Näppäimet irtoaa!

Pojallani Lenovon ideapad. Vajaan vuoden vanha kone - kuusi näppäintä irti! Saako niitä mitenkään takaisin? Voiko läppäriin vaihtaa koko näppistä? Mitä kustantaa? Luulen ettei ihan mene takuuseen.. Käyttäjässä vika. Aiemmin Acer, sen kanssa ei tälläistä ongelmaa..Kone ei ihan halvimmasta päästä, itse maksoi kesätöistä saamillaan rahoilla, korjauksen myös.

7

6923

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ostamalla uusi näppäimistö tai painikkeet. Riippuu mikä malli ja kuinka ne on irroitettu.

    • Saa takaisin........

      Näppäimet saa takaisin paikalleen ellei mitään ole hajonnnut, voi kyllä olla hieman hankalaa.

      Kannattaa katsoa se mekanismi, ovatko kiinnikkeet murtuneet vai vain irronneet. Joistain läppäreistä näppäimet irtoavat aika helposti ja usein ne saa melko helposti takaisinkin painamalla kiinnikkeet sopivalla piikillä (hammastikku tai vastaava) takaisin koloihinsa. Voi joutua aika kapeasta raosta painamaan eli ohuella tikulla (ja vähän hankala nähdä mitä tekee).

      Irtopainikkeita ei taida löytyä mihinkään malliin vaikka kannyman sellaisista houraileekin, jos kiinnikkeet ovat murtuneet niin koko näppäimistö vaihtoon. Näppäimistön vaihtoa edullisempi tapa on tuolloin erillinen näppäimistö.

    • puoli litraa

      Pikaliimakin on keksitty.

    • irtoaa, kun vääntää

      >> Luulen ettei ihan mene takuuseen.. Käyttäjässä vika.>>
      Sälli on siis ihan itse särkenyt koneensa?

      "Vanhanaikainen" kunnollinen näppis oli helppo. Näppäimet sai irti ja takaisin helposti. Olen jopa putsannut yhden vaalean näppiksen repimällä näppäimet irti ja pesemällä ne Fairyvedessä. Siitä vaan takaisin, klik-klak. Nämä nykyiset, huonommat palikkanäppikset ovat vaikeampia. Niissä näkyy olevan useampia eri tapoja näppäimien kiinnittämiseksi. "Saa takaisin..." kertoman ohjeen mukaan joskus onnistuu, kannattaa katsoa. Samoin ohje erillisen irtonäppiksen käytöstä on fiksu ehdotus. Tosin eihän se kone sitten enää "kannettava" ole.

      Uuden Ideapadin näppiksen voi saada Ebaysta 20-30 eurolla. Mutta älä edes haaveile, että siinä on äää:t ja ööö:t paikoillaan. Jos haluat suomalaisen näppiksen, niin sen joudut hankkimaan täkäläiseltä jälleenmyyjältä tai huoltoliikkeestä. Hinta on totta kai jotain aivan muuta...

      Muutenkin, ensimmäinen hintakysely kannattaa tehdä osaavasta huoltoliikkeestä, ei S24:stä.

      • Saa takaisin.......

        Erillisen näppäimistön kanssa homma onkin paljon helpompaa, läppäreissä koko näppäimistön pitää olla ohut joten rakenne on erilainen. Usein näppäinten alla on "saksimekanismi" jonka sakarat sitten irtoavat ja niiden saaminen takaisin on usein melkoista näpertelyä. Erillisissä näppäimistöissä näppäinten kiinnitys on "yksinkertaisempi" kun ei ole tilarajoituksia paksuuden suhteen ja ne on helppo purkaa ja kasata.


      • kannymäm
        Saa takaisin....... kirjoitti:

        Erillisen näppäimistön kanssa homma onkin paljon helpompaa, läppäreissä koko näppäimistön pitää olla ohut joten rakenne on erilainen. Usein näppäinten alla on "saksimekanismi" jonka sakarat sitten irtoavat ja niiden saaminen takaisin on usein melkoista näpertelyä. Erillisissä näppäimistöissä näppäinten kiinnitys on "yksinkertaisempi" kun ei ole tilarajoituksia paksuuden suhteen ja ne on helppo purkaa ja kasata.

        Kannattaa ostaa kerralla laadukkaampi kone niin ei tarvii viedä niin usein huoltoon.
        Lenovoista irtoaa näppäimey helposti.


      • todettu on
        kannymäm kirjoitti:

        Kannattaa ostaa kerralla laadukkaampi kone niin ei tarvii viedä niin usein huoltoon.
        Lenovoista irtoaa näppäimey helposti.

        Samoin tieto koneista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1778
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1335
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1128
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      374
      957
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      26
      861
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      775
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 43
      569
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe