Lintujen ruokinta Hovirinnanrannassa!! Siinä joku tonttu tekee

Ajattelematonta !!

karhunpalveluksen linnuille, mutta ennen kaikkea rannan käyttäjille. Nuo ruokitut lokit ja varikset jäävät sinne ympärivuotisesti, eivätkä osaa/viitsi enää hankkia ruokaansa itse. Puhumattakaan siitä paskamäärästä jota venee ja ranta saavat osakseen.

Olipa se ruokkija kuka tahansa, olisi se syytä lopettaa, se ei ole palvelus linnuille, eikä taatusti rantaa käyttäville ihmisille !!

11

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintumies Loimaalta

      Voithan ampua linnut ja syödä. Loput laitat pakkaseen odottamaan huonompia aikoja.

      • MarkerMan

        Ampuminen ei olisi muuten ollenkaan hassumpi ajatus, mutta taitaisi syntyä jumalaton poru jonkun "lintuhullun" kanssa. Eikä oikein aseen kanssa riehuminen asutuksen lähelläkään saisi kannatusta ymmärrettävistä syistä. Siitä huolimatta, lintujen ruokkiminen on vastuutonta, jos ei jopa kiellettyäkin lähiössä?


    • .....

      .

    • mörrrrrrr

      Karhu

    • koiranlenkittäjä

      No nyt tuli vastaus ihmetykseeni lintujen ruokinnasta rannassa, jo useamman talven .Tänäänkin nainen ravisteli muovipussistaan matonpesupaikan kohdalla aimo läjän maahan. Peukutus "ajattelematon"

      • koiranlenkittäjä

        "Ajattelematon", => lisäys, siis ei tullu vastausta siihen: kuka tekee näin ???????????


    • eihaittaamuakaan

      No, onko toi niin paha? Linnut tarvii apua talviruokintaan, kun ruokaa ei helpolla löydy.Muutama vanhuksen yms, tuoma leivän pala, nyt ei jatkuvasti, tai kokonaan lintulaumaa elätä, vaan on näkäisen satunnaisen ohilentävän helpotus.Jotkut ruokkii lintulaudoilla,jotkut jossain muualla.Eihän se oo keltään pois.Eri asia, jos vieraan maille pystyttäs jonkun suuren pysyvän ruokintapaikan luvatta, mutta eihän toi oo edes yksityisen maata?

      • On se niin paha! Se on kiellettyä! Niin lintujen kuin rantaa käyttävien ihmistenkin vuoksi!


      • kiellettyäsekin

        Onko siellä jo ihan kieltokyltit asiasta?
        Kiellettyä on monet asiat, ja silti esim.joidenkin lemmikit juoksentelee lakien vastaisesti vapaana, ihan päivittäin.Vaikka, se on kiellettyä!


    • vaimitä

      Valita seuraavaksi koiran paskasta, kun muuta tekemistä ei kumminkaan ole.

    • sallinsen

      Mäkin ruokin,omalla pihalla, omalla luvalla XD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      144
      4160
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      4014
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      47
      2269
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      58
      2251
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2144
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1806
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1449
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1268
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1203
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1139
    Aihe