Kuinka lähelle seinästä esim.
1) TV-seinän lähelle tulevat 3kpl 5-9W (3000K, 300-400 lumenia) himmennettävät LED alasvalot olisi paras laittaa, että valaisevat sopivasti seinää ikäänkuin TV:n takana? Ehkä 23-30cm?
2) TV-seinän vastapäinen seinä jossa sohva, varmaan saisi olla kauempana seinästä jotta antaisivat paremman lukuvalon sohvalle, 40-50cm?
3) Makuuhuoneessa vaatekaapin eteen laitetaan myös 3kpl samoja valoja, tarkoituksena antaa valoa vaatekaapista vaatetta penkoessa ja sitten kun ovet on kiinni antaa myös epäsuoraa valoa ovien kautta. 20-30cm kaapista?
Vastauksia mielellään perustuen omiin kokemuksiin vastaavanlaisista (alasvalot/spotit) valaisimista kiitos!
Upotettavat LED alasvalot, etäisyys seinistä
aatteleppa ite
3
2693
Vastaukset
- apuva aaapuuva
1. 26,4 cm
2. 42,7 cm
3. 28,9 cm- ap.
Kiitos, nyt tiedän mitä etäisyyksiä en ainakaan käytä - nimittäin noita mitä teikäläinen ehdotteli. On syytäkin teikäläisen pyytää apua.
Onneksi päätin jo valojen paikat.
- Lumeni
Paljon parempi olisi led nauha tv:n takana ja valaisisi vaikka ylös ja alas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195523
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2772227- 921793
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411207Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130- 501129
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.891104