Kylmä Ka

Ajelen ensimmäistä talvea Ka:lla.

Onko se enemmän vika vai ominaisuus, että se on niin kylmä. Varsinkin kaupunkiajossa liikennevaloissa meinaa lämmön tulo loppua kokonaan.

Loppukevennys:

Oulussa oli (on) yhdessä rengasliikkeessä seinällä iso ja virallisen näköinen kyltti, että "KA:n renkaiden pultit pitää kiristää 100 km ajon jälkeen uudestaan". Kysyin sitten että "häh? Miksi just Ka:ssa". Se kuulemma tarkoittaa KuormaAutoa.
71281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vialta kuulostaa, itsellä ollut kaksi Ka`ta vm 2000 ja 2002. Molemmilla tuli ajeltua runsaasti kilometrejä kesät ja talvet. Kummassakin lämmitys toimi hyvin. Ehkäpä olisi korjaamon paikka?

Äänestä

Olen ajanut viime ja nyt tätä talvea KAlla ja minusta
KA on ihan lämmin auto. Lämpiämisessa harmittavaa on vain ettei autosta löydy lämpötilamittaria, joten on vaikeaa päätellä koska auto alkaisi lämpiämään. No, kyllähän sen sitten tuntee.Samoin penkinlämmittimen puute harmittaa joskus.

Onkohan sulla termostaatti rikki?

Äänestä

Anopillani on KA. Todella joutuin lämpenee ja hyvin tarkenee. Tarkistappa jäähdytysnesteen määrä ja termostaatti.

Äänestä

Vaihdoin termostaatin (ja nesteet samalla). Eipä auttanut.

Tässä näyttää olevan sähköinen lämmönsäätö, mutta Haynesin kirjan mukaan siinä pitäisi olla mekaaninen, kytkentäkaavioissakaan ei näytä olevan lämmönsäätöä. Eli onko sähköinen vai onko tuossa tosiaan tuo mekaaninen säätösysteemi kadonnut savuna ilmaan??

Alkoi epäilyttämään tuon säädön toiminta kun esim. puhaltimen säätimen valaistus pätkii ja säätöyksikköön tulee yksi ainoa liitin, joten hyvinkin mahdollista, että säätö pätkii samallalailla.

Äänestä

Vaihdoin sitten termostaatin, eikä se auttanut. Tutkailin tuota lämmönsäätösysteemiä. Vaikka säätövipua kuinka käänteli, ei lähtöliittimessä tapahtunut mitään muutosta (yleismittarilla mitattuna). Auto ei ollut käynnissä, mutta virta oli päällä.

Kytkentäkaavion mukaan tuohon lämmönsäätöön liittyy vielä joku "dual pressure switch" Mikä se on.?

Mistä kautta tuohon lämmönsäätöventtiiliin pääsee parhaiten käsiksi niin näkisi, että liikkuuko siellä mitään?

Äänestä

  • eksy kirjoitti:

    tuota > http://www.viescar.fi/index.asp
    sillä kysyvä ei tieltä

    Ehei...

    Fordin liikkeet haukkuu asiakkaat mulkuksi, ei sieltä kannata kysyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mika kirjoitti:

Ajelen ensimmäistä talvea Ka:lla.

Onko se enemmän vika vai ominaisuus, että se on niin kylmä. Varsinkin kaupunkiajossa liikennevaloissa meinaa lämmön tulo loppua kokonaan.

Loppukevennys:

Oulussa oli (on) yhdessä rengasliikkeessä seinällä iso ja virallisen näköinen kyltti, että "KA:n renkaiden pultit pitää kiristää 100 km ajon jälkeen uudestaan". Kysyin sitten että "häh? Miksi just Ka:ssa". Se kuulemma tarkoittaa KuormaAutoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu