Olen antanut kun olin nuori lapsen adoptioon, hän ei ollut enää vauvaikäinen ja syitä oli monia miksi annoin adoptioon, en ala niitä luettelemaan. Hän on nyt aikuinen. Minulla on uusi perhe ja meillä mieheni kanssa 6v lapsi. En halua kertoa hänelle velipuolestaan. Lapsilla eri isät ja adoptioon annetun bioisä kuollut jo vuosia sitten. Mitä mieltä olet asiasta?
Tällainen salaisuus.
5
175
Vastaukset
- adoptoitu
minkä ikäisenä sinä annoit sun oman lapsesi adoptioon.Minut on annettu adoptioon ihan pienenä vauvana ja haluaisin nyt tutustua minun biologiseeni vanhempiini.Haluaisin tietää mun juuret kuka on mut synnytänyt ja miksi on mut halunnut antaa adotioon itse olen tällä hetkellä 28 vuotias asun Varkaudessa.
- TurhaaSalata
Itse olen etsinyt isääni vuosia, mutta en ole löytänyt. Äitini on kuollut ja jätti nimen kertomatta. Samoin kaiken muunkin omasta nuoruudestaan.
Nyt joudun keräilemään tiedon palasia sieltä sun täältä, eikä kukaan tunnu tietävän mitään. Lisäksi on tullut viitteitä siitä, että äitini olisi ollut raskaana jo vuosia ennen kuin sai minut. Adoptoiko vai abortoiko, siinä pulma. Asiat jää todennäköisesti ikuisiksi ajoiksi selvittämättä. Eipä ole kovin kiva juttu ollut minulle.
Ota nyt vaan kuule härkää sarvista ja selvitä asiat kaikille osapuolille. Se on asia mistä sinua kuitenkin tullaan kiittämään jälkeenpäin. Sitä paitsi se on oikeus ja kohtuus kaikkia syyttömiä kohtaan. Uskon vakaasti, että toimintasi hyväksytään puolin ja toisin varsinkin jos selität avoimesti ja selkeästi syyt miksi näin on ollut.
Näitä omaisiaan etsiviä juurettomia näyttää täälläkin olevan vaikka kuinka paljon. Omalla toiminnallasi voit tehdä edes jonkun heistä onnelliseksi!
Ikävä kyllä olen huomannut ettei oikein kukaan taida ymmärtää toisten tunteita ja epätoivoa ennen kuin se osuu omalle kohdalle.- päätelmä
Yksi vinkki: ota selvää oikeudesta. esim. äitisi on saatettu raiskata ja olet siitä saanut alkusi. Tuota kautta voi löytyä nimiä.. Saman suvun ihmiset näyttää samanlaisilta, joten yksi keino on vain katsella ihmisiä siinä kylällä ;)
voihan olla, että äitisi ei edes tiedä isääsi, ollut joku yhdenillanjuttu.
Voit myös sä tehdä dna.testin, josta voi päätellä paljonkin..
- rohkeutta
Minäkin kannatan asian kertomista, voit yllättyä miten itsekin helpotut ja pääset asiaa miettimästä. Hyvä siitä tulee.
- Onnellisesti_lapseton
Tuskin pienelle lapselle kannattaa kertoa, ainakaan vielä. Puolisolle kertoisin. Ei siinä ole mitään noloa. Itse olen hyvin sekavista taustoista olevan äidin tytär, ja olen koko ikäni elänyt äidin traumaattisen lapsuuden varjossa. Toisin sanoen valehtelut, vallankäyttö ja valvonta (jotta salaisuudet eivät tulisi julki) ovat vaikuttaneet sukupolvien päähän. Nyt vasta selvisi, että mummo ei ole synnyttänyt äitiä väittämänään ajankohtana ja väittämässään paikassa. Tosi hankala pumpata tietoa vanhoista koko ikänsä valehdelleista ihmisistä, joille valheesta ja salailusta on tullut elämäntapa. Ovat saaneet siinä tuhottua monta muuta elämää suojellessaan itseään. Ja kannattiko. Ei. Haluaisin löytää biologisen isoäitini, jotta tietäisin, mistä geenini tulevat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021174Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128891Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77755