Tornikustannus

books1

Onko kokemuksia tuosta kustantajasta?

16

1630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • automaattivastaaja

      Ei

    • Silisisko

      Eiks toi jo lopettanutkin?

      • junpe

        Nettisivut on vielä ainakin.


    • äerty

      Minulle sieltä tarjottiin omakustannesopimusta.

    • Ohjeet maksajalle

      Omakustanne?

      Eikö se olekaan oikea kustantamo, vaan palvelukustantamo?

      Ahaa. Okei. Good to know.

    • tuituitui

      Torni teki konkurssin mutta nykyään näköjään Unipressin alla, ilmeisesti eestiläisellä omistajalla. Marraskuussa vielä ainakin julkaisivat kirjan suomalaiselta fantasiakirjailijalta, eli ilmeisesti toiminta ei ole loppunut kokonaan.

    • Silisisk0

      Niin, mä käsitin että ne hoitivat ton kustantamisen pois ja sitten hiljaisuus. Ymmärsin kans että teki konkan. En tiedä miten järkevää on sijoittaa kustantamoon, joka on eestiläisellä omistajalla, jonka intentiot ovat epäselvät. Tai sitten ne eivät ole. Aika näyttänee. Kuuluuko Unipress Suomen Kustannusyhdistykseen?

      • 12+10

        Niin saapa nähdä julkaisevatko tuon fantasiakirjan jälkeen mitään. Itse en ehkä lähettäisi käsistä sinne, vähän kaikkea outoa kuulunut siitä kustantamosta.


    • hienohomma1

      Olivat kiinnostuneita käsikirjoituksestani. Pyysivät yhteydenottoa sähköpostitse. Otin yhteyttä, mutta uusi kustannuspäällikkö ei vastannut mitään. Todella kohteliasta.

    • hmmm432

      Mitäs Tornista kuulunut viimeaikoina? Eestiläisen kustantajan sivujen mukaan viime vuonna jotain julkaistukin, mutta Tornin omat sivut kadonneet kokonaan.

    • lgjgkfg

      Torni lopetti toimintansa muutama vuosi sitten.

    • Mystistaon
      • omakustantamot

        On paljon kustantamoja jotka kustantavat vain omistajiensa kirjoja mut en tästä tiedä onko sellainen. Suomessa on 2500 kustantamoa, aika paljon siis.


    • Parempaapliis

      Kirjat ovat laadultaan todella heikkoja ja editoimattomia. Eivät olisi ylittäneet kustannuskynnystä missään muualla. Harmi, sillä on väärin kirjoittajia kohtaan julkaista kirjat (kauheilla kansilla varustettuina) keskeneräisinä, koska kirjoittajat voisivat pystyä parempaankin - jos saisivat ohjausta. Kehnon laadun kirjoja ei ole markkinoitu misään. Kokemattomuuttako vai tyhmyyttä, paha sanoa.

    • Anonyymi

      Itselläni olisiellä romaani sisällä viisi vuotta, aina jokin ongelma. oli puhtaaksikirjoitus ongelmaa, oikolukijan tietoja ei mulle pyynnästä huolimatta annettu, liekö maksaneet hänellekään. Kustannussopimukset oli tehty. Edelleen minulla tallella. Firma on kauppalehden mukaan lopettanut! Kirja oli jo painamista varten valmis, oli ladottua ja kaikki sain siitä sitten kopiotkin. Mutta voi, koneet hajosivat jopa kolme kertaa viiden vuoden ajallla. Henkilö joka teki kirjan lodonnan ennen painamista oli sotkrnut rivivälit ja katkaissut sanoja sieltä täältä, liekkö Eestiläinen lukija ja painaja? Varokaa, siellä ei toimi mikään. Tuntuu että maksuvaikeuksien vuoksi juostaan Suomen ja Eestin väliä. Nimi välillä vaihtuu, Unipress ja muuta. Asiasta ilmoitettu jo Verotoimistolle ja Kirjaijaliitolle.

      • Anonyymi

        Juu älkää sortuko tähän kustantamojen mätäpaiseeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1455
    2. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      404
      1257
    3. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1249
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      893
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      14
      852
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      114
      789
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      740
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      732
    9. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      373
      723
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      121
      691
    Aihe