Filmit

Vasta filmikuvauksesta innostuneena kyselen, että mistä ostatte/tilaatte filminne?
Löytyykö joku paikka, missä olisi hyvä hintataso ja valikoima?

Entä jos kehittäisi filmit itse, niin siihen tarvittaisiin ilmeisesti jonkinlainen kehityspurkki ja jotain litkuja. Mistähän tällaiset saisi? Entä passaako sama purkki sekä kino-, että 120-filmille?
2150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Filmin saatavuus hankaloitunut. Ilmeisesti tamperelainen Kameratori kokeilee omaa tuontia joillain uusilla merkeillä. EU:n alueelta (tullin takia) voi kokeilla edullisimpia pakettitarjouksia. Ns. metritavaran edullisuutta voi laskeskella (30m on n. 20 kinorullaa)
Filmin kehitykseen esim. Patersonin muovikierukalliset tankit, joita useita kokoja. Käyvät sekä kinolle että 120-Puolalle. Netistä löytyy satunnaisesti käytettynä, samoin filmin latauslaitteeita ja suurennuskoneita tarvikkeineen. Litkukannut ainakin kehitteelle (ID-11) ja keskeytteelle. Mittakannu ja tarkka lämpömittari. Kehite kannattaa käyttää laimennettuna, vanhenee suhteellisen nopeasti. Kiinnite pilaa kehitteen, riittävä huuhtelu, pintajännityksen poisto ennen kuivausta pölyttömässä paikassa Ym. Eiköhän googlettamalla löydy tarkemmin. Kannattaa pitää kiinni laimennus-, lämpötila- ja purkin liikuttelurutiineista, että mahdollisia virheitä ei tarvitse alkaa niistä hakemaan.
Jatko massatallennusta varten kätevimmin skannaamalla. Parhaiden otosten kanssa voi alkaa puuhata pimiössä, joka on toisille nautinto, toisille suurinta tuskaa.

Äänestä

Fotoyks on liike mistä itse ostan filmit, ja siellä myös kehitän. Myymälöistä fredalla paras valikoima. Netistäkin saa tilattua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


FilmIt kirjoitti:

Vasta filmikuvauksesta innostuneena kyselen, että mistä ostatte/tilaatte filminne?
Löytyykö joku paikka, missä olisi hyvä hintataso ja valikoima?

Entä jos kehittäisi filmit itse, niin siihen tarvittaisiin ilmeisesti jonkinlainen kehityspurkki ja jotain litkuja. Mistähän tällaiset saisi? Entä passaako sama purkki sekä kino-, että 120-filmille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu