Pojallani Lenovon ideapad. Vajaan vuoden vanha kone - kuusi näppäintä irti! Saako niitä mitenkään takaisin? Voiko läppäriin vaihtaa koko näppistä? Mitä kustantaa? Luulen ettei ihan mene takuuseen.. Käyttäjässä vika. Aiemmin Acer, sen kanssa ei tälläistä ongelmaa..Kone ei ihan halvimmasta päästä, itse maksoi kesätöistä saamillaan rahoilla, korjauksen myös.
Näppäimet irtoaa!
7
6507
Vastaukset
Ostamalla uusi näppäimistö tai painikkeet. Riippuu mikä malli ja kuinka ne on irroitettu.
- Saa takaisin........
Näppäimet saa takaisin paikalleen ellei mitään ole hajonnnut, voi kyllä olla hieman hankalaa.
Kannattaa katsoa se mekanismi, ovatko kiinnikkeet murtuneet vai vain irronneet. Joistain läppäreistä näppäimet irtoavat aika helposti ja usein ne saa melko helposti takaisinkin painamalla kiinnikkeet sopivalla piikillä (hammastikku tai vastaava) takaisin koloihinsa. Voi joutua aika kapeasta raosta painamaan eli ohuella tikulla (ja vähän hankala nähdä mitä tekee).
Irtopainikkeita ei taida löytyä mihinkään malliin vaikka kannyman sellaisista houraileekin, jos kiinnikkeet ovat murtuneet niin koko näppäimistö vaihtoon. Näppäimistön vaihtoa edullisempi tapa on tuolloin erillinen näppäimistö. - puoli litraa
Pikaliimakin on keksitty.
- irtoaa, kun vääntää
>> Luulen ettei ihan mene takuuseen.. Käyttäjässä vika.>>
Sälli on siis ihan itse särkenyt koneensa?
"Vanhanaikainen" kunnollinen näppis oli helppo. Näppäimet sai irti ja takaisin helposti. Olen jopa putsannut yhden vaalean näppiksen repimällä näppäimet irti ja pesemällä ne Fairyvedessä. Siitä vaan takaisin, klik-klak. Nämä nykyiset, huonommat palikkanäppikset ovat vaikeampia. Niissä näkyy olevan useampia eri tapoja näppäimien kiinnittämiseksi. "Saa takaisin..." kertoman ohjeen mukaan joskus onnistuu, kannattaa katsoa. Samoin ohje erillisen irtonäppiksen käytöstä on fiksu ehdotus. Tosin eihän se kone sitten enää "kannettava" ole.
Uuden Ideapadin näppiksen voi saada Ebaysta 20-30 eurolla. Mutta älä edes haaveile, että siinä on äää:t ja ööö:t paikoillaan. Jos haluat suomalaisen näppiksen, niin sen joudut hankkimaan täkäläiseltä jälleenmyyjältä tai huoltoliikkeestä. Hinta on totta kai jotain aivan muuta...
Muutenkin, ensimmäinen hintakysely kannattaa tehdä osaavasta huoltoliikkeestä, ei S24:stä.- Saa takaisin.......
Erillisen näppäimistön kanssa homma onkin paljon helpompaa, läppäreissä koko näppäimistön pitää olla ohut joten rakenne on erilainen. Usein näppäinten alla on "saksimekanismi" jonka sakarat sitten irtoavat ja niiden saaminen takaisin on usein melkoista näpertelyä. Erillisissä näppäimistöissä näppäinten kiinnitys on "yksinkertaisempi" kun ei ole tilarajoituksia paksuuden suhteen ja ne on helppo purkaa ja kasata.
- kannymäm
Saa takaisin....... kirjoitti:
Erillisen näppäimistön kanssa homma onkin paljon helpompaa, läppäreissä koko näppäimistön pitää olla ohut joten rakenne on erilainen. Usein näppäinten alla on "saksimekanismi" jonka sakarat sitten irtoavat ja niiden saaminen takaisin on usein melkoista näpertelyä. Erillisissä näppäimistöissä näppäinten kiinnitys on "yksinkertaisempi" kun ei ole tilarajoituksia paksuuden suhteen ja ne on helppo purkaa ja kasata.
Kannattaa ostaa kerralla laadukkaampi kone niin ei tarvii viedä niin usein huoltoon.
Lenovoista irtoaa näppäimey helposti. - todettu on
kannymäm kirjoitti:
Kannattaa ostaa kerralla laadukkaampi kone niin ei tarvii viedä niin usein huoltoon.
Lenovoista irtoaa näppäimey helposti.Samoin tieto koneista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5722244Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4081826Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221650Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641428JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191216- 571134
- 1201129
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16898Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka13878Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66833