hhl

uusi käyttäjä

Hhl-klg käyttölaite. Jos menee laitteella "ulos", ja valvotulla alueella on ihmisiä, hälyttääkö? Jos on mennyt "sisään" voiko tilasta lähtiessä jättää kytkemättä laitteen jolloin sisälle jäävä voi tehdä sen lähtiessään?

4

3146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttoiko?

      Jos valvotulle alueelle jää ihmisiä niin pienen viiveen jälkeen antaa hälytyksen. Laite saattaa olla ohjelmoitu antamaan hälytys kun esim. kaksi silmukkaa havaitsee liikettä. Se kuka on poistanut hälytykset eli "sisään" ei tarvitse kytkeä niitä päälle "ulos" JOS VIIMEINEN tietää koodin ja osaa laittaa järjestelmän vireeseen.

      Pelkistetään vielä: viimeinen, joka tietää koodin laittaa hälyttimet päälle eli "ulos". Tilaan jäävät ihmiset aiheuttavat hälytyksen jos laite on vireessä.

      • uusi käyttäjä

        Elikkäs elikkäs. Laitteeseen siis yhdistetty kulunvalvonta. Jos menen tiloihin missä on ihmisiä, laitan koodini ja "sisään". Entä poistuessa jos tiloihin jää ihmisiä? Jos laitan "ulos" niin kirjaako laite minut vain ulos eikä kytke hälytyksiä ennenkuin viimeinen käyttäjä painaa "ulos"? Toivottavasti tekstistä saa jotain selkoa.


      • uusi käyttäjä
        uusi käyttäjä kirjoitti:

        Elikkäs elikkäs. Laitteeseen siis yhdistetty kulunvalvonta. Jos menen tiloihin missä on ihmisiä, laitan koodini ja "sisään". Entä poistuessa jos tiloihin jää ihmisiä? Jos laitan "ulos" niin kirjaako laite minut vain ulos eikä kytke hälytyksiä ennenkuin viimeinen käyttäjä painaa "ulos"? Toivottavasti tekstistä saa jotain selkoa.

        asentaja oli myös puhunut jostain ohitusten purku mahdollisuudesta. Tähän jos lisäselvyyttä osaisi joku kertoa.


      • Zesbaliina
        uusi käyttäjä kirjoitti:

        asentaja oli myös puhunut jostain ohitusten purku mahdollisuudesta. Tähän jos lisäselvyyttä osaisi joku kertoa.

        HHL ohjekirjasesta:

        Käyttäjät “ohittavat” (poiskytkevät) ryhmiä. Pinokäyttö-tyyppiset käyttäjät käsitellään yksilöinä. Käyttö (ohitukset) tallennetaan pinoon, eli kaikki käyttäjät jotka tekevät ohituksen (poiskytkennän, sisään) tallennetaan muistiin. Poistuttaessa kaikki käyttäjät, jotka ovat tehneet ohituksen, on tehtävä (päällekytkentä, ulos) ohituksen poisto, ennen kuin ryhmät kytkeytyvät päälle. Ts. Käyttäjät tyhjentävät pinon ja vasta kuin pino on tyhjä suoritetaan päällekytkentä. Suositellaan käytettävän silloin kuin käyttäjät eivät tiedä muiden käyttäjien sisääntulemisista eikä poistumisesta tai laitteistolle on asetettu kello-ohjelma jolla tehdään päälle- ja poiskytkentöjä.

        Esim 1. Henkilöt A ja B tekevät ohituksen (poiskytkennän) jolloin pinossa on kaksi käyttäjää, päällekytkentä toteutuu vasta kuin molemmat käyttäjät ovat tehneet ohiuksen poiston (päällekytkennän) jolloin pino tyhjenee. Vasta viimeisen käyttäjän tehtyä päällekytkennän laitteisto kytkeytyy päälle.

        Esim 2. Keskukselle on ohjelmoitu kello-ohjausaika jolla tehdään tiettyjen ryhmien pois- ja päällekytkentä. Pinokoodin omaavan käyttäjän ei tarvitse poistua rakennuksesta kellolla tapahtuvasta ryhmien päällekytkennästä jos hän on omalla koodillaan kirjautunut järjestelmään. Tämä johtuu pinokäyttäjän tekemästä ryhmien ohituksesta ja kellolla tapahtuvasta ryhmien päällekytkennästä jotka ovat kaksi eri asiaa, eivätkä nämä kumoa toisiaan. Toisaalta jos kellokytkennässä tehdään ohituksien purku, puretaan kaikki pinokäyttäjät ja niiden tekemät ohitukset pois, jolloin hälytykset menevät päälle.

        Pino käyttötavalla tehty ohitus voidaan purkaa ohitusten purkusilmukalla sekä kellokytkennällä tehtävällä ohitusten purulla.

        Ohitussilmukalla tai Intre (HHL-Access) järjestelmällä tehtävät ryhmäohitukset eivät vaikuta pinokoodeilla tehtyihin ohituksiin. Nämä ovat kaikki toisistaan riippumattomia, ja toimivat kuin pinossa. Hälytykset eivät kytkeydy päälle ennen kuin kaikki nämä ohitukset ovat poistettu. Kaikki ohitukset voidaan kuitenkin purkaa ohitusten purku kellokytkennällä tai ohitusten purku valikon kautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3800
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      182
      3035
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2946
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2431
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      363
      2230
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1870
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1575
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1437
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1388
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1352
    Aihe