Tornikustannus

books1

Onko kokemuksia tuosta kustantajasta?

16

1723

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • automaattivastaaja

      Ei

    • Silisisko

      Eiks toi jo lopettanutkin?

      • junpe

        Nettisivut on vielä ainakin.


    • äerty

      Minulle sieltä tarjottiin omakustannesopimusta.

    • Ohjeet maksajalle

      Omakustanne?

      Eikö se olekaan oikea kustantamo, vaan palvelukustantamo?

      Ahaa. Okei. Good to know.

    • tuituitui

      Torni teki konkurssin mutta nykyään näköjään Unipressin alla, ilmeisesti eestiläisellä omistajalla. Marraskuussa vielä ainakin julkaisivat kirjan suomalaiselta fantasiakirjailijalta, eli ilmeisesti toiminta ei ole loppunut kokonaan.

    • Silisisk0

      Niin, mä käsitin että ne hoitivat ton kustantamisen pois ja sitten hiljaisuus. Ymmärsin kans että teki konkan. En tiedä miten järkevää on sijoittaa kustantamoon, joka on eestiläisellä omistajalla, jonka intentiot ovat epäselvät. Tai sitten ne eivät ole. Aika näyttänee. Kuuluuko Unipress Suomen Kustannusyhdistykseen?

      • 12+10

        Niin saapa nähdä julkaisevatko tuon fantasiakirjan jälkeen mitään. Itse en ehkä lähettäisi käsistä sinne, vähän kaikkea outoa kuulunut siitä kustantamosta.


    • hienohomma1

      Olivat kiinnostuneita käsikirjoituksestani. Pyysivät yhteydenottoa sähköpostitse. Otin yhteyttä, mutta uusi kustannuspäällikkö ei vastannut mitään. Todella kohteliasta.

    • hmmm432

      Mitäs Tornista kuulunut viimeaikoina? Eestiläisen kustantajan sivujen mukaan viime vuonna jotain julkaistukin, mutta Tornin omat sivut kadonneet kokonaan.

    • lgjgkfg

      Torni lopetti toimintansa muutama vuosi sitten.

    • Mystistaon
      • omakustantamot

        On paljon kustantamoja jotka kustantavat vain omistajiensa kirjoja mut en tästä tiedä onko sellainen. Suomessa on 2500 kustantamoa, aika paljon siis.


    • Parempaapliis

      Kirjat ovat laadultaan todella heikkoja ja editoimattomia. Eivät olisi ylittäneet kustannuskynnystä missään muualla. Harmi, sillä on väärin kirjoittajia kohtaan julkaista kirjat (kauheilla kansilla varustettuina) keskeneräisinä, koska kirjoittajat voisivat pystyä parempaankin - jos saisivat ohjausta. Kehnon laadun kirjoja ei ole markkinoitu misään. Kokemattomuuttako vai tyhmyyttä, paha sanoa.

    • Anonyymi

      Itselläni olisiellä romaani sisällä viisi vuotta, aina jokin ongelma. oli puhtaaksikirjoitus ongelmaa, oikolukijan tietoja ei mulle pyynnästä huolimatta annettu, liekö maksaneet hänellekään. Kustannussopimukset oli tehty. Edelleen minulla tallella. Firma on kauppalehden mukaan lopettanut! Kirja oli jo painamista varten valmis, oli ladottua ja kaikki sain siitä sitten kopiotkin. Mutta voi, koneet hajosivat jopa kolme kertaa viiden vuoden ajallla. Henkilö joka teki kirjan lodonnan ennen painamista oli sotkrnut rivivälit ja katkaissut sanoja sieltä täältä, liekkö Eestiläinen lukija ja painaja? Varokaa, siellä ei toimi mikään. Tuntuu että maksuvaikeuksien vuoksi juostaan Suomen ja Eestin väliä. Nimi välillä vaihtuu, Unipress ja muuta. Asiasta ilmoitettu jo Verotoimistolle ja Kirjaijaliitolle.

      • Anonyymi

        Juu älkää sortuko tähän kustantamojen mätäpaiseeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1406
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1273
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1023
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      586
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      522
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe