Toisin kuin iltalehtien lööpeissä olevat mamujen kultahampaiden maksu valtion piikkiin, tämä tarina on totta. Todella läheltä nähtynä ja dokumentit luettuina, voin tämän sanoa.
Olipa kerran nainen, jolla oli pari lasta edellisestä liitosta. No, uusiin naimisiin ja uusi lapsi tekeille. Mies vihaa naisen edellisen liiton lapsia, eikä ole missään tekemisissä heidän kanssaan. No, mies kilahtaa parin vuoden kuluttua ja listii itsensä.
Tämä ei ole surullinen tarina, sillä mielenvikaisesta miehestä oli näin lyhyesti sanottuna ihan hyvä päästä eroon. Tämä siis lyhyt versio, mutta tiivistettynä juuri näin...
Hyväpalkkaisen mullan alle päätyneen miehen vaimo, lapsi ja vaimon muut lapset eivät onneksi jää ihan heitteille. He kaikki saavat eläkettä (en tiedä onko oikea nimi) yhteensä 5500 euroa kuussa käteen yhteensä. Myös edellisen liiton lapset (satoja euroja kuussa), vaikka eivät miehen kanssa olleet juuri tekemisissä ja heillä on elävä isä, joka maksaa elatukset jne ihan normaalisti. Eläkkeet juoksevat noin 15 vuotta eli tässäkin kuussa. Vanhin (ei oma lapsi), täytti 18v ja silloin eläke lakkaa periaatteessa, mutta ei Suomessa tai Kreikassa. Hän saa nyt useita satasia ainakin pari vuotta sopeutusrahaa eli ihan yhtä paljon kuin ennenkin. Hän on siis työssäkäyvä ihminen, joka ei ko miehen kanssa ollut juuri tekemisissä, muistutan.
Onhan tarina surullinen, mielenhäiriöt, itsemurhat jne. Ainahan ne on. Mutta laskekaapas tuosta nuo eläkkeet. Pisimmillään ne jatkuvat yli 20 vuotta tuollaisina.
Jos kyseessä olisi yksityinen vakuutus, niin lesken ja lasten huoleton elämä olisi vain hieno asia. Mutta tämän kaiken maksaa KELA, eli Suomen kansa. Olen siis nähnyt KELAN-kuitit ja päätökset...
Kuinkahan paljon näitä on? Kuolemahan voi olla lottovoitto tässä maassa. Luulin, että tällaista on vain jossain Kreikassa ja nekin uutisankkoja. Onpa tämäkin nyt sitten tullut nähtyä.
Mä maksan paljon veroja per kk. Silti tarvitaan aika monta tällaista hyvätuloista maksajaa, että tuon kuolleen perillisten leveä elämä maksetaan. Tiedän kuolleen miehen liksankin, eikä hänenkään veroeuronsa riittäisi edes puoleen.
Joku MOT-ohjelma tai vastaava voisi tuoda nämä tarinat esiin ja kaiken kansan tietoon.
Kantasuomalaisten kreikkalaistyyppiset eläkkeet kuolleilta
_Karpo_
2
147
Vastaukset
- ootkade
Kateus on kansan huvi.
- oonkade
Ehkä vähän, mutta onhan tuo koomista, kun ns ulkopuoliset, jotka eivät edes ole oikeutettuja perintöön, saavat kuitenkin 15 vuotta eläkettä ja sen jälkeen vielä sopeutustukia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset26217466Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18412409Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706170MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny265017Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694985Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.524130Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503722Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003672NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun493201Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463129