Täällä Helsingissä Cartrophen-pistos maksoi 35 euroa, sisältäen klinikkamaksut ym. Itse pistos vajaa 7 euroa. Koko neljän piikin kuuri maksaa siis noin 140 euroa.
Pistos annetaan neljä kertaa kuukaudessa, jonka jälkeen tulee taukoa 3-6 kuukautta. Ja stten uudestaan neljän pistoksen kuuri. Tai sitten esimerkiksi pistos kerran kuussa.
Hain itse kovasti yksityiskohtaisempaa tietoa ja hintatietoja ja kokemuksia Cartrophenista, mutta mitään ei juuri löytynyt. Jospa tämä aihe saavuttaisi joskus jonkun tietoa hakevan.
Cartrophen
12
30260
Vastaukset 12
- Riitta Vainiontaus
Olen -90 luvun alusta saakka käyttänyt ainetta. Alussa se oli testausta ja tuote oli erikoislupavalmiste. Tänäpäivänä neidon koirat saavat aina 8 vuoden jälkeen kuurona 2x vuodessa. Antaa laadukasta vanhuutta terveemmillä nivelillä. Jos koiralla todetaan vähänkään luistossa sanomista mikä voisi aiheuttaa nivelrikkoa tai sillä on jo rikkoa näkyvissä, kuuri myös 2xvuodessa oli ikä mikä hyvänsä. Todella halpa ja hyvä aine. Pistosten hinnat vaihtelevat. Jos hoitaja pistää saattaa saada muutamalla kympillä, jos itsellä on oikeus pistää niin eläinlääkäriä voivat antaa piikit kotiin. Maksaa myös silloin muutamia kymppejä. Itse aine on todella edullinen. Hinnat siis eri puolilla suomea 20-150€ välilä/kuuri
- Huolissaan
Minulla on vuoden ikäinen skotti ja eläinlääkäri oli määrännyt 4 x Cartrophen pistos sarjan 4x eli 6.7, 13.7, 20.7, 27.7 , nyt haluunki kysyä et onko normaalia et noin usein annetaan vuoden ikäiselle pennulle? Ja samalla luin haittavaikutukset lääkkeestä niin alan kyll miettiä uudestaan et koirani ei tarvitse tuota pistosta. Osaako kukaan neuvoa?
- Koira5555
Aikaa on kulunut viestiketjun aloituksesta, mutta kerron kokemukseni lääkkeestä: Synnynnäisesti lonkkavikainen koira, jonka sain sen ollessa 6 v, ontui aina aamuisin ja pitkien lenkkien jälkeen. Koira käveli selkä pyöreänä, eikä istunut normaalisti. Cartrophen- pistossarjan (4 pistosta viikon välein) jälkeen koira muuttui silminnähden: selkä oikeni, istuminen normaalisti lonkillaan onnistui ja ontuminen hävisi. Hoitoa jatketaan 1pistos/kk. Sivuvaikutuksia ilmenee harvoin. Hintaa kannattaa kysyä eläinlääkäriltä.
- HintaHelsingissä
Tänään juuri käytiin hakemassa koiralle ensimmäinen Cartrophen pistos ja saatiin samalla mukaan 3 seuraavaa piikkiä. Pistetään ne itse viikon välein. Maksoi yhteensä 36€. Lääkkeen hintaanhan vaikuttaa koiran paino. Meillä 30kg. Ekan pistoksen anto ei maksanut mitään, kun yhdistettiin se ilmaiseen tikkien poisto käyntiin :)
- wegefare
hei, missäs noin edullisesti saa nuo pistokset?
- HintaHelsingissä
Minäkin kysyn että missä noin halvalla saa minä kävin Porvoon eläinlääkäri asemalla mestarintiellä 1 pistos maksoi 86,40 eläinlääkäri laittoi tosin kuunteli keuhkot ja sydämen ja tarkasti muutenkin menen viikon päästä uudelleen saa nähdä onko hinta taas sama ja onko joka kerta en hoksannut kysyä kun vuosi taakse päin otimme niin silloin maksoi 109,00 e neljä pistosta
- Pufi13
Mulla 13vuotias sekasotuinen 36kg narttu koira, jolla nyt 3mas pistos kuuri menneillään, joka kuurin jälkeen koira suorastaan laukkaa ja haluaa leikkiä muiden koirien kanssa taas. Sitten ennen kun seuraavan piikin aika niin vauhti hidastuu eikä enää leiki muiden kanssa, tervehtii ja laukkaa pari askelta. Eli meillä hyviä kokemuskia, eläinlääkäri sanoi samaa. Mutta myös että joillekin koirille ei aita noin selvästi.
- Bordercollie
Meillä maksaa 25€ pistokset. Eka pistettynä ja loput kotona 😊 - Ulvila
- Anonyymi
Hei,
kenellä eläinlääkärillä olet käynyt?
- Koirulin.äippä
Osaisiko joku sanoa, paljonko Euthasol-pistos maksaa?
- Anonyymi
Meillä Cartrophen -pistossarja auttoi, 4. eli vikan pistoksen jälkeen koirasta löytyi taas vauhtia enemmän ja alkoi laukata, ero oli siis selkeästi huomattava ja tuolla lääkkeellä positiivinen vaikutus meidän nivelrikkoiselle! =)
- Anonyymi00012
Kiitos hyvä tieto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2811038Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94814Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110619
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41491
- 32481
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48455Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32429
- 77412
- 28410
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381