Rakkaus vaatii 37 kysymystä?

18+4

New York Timesissa oli tosi mielenkiintoinen juttu siitä, millä tavoin tiedemiehet ovat saaneet kaksi toisilleen tuntematonta ihmistä rakastumaan toisiinsa.

Mies ja nainen olivat vastanneet 37 kysymykseen, jonka jälkeen olivat katselleet toisiaan silmiin 4 minuutin ajan. Puoli vuotta myöhemmin he olivat menneet naimisiin.

Uteliaisuuttani haluaisin toteuttaa tämän jonkun kanssa.

Herääkin kysymys, voitko rakastua oikeasti ihan keneen tahansa vain tutustumalla heihin? Onko olemassa oikeasti ihmistä tämän maan päällä joka olisi persoonaltaan niin luotaan työtävä, ettetkö kehittäisi mitään tunteita häntä kohtaan? Millä perusteella päätätte, että haluatteko tutustua ihmiseen syvemmin ja millä perusteella diskaatte tyypin "ei kiinnostavana"?

2

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikutti mielenkiintoiselta tää keskustelu. Mun mielestä toi testi oli mielenkiintoinen. Mun mielestä tossa testissä täytyi vaikuttaa, että näillä testatuilla osui kemiat yksiin ja ne viihtyi toistensa seurassa. Mää haluaisin kyllä tietää millaisia nää kysymykset oli, kun laukaisi noin lyhyessä ajassa noin voimakkaan reaktion.

      Mää en usko, että kehen tahansa voi rakastua kyllä siinä toisessa täytyy olla sellaista, mikä saa herättää kiinnostumaan ja viihtyä oikeasti seurassa, vaikka tulen monenlaisten ihmisten kanssa toimeen en tosiaankaan tuu kaikkien kanssa. Olis jotenkin tosi epäloogista, että sitä voisi vaan rakastua kehen tahansa. Kyllä siinä toisessa pitää olla se ;)
      Olishan se hirveän romanttista kuka tahansa, mutta ihmisiä, kun on niin hirveän monesta muotista. Kaikki palaset ei vaan voi aina osua yhteen.


      Kyllä siinä on mahdollista ja tiedän pareja joista toinen/ molemmat osapuolet piti toista jopa ärsyttävänä alussa. mutta ajan kanssa oppiessaan tuntemaan toisensa ihastui ja myöhemmin rakastui. Tässä pitäisikin olla avoimenpi erillaisten ihmisten kanssa. Se kenen kanssa menee hyvin ei ole siltä näyttää. Mutta, oon siinä mielessä realistinen, jos keskustelu ei kertakaikkiaan kulje ja toinen tuntuu olevan toiselta planeetalta, vaikka on hyvän aikaa jutellut se tuskin yhtäkkiä paf muuttuu. Tiettyjä asioita/ piireitä ne vaan huomaa melko nopeasti ihmisessä.

      Mää en oikeastaan tiedä mikä se on :) netissä ehkä se kun, toisesta tulee mukava vaikutelma fiilis haluampa tutustua lisää. Livenä ihmisen seurassa on kiva olla. Keskustelu kulkee vaivattomasti. Semmoinen tietynlainen rentous, että ei ota asioita ihan haudan vakavasti on semmoinen mikä saa mut tuntemaan oloni entistä mielyttävämmäksi ja halukkaammaksi tutustua ko ihmiseen.

    • ghjk2

      Mitä kysymyksiä nämä 37 kysymystä olivat? Uskoisin, että parisuhteen muodostumiseen tai "oikean" löytymiseen vaikuttavat yhteinen arvomaailma, kiinnostuksen kohteet ja kemia.

      Varmasti jos kysymyset ovat olleet oikeanlaisia, kertoo se paljon ihmisten yhteensopivuudesta/sopimattomuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6294
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5358
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4243
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4102
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3860
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1147
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      48
      923
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    10. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      233
      777
    Aihe