No niin ostin tuolta Hongong tavaratalosta autokaiuttimet merkki oli Aston jossa luki 120w music power. Aukasin ton kotelon, arvatkaapa mitä se sisälsi? siellä oli 2 klp 5 watin kaiuttimia sisällä. Mistä toi 120 wattia tulee. Ei sen puoleen en sitä autoon aio laittaa, tarvin niitä muuhun tarkotukseen. Mutta mistä tulee toi 120 watin kesto, jos sisällä on 5 watin kaiuttimet.
Kertokaa viisaat
Mistä tulee?
9784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sen pitäisi olla se teho jonka se ko kaiutin kestää "hetkellisesti"tehoa yleensä noilla laatu merkeillä mitättu jollain kilohertsin taajudella
Siis mitähän toikin tarkottaa? Mulla on autos stereo jonka teho on 4x55 wattia.Liitin siihen kaikki neljä kaiutinta joiden teho oli kpl 20w. Ei kovin kovaa tarvinnut soittaa kun jo ääni oli ihan paskana. Jos siinä olis 5 watin kaiutin, sehän räjähtäs.
Mistä ihmeestä näitä wattimiehiä oikeen sikiää???
ettei vaan olis soittimen hattivatteja:)kaiuttimella ei ole tehoa vaan tehon kestoa...mietityttää vaan että kumpihan siellä leikkaa kaiutin vai soitin kun yleensä soittimista saa noin 3-10 wattia irti "pienellä"säröllä
kaikkihan olemme olleet joskus aikoinaan näitä watti miehiä nuoruuden huumassa
En kyllä tajuu itsekkään jos on 5 watin kaiutin sen tehonkesto ei voi olla mitään 120 wattia. Joten lopettakaa toi turha löpinä. Ja kyllä mun autostereoista tulee vahvistimen kautta ulos takuulla enemmän kuin toi 13 wattia. Kaiutin on ilman koteloa, ja siinä lukee 200 wattia, eikä säre vaikka väännän täysille. Jos paan siihen ton 5 watin kaiuttimen ja väännän täysille se räjähtää takuulla, eikä ikuna kestä tota kotelossa ilmotettua 120 wattia. Joten kyllä tossa kongin kaiuttimessa on asiakasta huijattu täysin.
wattimestreita näemmä riittää
ammattikouluun opiskelemaan sähköteknikkaa mars!
No mitenkhähän olet varma että reteoistasi saat irti enemmän kuin tuon 13wattia? Ootko mittaillut? :)
http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.audio video/auto.html#kys_autovavistinvirta
Ja tuolta kohta
Missä teholuokassa autoradioiden vahvistimet ovat ?
Ja tuolta vähän lisää vastauksia
http://www.autosound.fi/astm.php?lang=fi&mm=2
Kyllä! Yleensä kaiuttimet hajotetaan liian PIENItehoisilla vahvistimilla, joita "luukutetaan" eli yliohjataan tappiin.
Särön määrä ja samalla ylä-äänien nousee niin suureksi, että ensin tupsahtaa diskanttipillit.