Ex-puolison tekemä luottokorttivelka rinnakkaiskortilla perintä

pelottaa

Hei

onko kenelläkään vastaavaa kokemusta tai tiedossa?
Naimisissa ollessani anoin ex-puolisolleni sinisilmäisyydessäni ja koska ajattelin että edes tällä kertaa voisin luottaa rinnakkaiskortin luottokorttitililleni. Asuin silloin ulkomailla/asuimme ulkomailla.
Ex lupasi aina maksaa kuun lopussa, hän käytti korttia auton vuokraamiseen, näköjään myös urheilustudiomaksuihin, hotellilaskuun työmatkoilla. Hän kuitenkin jätti aina summat 90 % lyhentämättä, kortille annetttiin jopa lisäluottorajan korottamista, ja en älynnyt siinäkään vaiheessa kortteja sulkea. Lopulta korttiyhtiö huomasi, että suorituksia ei tule niin kuin pitäisi, ainostaan minun oma säännöllinen suoritus joka kuukausi. Käytin itsekkin korttia alussa, mutta 90

5

290

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petturin uhri

      Kyseessä on näköjään PETOS ex-mieheltäsi!

      Vastaanvanlaisia tapauksia on tapahtunut ainakin julkisuudenhenkilöille Suomessa, olisi hyvä kuulla miten tällaisissa käy!

    • Laamakuiskaaja

      Tämä voisi sopa paremmin Lainat ja velka-palstalle, täällä tämä hukkuu noihin Wincapita-vatulointeihin.

      Muutamia ajatelmia:

      Suomalaisten pankkien rinnakkaiskortit ovat yhteisvastuullisia, eli pääkortin haltija vastaa myös rinnakkaiskortin velasta jos rinnakkaiskortin haltija laistaa. Minkämaalainen kortti sinulla oli, ja millaiset ehdot?

      Tuo vuoden 2004 sopimus oli ilmeisesti teidän kahden välinen, pankki ei ollut sopijaosapuolena, eikä vapauttanut sinua yhteisvastuusta.

      Syytteen nostaa syyttäjä, mutta petoksen tuosta saisi ainoastaan jos kykenee todistamaan, että exällä ei sopimusta tehdessään ollut aikomustakaan maksaa. Lienee mahdotonta, varsinkin kun hän pikkusummia on maksanut. Sen sijaan tuo on sopimuksen rikkominen eli riita-asia.

      Kuinka hyvin tunnet exäsi harmaata taloutta, pääsisikö ulosotto tai perintätoimisto siihen kiinni, jos annat tietoja niille?

      Mahdollista on että pankki alkaa perimään velkaa käräjien kautta sinulta, Jos häviät niin voit tehdä saman exälle.

    • kusetettuoon

      Kiitos vastauksesta. kyseessä oli pankin kanssa myös tehty sopimus että ex saa käyttää korttia, toista omalla nimeellään. Velkaa hän ei voinut nimiiinsä silloin ottaa, koska oli negatiiviset luottotiedot.
      Oikeuden edessä on tehty tuomioistuimen vahvistama sopimus, että hän maksaa per kk- 6690 euroa erissä, 150 Euroa. Vain alussa hän ehkä 5 kertaa maksoi, sitten lopetti, ja tästä lopettamisesta on kulunut kohta 7 vuotta. Korot siis kertyneet nyt päälle, loppusumma on n. 7700 euroa.
      Hän on allekirjoittanut että myöntää tehneensä velan, kaikki tiliotteen ovat vielä tallessa.

      Siihen nähden mitä mies ostelee on rahaa käytössä huomattavasti enemmän, nimiinsä hän ei ole ostanut mitään, hän on vanha ketku näissä asioissa, ja tietää miten välttää ulosoton, velkaa ei ole merkitty minkäänlaista eikä ulosottoja tällä hetkellä, kaikki luottotiedot kunnossa, tämä on tarkastettu. Työnantaja tiedossa.

      • älävoivota

        Jos viimeisestä maksusta on 7 vuotta etkä ole todisteellisesti velkonut, saatavasi voi olla vanhentunut.

        Muuten täältä ei kannata kyselllä yhtään mitään. Jos sinulla on todisteellinen alle 5 vuotta vanha velkominen, kipaise asianajalle ja pistä saatava perintään. Kulut ovat pari tonnia max ja sinulla voitettavana noin 4 tonnia. Mitä siinä enää mietit.


    • kiitosvastauksesta

      Hei
      mitä tarkoittaa velkominen? Onko se tultava käräjäoikeudelta? Vai riittääkö perintätoimiston kirje?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1630
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      151
      1103
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      330
      934
    5. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      681
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      644
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      611
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe