Onko keskustelun taso parantunut

Ajamyötä, antiiklin Kreikassa harrastettiin keskustelua, silloin hyvät hyvät keskustelijat nousivat arvostettuun asemaan.
Entä pastalla, kuinka hyvä keskustelu saadaan aikaan.

Keskustelu on vanhaa perua
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_ensimmainen_keskustelu_kaytiin_25_miljoonaa_vuotta_sitten_ehka_tyokaluista/7735789
554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luulisin et kolme olis hyvä luku,kaks räpättäjää ja yks tasapainottava voima.
Aina kun ne räpättäjät sanoo huonon sanavalinnan niin se tasapainottava huomaamatta loiventaa sitä pahaaverta aiheuttavaa sanomista.
Eli kaks puheliast ja yks tarkkakorvanen välihuomauttelija.

Äänestä
  • Paljastit kaikille palstan sisäpiirin.

    Äänestä

  • Senkin hölö kirjoitti:

    Paljastit kaikille palstan sisäpiirin.

    Pulu, korppis ja hunksu.

    Äänestä

Joopa

Keskustelu sanana mielenkiintoinen. Ite käsitän sen ajatusten vaihtamiseksi, sen sellaiseksi. Mitä erityyppisimpiä keskustelumuotoja. Alkanut huvittamaan perinteinen suomalainen keskustelutapa, sehän käytännössä tarkoittaa inttämistä. Juupas, eipäs.Ei se kovin rakentavaa ole.

Kun jotenkin kommunikaation pitäisi olla etipäin vievää, ei vastakkain asettelua.

Tossa linkissä oli hyvä näkökohta koko keskustelukulttuuriin, oletettavasti oikea. Puhuminen jne lähtenyt ihan varmsti käytännön asioista, joskus milloin sitten lieneekään. JA just toi työkalujen ottaminen malliesimerkiksi mahdollisests keskustelujen alkuhistoriasts todennäköisimmin kyllä hyvinkin totta. Työkalut tärkeä asia, ihmisen kehittymiselle noin kokonaisuuderssankin, ihme jos niistä ei ole kautta aikojen ollut mitään kommunikaatiota.

Nyt vähän hupaisasti asiat, kun on tämä tietotekniikka. Ihmiset kyllä kommunikoivat erittäinkin paljon. Ja mikä lopputulos, ainainen inttäminen ja riitely. Nyt kai silleesti, työkalut jokaisen käytössä, mutta työkaluist ei paljoa keskustella. Tietsikoita käytetään ikäänkuin kivikirveen sijasta taisteluaseina. Ihmiset nyt vaan jankuttavat netissä, tajuamatta käyttämänsä työkalun, siis tietokoneen, päälle kerrassaan mitään. Harva nettiä käyttävä tajuaa, kuinka massiivinen ase on kädessä, jos on muutaman satasen läppäri ja nettiyhteys.

Taas kovin laaja asia. Kuten usein ennenkin, eipä viitsi miljoonaa riviä kirjoittaa, koska, ihme jos tätä kirjoitusta lukee edes muutama kymmenen lukijaa. VAikka mahdollisuus olisi siin muutamaan miljardiin :D

=DW=

Äänestä
  • Ensimmäiset keskustelut on ollu sanojen hakemista änkyttämistä, kädet ovat heiluneet apuna, nyrkkiä näytetty sormilla osoiteltu.
    Ranskalaiset olette huomanneet heillä kädet toimivat puheen jatkeena.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustelu kirjoitti:

Ajamyötä, antiiklin Kreikassa harrastettiin keskustelua, silloin hyvät hyvät keskustelijat nousivat arvostettuun asemaan.
Entä pastalla, kuinka hyvä keskustelu saadaan aikaan.

Keskustelu on vanhaa perua
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_ensimmainen_keskustelu_kaytiin_25_miljoonaa_vuotta_sitten_ehka_tyokaluista/7735789

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu