Voiko koira syödä

aloittaja.

Koira ollut kasvuiän kuivamuonalla pääasiassa, nyt tilasin 40kg naudanmahaa, lohta ja muita lihoja kennelrehulta.
Voiko syötttää puolet ja puolet?
Kennelrehulla raakalihat on pakattu 500g annoskokoihin niin onko liikaa päivässä vai täytyykö huomioida jotain? Vähemmän kuivamuonaa tietenkin.
Koira on 80cm ja 50kg.

6

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama huomio

      Laita alkuun vajaa puolet lihaa ja puolet naksua. Niin, että määrä on yhteensä sama kuin se mitä sai aiemmin pelkkänä naksuna. Sitten punnitset koirasi nyt heti ja viikottain, että näet mihin suuntaan paino menee. Jos painoa alkaa kertyä, vähennät ruokamäärää.

      Joillakin menee maha sekaisin näistä raakalihoista eli aloita varoen yhdellä laadulla, anna sitä vaikka viikko ja jos maha ok, niin seuraavalla viikolla toista lihaa ja sitten vähitellen laajennat valikoimaa.

      Lisäksi annat jotakin kalaöljyä, kanamunia, vitamiineja ja seuraat koiran ulostetta. Sen laatu kertoo missä mennään. Ulosteen määrä, väri ja laatu.

      Oman rotusi rotuyhdistyksen kautta löytyy varmaankin tällä tavoin ruokkijoita ja juttelisin heidän kanssaan, kun tuntevat rotusi.

    • aloittaja.

      Koira on saanut pieniä annoksia raakaa lihaa koko ajan mutta kasvuajan loputtua kun koira on nyt 1,6v uskallan enemmän lihaa ruveta antamaan.
      Kokonaan raakaruokinnalle en halua toistaiseksi eli jos moinen systeemi toimii puolet ja puolet olisi hyvä.
      Täytyykö ottaa ravintoaineissa tai muussa mitään huomioon? Tai voiko jotain lihaa antaa liikaa?
      Kananmunia saa raakana kanssa kuorineen ja öljyjä.
      Koira on sekarotuinen iso kahden rodun risteytys.

    • 933

      Naudanmahassa ei ole paljoa ravintoaineita, sitä voi antaa pari kertaa viikossa vahvistamaan vatsaa. Ja aloita lihan syöttäminen pikkuhiljaa jos koira ei ole ikinä sitä syönyt.

    • hmjyjyyhxrtrgt

      Sisäelimiä vain 1 x vk, muuten tulee liikaa a-vit varsinkin, jota saa maksasta siis. Anna vitamiinikuureja vaihtelevasti muutama kerta vuoteen. Googlaamalla löytyy asiaan perehtyneitä sivustoja enemmän. Kannattaa vähän ainakin lukea niitä ja paneutua, ettei ihan metsään mene. Mutta tuskin menee. Seuraa myös koiran ihoa, että pysyy ok, ei hilseile, näppylöitä, ym. Ja korvat pitää pysyä siistinä. Silmät ei saa alkaa rähmiä ja tassupohjia vahdi, että pysyvät kunnossa, ei halkeile ym. Kalkkiakin voi antaa kuurina, jos et luita anna.

    • 9+3

      Jos päätyy raakaruokintaan, kannattaa ostaa liha siihen erikoistuneesta lemmikkitarvikeliikkeestä. Silloin saa hyvälaatuista lihaa ja ohjeet mukaan.

    • Lukuayli

      Netistä löytyi jättien liharuokinnasta lukaisisin ne läpi:
      http://www.pystiffit.voittaa.com/25 (luennoi jättien raakaruokinnasta usein ja kasvattaa itsekin)
      http://se.tailbangers.kotisivukone.com/18 (tanskandoggi ja raakaruokinta)
      Itse syötän maxi kokoiselle koiralle Brit Carea tai RC Maxia lihan ohella hyvin on toiminut uloste on sopivan kovaa, massaa on tullut kiitetävästi ja turkki hohkaa hampaita myöten

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1835
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      461
      1179
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      841
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      786
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe