Heipä.
Nyt kun tuo joulu taas lähestyy, kaipaisin tietoa siitä millaisten asioiden juhla joulu on alunalkaen (ennen kristinuskoa) Suomessa ollut.
Haluaisin viettää joulua (jos siinä mitään viettämistä on?) kunnioittaen muinaissuomalaisia / pakanallisia perinteitä, en kristinuskon oppien mukaan.
Mikä virka on mm. joulukuusella, joulupukilla, lahjojen antamisella yms. pakanallisesta näkökulmasta?
Linkkejä, vinkkejä... kiitos.
Joulu
9
1033
Vastaukset
- elliek
tässä kirjassa on vanhanajan joulutaikauskoa uskoa ennen olevina juttuina. Mulla on se kirja mutta tekstiä on niin paljon, että voisi tulla kirjoitus virheitä, mutta jos pystyt lainaamaan esim kirjastosta niin siinä olisi tietolähde.
- Nimetön
...oli tuon Vuotuisen Ajantiedon kirjoittaja.
Viikinkiaikana muuten kuului hyviin tapoihin vetää jouluna nuppi turvoksiin eli taju kankaalle. Sillä tapaa päästiin yhteyteen esi-isien ja kaatuneiden aseveljien kanssa.
Muuten aika iso osa perinteisistä joulunviettotavoista on alunperin kuulunut kekriin eli sadonkorjuujuhlaan jota vietettiin joskus loka-marraskuussa. Silloin vietiin viimeiset nauriit kuoppaan ja tuotiin rukit pirttiin.
- Wicca-nainen
Jouluhan on alunperin pakanallinen juhla, jonka kristityt ovat väkisin dumpanneet omaan uskontoonsa, samalla laillahan ovat omineet mm. nyk. pääsiäisen ja juhannuksen.
Tässä linkki josta saat tietoa joulun alkuperästä ja perinteistä:
http://www.funet.fi/~magi/metsola/arkisto/juhlat/joulu- En ota kantaa, MUTTA...
Ei Juhannusta ole vielä tietääkseni vietetty Suomessa uskonnollisena juhlana (älä tapa jos olen väärässä). Joku voi tietty vetää tähän Johannes Kastajan, mutta eikö nämä juhlat (Joulu ja Juhannus) ole kuitenkin ihan vaan Auringosta lähtöisin. (Talvi-, ja kesäpäivän seisaus. Hauskoja Juhlia kuitenkin molemmat.
Jouluna otetaan Joulu vastaan ja jussina nuppi turvoksiin ja koko kokko palamaan!
...koko kokkoko? Koko kokko! ;-) - Wicca-nainen
En ota kantaa, MUTTA... kirjoitti:
Ei Juhannusta ole vielä tietääkseni vietetty Suomessa uskonnollisena juhlana (älä tapa jos olen väärässä). Joku voi tietty vetää tähän Johannes Kastajan, mutta eikö nämä juhlat (Joulu ja Juhannus) ole kuitenkin ihan vaan Auringosta lähtöisin. (Talvi-, ja kesäpäivän seisaus. Hauskoja Juhlia kuitenkin molemmat.
Jouluna otetaan Joulu vastaan ja jussina nuppi turvoksiin ja koko kokko palamaan!
...koko kokkoko? Koko kokko! ;-)Enhän sinua tapa =)
Mutta juhannusta on todellakin juhlittu jo pakanallisena aikana Suomessa Ukko-jumalan juhlana, kauan ennen kristinuskon tuloa.
Vastaan taas tylsästi linkillä:
http://www.finlit.fi/tietopalvelu/juhlat/juhannus/perinne.htm
Niin.. noista Wicca-neidon linkeistä löytyykin jo ihan mukavasti. Pukin alkuperää niistä ei tosin löydy.
Linkkejä minulla ei valitetavsti ole antaa, kun en itsekään tiedä =(
MUTTA, joulupukki on hyyyvin pitkä perinne.
Moni ei varmaan ole koskaan edes miettinyt sanaa jouluPUKKI. Tuleeko sanasta PUKKI mieleen iloinen coca-colaa juova punanuttuinen herttainen vanha ukkeli? Ei. Se on kaupallinen joulupukki se. Vai pitäisikö sanoa Santa claus, Joulupukki on enempi väärä suomennos.
JouluPUKKI on vanhaa perua. Hän oli mies, jolla oli pukin pää ja harmaa nuttu. Yleensä nurinkurinen takki siis. Hän kierteli talosta taloon ja HÄNELLE annettiin lahjoja, ei toisin päin. Jos ei antanut, sai vitsoja. Tai vitsasta, mistä sitä tietää =)
Nykyisin lapsia kehotetaan olemaan kilttejä, että pukki tulee. Ennen oli toisinpäin. Olkaa kilttejä TAI PUKKI TULEE! HUI!
Pelottelu koettiin ehkä tehokkaammaksi kuin lahjonta.
Näin minä olen asian käsittänyt. Korjatkaa, jos meni ihan päin...jotain.
Valitan, jos petyitte. Se iloinen punaposki on coca-colan versio kristillisestä pyhimyksestä.
Korvatunturin tarinaa en tiedä.
Kiitos.- Pullaniko
Tuota Korvatunturi-kysymystä voisi vaikka kysyä Joulupukin kuumalta linjalta :)
Niin ja eikös tähän kristilliseen jouluhahmoon liity se Pyhä Nikolaus vai mikä olikaan? Kumminkin se yksi hemmo joka auttoi köyhiä lahjoilla. Korjatkaa ihmeessä, jos olen väärässä :]
Luin jostain joskus, että Odin on myös liitetty Joulupukkiin täällä pohjoisessa.
Noh, kristitty tai pakana, ihan sama. Hyvää joulunaikaa kaikille silti! Pullaniko kirjoitti:
Tuota Korvatunturi-kysymystä voisi vaikka kysyä Joulupukin kuumalta linjalta :)
Niin ja eikös tähän kristilliseen jouluhahmoon liity se Pyhä Nikolaus vai mikä olikaan? Kumminkin se yksi hemmo joka auttoi köyhiä lahjoilla. Korjatkaa ihmeessä, jos olen väärässä :]
Luin jostain joskus, että Odin on myös liitetty Joulupukkiin täällä pohjoisessa.
Noh, kristitty tai pakana, ihan sama. Hyvää joulunaikaa kaikille silti!Niin... kuten sanoin, jouluPUKKI on väärä suomennos. Itse JOULUPUKKI-hahmoa ei ole esiintynyt Suomessa vuosiin. Tämä uusi versio on muokkaus Pyhästä Nikolauksesta ja nimetty Santa Clausiksi. Ja suomennettu erheellisesti Joulupukiksi.
Ja mitä Odiniin tulee... hän on toiminut eräiden joulupukkiuskomusten isänä. Erään skandinaavisen uskomuksen mukaan itse Odin ratsastaa kahdeksanjalkasella hevosellaan Yulin (joulu) aikaan taivaalla jaellen joko lahjoja tai rangaistuksia, riippuen ihmisten toiminnasta.
Että näin...
Kiitos.- Pullaniko
Ukonpoika kirjoitti:
Niin... kuten sanoin, jouluPUKKI on väärä suomennos. Itse JOULUPUKKI-hahmoa ei ole esiintynyt Suomessa vuosiin. Tämä uusi versio on muokkaus Pyhästä Nikolauksesta ja nimetty Santa Clausiksi. Ja suomennettu erheellisesti Joulupukiksi.
Ja mitä Odiniin tulee... hän on toiminut eräiden joulupukkiuskomusten isänä. Erään skandinaavisen uskomuksen mukaan itse Odin ratsastaa kahdeksanjalkasella hevosellaan Yulin (joulu) aikaan taivaalla jaellen joko lahjoja tai rangaistuksia, riippuen ihmisten toiminnasta.
Että näin...
Kiitos.Kiitos tarkennuksesta :)
Muistakaa siis lapset, että tämä nykyinen Joulu"pukki" ei ole se oikea Joulupukki, vaan Valepukki. Olkaa siis kilttejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15311028Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474275Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654002Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1953653PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013476Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013330Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161295Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155998Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun269947