New York Timesissa oli tosi mielenkiintoinen juttu siitä, millä tavoin tiedemiehet ovat saaneet kaksi toisilleen tuntematonta ihmistä rakastumaan toisiinsa.
Mies ja nainen olivat vastanneet 37 kysymykseen, jonka jälkeen olivat katselleet toisiaan silmiin 4 minuutin ajan. Puoli vuotta myöhemmin he olivat menneet naimisiin.
Uteliaisuuttani haluaisin toteuttaa tämän jonkun kanssa.
Herääkin kysymys, voitko rakastua oikeasti ihan keneen tahansa vain tutustumalla heihin? Onko olemassa oikeasti ihmistä tämän maan päällä joka olisi persoonaltaan niin luotaan työtävä, ettetkö kehittäisi mitään tunteita häntä kohtaan? Millä perusteella päätätte, että haluatteko tutustua ihmiseen syvemmin ja millä perusteella diskaatte tyypin "ei kiinnostavana"?
Rakkaus vaatii 37 kysymystä?
2
272
Vastaukset 2
vaikutti mielenkiintoiselta tää keskustelu. Mun mielestä toi testi oli mielenkiintoinen. Mun mielestä tossa testissä täytyi vaikuttaa, että näillä testatuilla osui kemiat yksiin ja ne viihtyi toistensa seurassa. Mää haluaisin kyllä tietää millaisia nää kysymykset oli, kun laukaisi noin lyhyessä ajassa noin voimakkaan reaktion.
Mää en usko, että kehen tahansa voi rakastua kyllä siinä toisessa täytyy olla sellaista, mikä saa herättää kiinnostumaan ja viihtyä oikeasti seurassa, vaikka tulen monenlaisten ihmisten kanssa toimeen en tosiaankaan tuu kaikkien kanssa. Olis jotenkin tosi epäloogista, että sitä voisi vaan rakastua kehen tahansa. Kyllä siinä toisessa pitää olla se ;)
Olishan se hirveän romanttista kuka tahansa, mutta ihmisiä, kun on niin hirveän monesta muotista. Kaikki palaset ei vaan voi aina osua yhteen.
Kyllä siinä on mahdollista ja tiedän pareja joista toinen/ molemmat osapuolet piti toista jopa ärsyttävänä alussa. mutta ajan kanssa oppiessaan tuntemaan toisensa ihastui ja myöhemmin rakastui. Tässä pitäisikin olla avoimenpi erillaisten ihmisten kanssa. Se kenen kanssa menee hyvin ei ole siltä näyttää. Mutta, oon siinä mielessä realistinen, jos keskustelu ei kertakaikkiaan kulje ja toinen tuntuu olevan toiselta planeetalta, vaikka on hyvän aikaa jutellut se tuskin yhtäkkiä paf muuttuu. Tiettyjä asioita/ piireitä ne vaan huomaa melko nopeasti ihmisessä.
Mää en oikeastaan tiedä mikä se on :) netissä ehkä se kun, toisesta tulee mukava vaikutelma fiilis haluampa tutustua lisää. Livenä ihmisen seurassa on kiva olla. Keskustelu kulkee vaivattomasti. Semmoinen tietynlainen rentous, että ei ota asioita ihan haudan vakavasti on semmoinen mikä saa mut tuntemaan oloni entistä mielyttävämmäksi ja halukkaammaksi tutustua ko ihmiseen.- ghjk2
Mitä kysymyksiä nämä 37 kysymystä olivat? Uskoisin, että parisuhteen muodostumiseen tai "oikean" löytymiseen vaikuttavat yhteinen arvomaailma, kiinnostuksen kohteet ja kemia.
Varmasti jos kysymyset ovat olleet oikeanlaisia, kertoo se paljon ihmisten yhteensopivuudesta/sopimattomuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3561097- 71748
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19481- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459