Koneessa on kaksi kovalevyä. Ensimmäisellä on Win Xp SP3 Home (32-bit) ja Ubuntu 12.04 (64-bit). Win XP:llä (NTFS), Ubuntun swapilla ja Ubuntulla (ext3 tai ext4) on jokaisella oma primäärinen osionsa.
Toisella kovalevyllä on kaksi primääristä NTFS-osiota, täynnä valokuvia jne.
Levyt on SATA, BIOSissa AHCI moodissa, AHCI-ajurit Win XP:n yhteydessä asennettu. Eka levy on 1. SATA-portissa, toka 2. SATA-portissa, 3. SATA-portissa on DVD-asema.
Toinen levy alkoi sitten piiputtamaan. Estää Windowsin käynnistymisen, jos kiinni koneessa. Ubuntun käynnistymistä ei estä. Ubuntulla voi myös tarkastella kakkoslevyn tiedostoja, ja katsella esim. kakkoslevyllä olevia videoita (ainakin joitakin) ongelmitta. SMARTin mukaan mukaan kakkoslevyllä (320 GB) on noin 2600 pahaa sektoria.
Mikä olisi paras ja helpoin tapa siirtää vielä kakkoslevyllä olevat ehjät ja käyttökelpoiset tiedostot kolmannelle levylle? Kopiointi Windowsissa (copy/paste) ei siis nyt onnistu.
Toinen kovalevy estää Win XP bootin
boot estyy
3
114
Vastaukset
- boot estyy
Ja käynnistysjärjestys on sitten BIOSissa oikein, niin että älkää sellaista vikaa ehdottako.
Siis eikö tämä ole ihan selkeä tapaus kysymättäkin?
Senkun siirrät Ubuntulla tai millä tahansa muulla kuin Windowsille ne tiedostot pois ja heität kovon menemään.- boot estyy
Niin arvelinkin menetellä.
Mutta jos Linuxin copy/paste proseduurilla kopioi esim. kokonaisia hakemistorakenteita ntfs osioiden välillä, tapahtuuko niille jotain erikoista, joka esim. saattaisi tehdä kyseiset hakemistorakenteet kelvottomiksi Windowsissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083