ei siellä ole. --> ei oo kaukana, ihan normaali siirtyminne

      - Onko joku tehnyt reissuja sademetsään omatoimisesti? tai onko vinkkejä hyvistä retksitä sinne oppaan kanssa? --> Niille koskille ja putouksille pääsee helposti itsekin, skootteri alle ja menoksi tai sitte taksilla lähemmäs. Pohjoispuolen kansallispuistossa tuli käytyä yksi yhkä viiden kilometrin kävelylenkki mutta ei säväyttänyt itseäni ihan kauheasti. Kuitenkin kulkeminen polkuja pitkin helppoa joten ei tarvitse opasta

      - Onko vinkkejä parhaista mestoisa snorklailla? Rannaltakin (long beach) tämä onnistunee ok? --> aika tylsää long beachiltä snorklaaminen mutta jos kiviä löytää niin voihan siellä jotain olla. Ehdottomasti paras paikka tähän hommaan oli Turtle Island pohjoisessa. Todella upeat korallit. Saaren edustalla on mantereen puolella kahvila josta saa kyydin saarelle hintaan 200 000 per nuppi ja ainakin meillä onnistui ihan vaan mennessä paikan päälle. Etelän pienet saaret on myös ihan hyviä snorklaus paikkoja mutta korallit on syvemmällä joten ei ihan yhtä näyttävää

      - Onko joku noihin aikoihin matkannut törmännyt meduusoihin? niitä kai siellä on? niitä vaarallisia tarkoitan. riippuu ilmesiseti viratuksista ja/ tai vuodenajastakin? --> meduusoita oli PALJON!!

      - Reissu ajoittuu uuden vuoden aikaan joten onko joku ollut uv aikana ja onko Phu Quocilla silloin moni paikka kiinni? virastot kai lähinnä? mutta miten yömarkkinat? kiinni-auki?-kuinka monta päivää noin kiinni?vähän ristiriitaista infoa löytyy ja kai myös nk kohdekohtaista. --> en tiedä.

      Mahtavaa jos saisi infoa, kiitos:)

    • NeitiKevät

      SuurKiitos Kaikille tasapuolisesti. Matkakuumetta ilmassa jo. Jonkunverran sain jo itsekkin selville mutta lisäinfoa myös yllinkyliin:)
      -Mitä tarkoitta JoXX? paljon meduusoja? Oliko siis niitä vaarallisiakin?- ovatko ne nyt niitä kuutio vai mitä lajia tuolla suunnalla? Oliko jotain infoa siellä että virtaukset tai vuodenaika tuo niitä nyt enemän? Kun ei tollaseen infoon muuten oo tullut törmättyä. Pienet "normi" meduusat ymmärrän että niitä voi olla paljon (juurikin joskus enemmän). Itseäni on sellanen joskus pussannutkin :/

    • JoXX

      Niitä Jelly fishejä näkyi etelässä. En osaa sanoa myrkyllisyydesta, ei tullut kosketelua. Yhtenä päivänä käytiin Sao Beachillä ja niitä oli rannalla kymmeniä. (http://www.getjealous.com/tashaaron/photo/7052037/giant-jellyfish-at-phu-quoc.html) kaikki ton näköisiä.
      Sitten kun käytiin veneretkellä etelän pikkusaarilla niin veneestä näkyi kymmeniä varmaankin just samoja kun noi rantaan ajautuneet. Vedessä näyttivät olevan ehkä puolen metrin halkaisijan kokoisia.
      Ei niistä kukaan varotellut että ehkä eivät sitten ole haitallisia

    • Lomailija85

      Onko Phu Quocilla paljon turisteja? Me ollaan mietitty sinne menoa ensi jouluksi, mutta mietityttää turistimäärä. Mikä on hintataso ravintoloissa?

    • JoXX

      Kyllä siellä alkaa olemaan turisteja aika paljon ja isoja hotelleja rakennetaan koko ajan. Mutta mielestäni vielä tällä hetkellä ihan mukava paikka kohtuu turismilla. Rannoilla hyvin tilaa ja Long Beachin ulkopuolella länsimaalaisia alle kymmenys vastaantulijoista.
      Hintataso edullinen mutta löytyy niitä paljon halvempiakin paikkoja aasiasta. Tässä muutamia esimerkkejä hinnoista:
      - nuudelikasvisruoka 2,5 €
      - nuudelikanaruoka 4 €
      - kokonainen kala 8 €
      - tuoreita äyriäisiä riisillä 8 €
      - olut ravintolassa 1 €
      - viinipullo ravintolassa 20 €

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      60
      1882
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      25
      1470
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1072
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      820
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      599
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      591
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      528
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      102
      461
    Aihe