Tietäjiltä tietoa ajokorttiasiaan

Pena68

Nyt tarvitaan tietäjiä, sillä itselläni on ollut ajokortti kohta 5v hyllyllä (II-vaihe suoritettu) ja olen elänyt siinä uskossa, että kun kortti on ollut 5 vuotta hyllyllä, niin ajolupa mitätöidään. Minulle on kuitenkin kerrottu, että jos/kun ajokortti on ollut hyllyllä kyseisen ajan seulojen/päihdelääkärin lausunnon takia, niin viiden (5) vuoden jälkeen se vaade mitätöidään ja saa automaattisesti ajokortin takaisin?
Ajokortille ei ole ollut mitään käyttöä ja siksi en ole tätä kyseistä lausuntoa (kantsusta halusivat lausunnon) hankkinut, mutta nytkun tämä 5 vuotta on tulossa kuluneeksi, niin miettisin, että hyvä se kortti olisi kuitenkin olla olemassa.
Siksi siis kysyn, että pitääkö mun hankkia se päihdelääkärin lausunto vai saanko automaattisesti kortin takaisin kun tä 5v on täynnä?

PS. Poikani puolesta kyselen...

10

6184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+1

      Nuo asiat kuuluvat poliisille, eli kysypä sieltä. Anonyymin nettifoorumin vastaukset voiva olla sitä ihteään..

    • 1+6

      Ajokorttilaki vastaa suurimpaan osaan kysymyksistä suoraan, voin laittaa lähdetiedot. Ensin kuitenkin kaksi kysymystä:

      - Sanoit, että ajokortin II -vaihe on suoritettuna. Tämä kysymys ei kuitenkaan suoraan vastaa siihen, että oliko ajokortti lyhyt- vai pitkäaikainen?

      - Toisekseen se ei vastaa siihen, että mikä on ajokortin voimassaolon viimeinen päivä, ajokortin lyhyt- / pitkäaikaisuudesta riippumatta. Oleellista on siis tietää, että mikä on ajokortin viimeinen voimassaolopäivä?

      Sitten vastauksia:

      - Poliisi voi määrätä päihdeseurantaan erinäisistä syistä ja syitä sen tarkemmin listaamatta, syy seurantaan joutumiseen on epäilys alkoholin ja/tai huumeiden ja/tai lääkkeiden väärinkäytön takia. Jos päihdeseurantaan määrätään, sen jälkeen asia siirtyy lääkärin päätösvallan alle, kuitenkin niin, että päihdeseuranta kestää 3-6kk ja jatkoseuranta 18kk, jos lääkäri katsoo tarpeelliseksi.

      Poliisi merkitsee omiin tietoihinsa a) päihdesuorituksen tarpeen b) takarajan onnistuneelle suorittamiselle, minkä aikana ajo-oikeus on voimassa, kunhan seuranta suoritetaan onnistuneesti ja c) lopuksi onnistuneen päihdeseurannan suoritetuksi. Päihdeseurantaan määrämiselle _ei_ole_olemassa_ mitään vanhenemisaikaa sen enempää kuin millekään muullekaan ajo-oikeuteen mahdollisesti vaikuttavaan terveydelliseen seikkaan.

      Poliisi ei ole lääkäri, joten varmistuakseen henkilön terveyden sallivan ajo-oikeuden myöntämisen poliisi tarvitsee lääkärinlausuntoa useistakin eri syistä, joista päihdeseuranta on vain yksi.

      Lopuksi vastaus ajokortin hyllyllä olemiseen ja seuraava pätee riippumatta siitä, onko henkilöä koskaan määrätty päihdeseurantaan vai ei:

      Poliisi voi määrätä henkilön suorittamaan ajonäytteen, tai kuljettajantutkinnon uudestaan, jos on syytä epäillä ajo-oikeuden haltijan ajotaitojen säilymistä. (Ajokorttilaki § 19)

      Poliisi voi määrätä uuden kuljettajantutkinnon suoritettavaksi, jos lyhytaikaisen ajokortin voimassaolo on päättynyt yli vuosi sitten, tai jos pitkäaikaisen ajokortin voimassaolo on päättynyt yli kaksi vuotta sitten (Ajokorttilaki § 27)

      Jos ajokortti on vanhentunut, on siis haettava ensin ajokorttilupa normaalisti. Tähän tarvitaan valokuvat ja lääkärinlausunto ja lupahakemus tehtävä poliisilaitokselle. Sen jälkeen suoritettava kuljettajantutkinto hyväksytysti uudestaan (teoria- ajokoe).

      Ajokorttilaki: http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20110386

    • 1+6

      Tarkennan vielä vastaustani päihdeseurantaan liittyen; poliisi voi määrätä päihdeseurannan suoritettavaksi, jos siihen on kerran määrätty riippumatta kuinka paljon aikaa on mennyt. Poliisi ei kuitenkaan välttämättä edellytä sitä, vaan heille voi riittää esimerkiksi ajokorttilupahakemuksen yhteydessä toimitettu päihdealaan erikoistuneen lääkärin myönteinen todistus päihderiippumattomuudesta. Edelleen jos poliisi vaatii em. todistusta, päätös asiassa siirtyy alan ammattilaiselle, eli lääkärille, ja lääkäri voi kirjoittaa todistuksen tai ilmoittaa näkevänsä tarpeellisuuden päihdeseurannan suorittamiselle. Lääkärin ei tarvitse kirjoittaa puoltavaa lausuntoa ennen kuin näyttö päihteistä riippumattomuudesta on riittävä.

    • pena68

      Elikkä siis kyseinen kortti on tämä 50 vuoden kortti. Pitkaikainen siis kaiketi.

      Viimeinen voimassaolopäivä taitaa olla jotain 2/2058 (en sattuneesta syystä pysty tarkistamaan).

      • 1+6

        Jos olet ollut ajokiellossa syystä, että et ole toimittanut ajokieltoon määräämisen jälkeen poliisille tarvittavaa asiakirjaa ajo-oikeuden palauttamiseksi, eli myönteistä lääkärinlausuntoa päihteistä riippumattomuudesta ja viisi vuotta tulee kuluneeksi, tapahtuu seuraavaa:

        Ajokorttilaki

        76 §
        Ajo-oikeuden raukeaminen

        Jos ajokielto on määrätty olemaan voimassa toistaiseksi, ajo-oikeus raukeaa viiden vuoden kuluttua päätöksen antamisesta, jollei ajokieltoon määrätylle sitä ennen ole hakemuksesta palautettu ajokorttia.

        -> ajo-oikeutesi siis raukeaa. Sinun on siis haettava ajokorttilupa, suoritettava kuljettajantutkinto ja haettava sen jälkeen ajokorttia. Ajokorttilupahakemuksen yhteydessä on toimitettava tavallinen lääkärinlausunto ja sen lisäksi poliisi voi tietojensa perusteella vaatia erikoislääkärinlausunnon päihteiden käyttöön liittyen.

        Edelleen ajokorttilaista, ajokorttiluvan hakeminen:

        10 §
        Hakemuksen liitteet

        Hakemukseen on liitettävä:

        1) kopiokappale nuorison terveystodistuksesta ryhmään 1 kuuluvia luokkia sisältävää ajokorttia haettaessa tai muu enintään kuusi kuukautta aikaisemmin annettu lääkärinlausunto tai 27 §:n 2 momentissa tarkoitetussa tapauksessa laajennettu lääkärinlausunto taikka lisäksi erikoislääkärinlausunto, jos poliisi niin päättää;

        -> Eli menet ja teet sen ajokorttilupahakemuksen poliisille. Saat sitten tietää, että vaativatko he erikoislääkärinlausuntoa vai eivät.


      • 1+6

        Kun sitten aikanaan saat uuden ajokortin, niin se ei tule olemaan voimassa noin pitkään.

        http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/ajokorttien_voimassaoloajat

        Ajokorttien voimassaoloajat

        Kaikki 19.1.2013 jälkeen myönnetyt uudet ajokortit ovat määräaikaisia. Kortit ovat ajo-oikeusluokasta ja ajokortin haltijan iästä riippuen voimassa 2–15 vuotta. Ajokortit ovat voimassa seuraavasti:

        Ensimmäinen lyhytaikainen auton ajokortti on voimassa 2 vuotta.
        Henkilöautojen, moottoripyörien, mopojen ja traktorien ajokortit 15 vuotta kerrallaan – kuitenkin enintään siihen saakka, kun ajokortin haltija täyttää 70 vuotta. Tämän jälkeen ajokortti on voimassa 5 vuotta kerrallaan.
        Kuorma- ja linja-autojen ajokortit ovat voimassa 5 vuotta ja sen jälkeen, kun ajokortin haltijan täyttää 70 vuotta, ne ovat voimassa enintään kaksi vuotta kerrallaan.

        Ajokortti voidaan myöntää edellä mainittuja määräaikoja lyhyemmäksi ajaksi, mikäli lääkärintodistus sitä edellyttää.


    • Hä.

      Miksi poikasi ei itse hoida asiaa?

      Miksi kirjoitat poikasi puolesta minä-muodossa?

    • pena68

      Kiitos, 1 6 näistä! Taidan mennä huomenna laitokselle juttelemaan, että miten homma hoidetaan mallikkaasti.

      • Eiks vaan

        Ota poika mukaan. Joskus sen on ruvettava itse kantamaan vastuuta.


    • pena68

      Joo elikkä päihdelääkärin lausunnon vaatii ja sitten kortti taskuun. Kun kortilla tulee asemalla 5v synttärit, niin ajolupa mitätöidään ja takaisin kouluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4671
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      392
      1397
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      980
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      912
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      897
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe