Rakkaus vaatii 37 kysymystä?

18+4

New York Timesissa oli tosi mielenkiintoinen juttu siitä, millä tavoin tiedemiehet ovat saaneet kaksi toisilleen tuntematonta ihmistä rakastumaan toisiinsa.

Mies ja nainen olivat vastanneet 37 kysymykseen, jonka jälkeen olivat katselleet toisiaan silmiin 4 minuutin ajan. Puoli vuotta myöhemmin he olivat menneet naimisiin.

Uteliaisuuttani haluaisin toteuttaa tämän jonkun kanssa.

Herääkin kysymys, voitko rakastua oikeasti ihan keneen tahansa vain tutustumalla heihin? Onko olemassa oikeasti ihmistä tämän maan päällä joka olisi persoonaltaan niin luotaan työtävä, ettetkö kehittäisi mitään tunteita häntä kohtaan? Millä perusteella päätätte, että haluatteko tutustua ihmiseen syvemmin ja millä perusteella diskaatte tyypin "ei kiinnostavana"?

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikutti mielenkiintoiselta tää keskustelu. Mun mielestä toi testi oli mielenkiintoinen. Mun mielestä tossa testissä täytyi vaikuttaa, että näillä testatuilla osui kemiat yksiin ja ne viihtyi toistensa seurassa. Mää haluaisin kyllä tietää millaisia nää kysymykset oli, kun laukaisi noin lyhyessä ajassa noin voimakkaan reaktion.

      Mää en usko, että kehen tahansa voi rakastua kyllä siinä toisessa täytyy olla sellaista, mikä saa herättää kiinnostumaan ja viihtyä oikeasti seurassa, vaikka tulen monenlaisten ihmisten kanssa toimeen en tosiaankaan tuu kaikkien kanssa. Olis jotenkin tosi epäloogista, että sitä voisi vaan rakastua kehen tahansa. Kyllä siinä toisessa pitää olla se ;)
      Olishan se hirveän romanttista kuka tahansa, mutta ihmisiä, kun on niin hirveän monesta muotista. Kaikki palaset ei vaan voi aina osua yhteen.


      Kyllä siinä on mahdollista ja tiedän pareja joista toinen/ molemmat osapuolet piti toista jopa ärsyttävänä alussa. mutta ajan kanssa oppiessaan tuntemaan toisensa ihastui ja myöhemmin rakastui. Tässä pitäisikin olla avoimenpi erillaisten ihmisten kanssa. Se kenen kanssa menee hyvin ei ole siltä näyttää. Mutta, oon siinä mielessä realistinen, jos keskustelu ei kertakaikkiaan kulje ja toinen tuntuu olevan toiselta planeetalta, vaikka on hyvän aikaa jutellut se tuskin yhtäkkiä paf muuttuu. Tiettyjä asioita/ piireitä ne vaan huomaa melko nopeasti ihmisessä.

      Mää en oikeastaan tiedä mikä se on :) netissä ehkä se kun, toisesta tulee mukava vaikutelma fiilis haluampa tutustua lisää. Livenä ihmisen seurassa on kiva olla. Keskustelu kulkee vaivattomasti. Semmoinen tietynlainen rentous, että ei ota asioita ihan haudan vakavasti on semmoinen mikä saa mut tuntemaan oloni entistä mielyttävämmäksi ja halukkaammaksi tutustua ko ihmiseen.

    • ghjk2

      Mitä kysymyksiä nämä 37 kysymystä olivat? Uskoisin, että parisuhteen muodostumiseen tai "oikean" löytymiseen vaikuttavat yhteinen arvomaailma, kiinnostuksen kohteet ja kemia.

      Varmasti jos kysymyset ovat olleet oikeanlaisia, kertoo se paljon ihmisten yhteensopivuudesta/sopimattomuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      129
      6441
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      72
      6328
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6225
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4016
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2452
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1359
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      190
      1156
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      980
    Aihe